برندها, نقد و بررسی

بررسی عطر وُل دِ نویت از برند گرلن

شرکت‌های مطرحی را در دنیای عطرسازی سراغ داریم که بخت خود را برای ساخت و تولید عطر امتحان کرده‌‌اند و در کنار تولید پوشاک و لوازم لوکس و اشرافی، عطر و ادکلن هم تولید می‌کنند. این سکه روی دیگری هم دارد و برندهایی را در صنعت عطرسازی می‌شناسیم که تنها به کار تولید عطر مشغول هستند. در نتیجه عطرهایی که تولید می‌کنند در دنیای عطرسازی جایگاه ویژه‌ای دارد. یکی از این برند‌ها، برند فرانسوی «گرلن» (Guerlain) است که چیزی حدود ۲ قرن پرچم ساخت عطرهای خاص و منحصربه‌فرد را در اختیار دارد. در میان تمام عطرهای خوش‌رایحه‌ای که گرلن تاکنون روانه بازار کرده است، عطر «وُل د نویت» (Vol de Nuit)، یکی از عطرهای قدیمی این برند به حساب می‌آید که رایحه خوش آن در دهه‌های متمادی مشام علاقه‌مندان عطر را عطرآگین کرده است. ویژگی‌های عطر ول د نویت به اندازه‌ای است که به راحتی از کنار این ویژگی‌ها نمی‌توان گذشت، در نتیجه در ادامه با هم ویژگی‌ برجسته این عطر را بررسی می‌کنیم.

مشخصات عطر ول د نویت از برند گرلن

این عطر یکی از عطرهای کلاسیک از کلکسیون «پاتریمون» (Patrimoine)، برند گرلن است و تاریخ ساخت آن به سال ۱۹۳۳ باز می‌گردد. برند گرلن برای ساخت عطرهای این کلکسیون از رایحه‌های خاص و منحصر به فردی بهره گرفته است و می‌توان گفت این عطر ماحصل تلاش ۵ نسل از عطرسازان گرلن است که از ابتدای ایجاد این برند تاکنون برای ساخت‌ عطرهای خوش‌رایحه هنرنمایی کرده‌اند. از طرف دیگر با توجه به وسواس و توجه ویژه‌ای که از برند گرلن در حفظ عطرهای کلاسیک و آنتیک داریم، این برند توانسته بوی اصلی عطر ول د نویت را در گذشت زمان حفظ کند و با عطری طرف هستیم که فرمول ساخت آن در طول سالیان دراز، دست‌خوش تغییر نشده است. انصافاً باید برای این وسواس به برند گرلن دست‌مریزاد گفت، چرا که این روزها کمتر برندی را شاهد هستیم که پایبندی خاصی به حفظ رایحه عطرهای قدیمی خود داشته باشد.

داستان ساخت این عطر نیز در نوع خود جالب توجه است و ریشه در فرهنگ و ادبیات مردمان فرانسه دارد. امکان ندارد به ادبیات این کشور علاقه داشته باشید و نام «آنتوان دو سنت اگزوپری» (Antoine de Saint-Exupery) و کتاب معروف او، «شازده کوچولو» (le petit prince)، را نشنیده باشید. جالب است بدانید «آنتوان» از رفقای صمیمی «ژاک گرلن» (Jacques Gurlain)، مؤسس برند گرلن بود و آنها گاه و بیگاه درباره علاقه انسان‌ به ماجراجویی و شکنندگی او در برابر نیروی طبیعت صحبت می‌کردند. این صحبت‌ها باعث شد تا فکر نگارش کتابی با نام «وُل د نویت» (Vol de nuit) به ذهن «آنتوان» خطور کند. در این کتاب که در ایران با نام «پرواز شبانه» منتشر شده است، شاهد روایت داستان خلبانی هستیم که در اتفاعات آند گرفتار توفان سهمگینی می‌شود.

این داستان در ذهن «ژاک گرلن» زمینه نام‌گذاری عطر جدیدی را فراهم می‌کند تا رایحه این عطر قدرت طبیعت، شوق و اشتیاق بشریت و علاقه انسان به پرواز را در ذهن مخاطب تداعی کند. از طرف دیگر همان‌‌گونه که حتماً در جریان هستید، عطر معروف «شنل نامبر ۵»، از عطرهای کلاسیکی است که از دیرباز تاکنون طرفداران زیادی را در دنیای عطرسازی مجذوب خود کرده است. به همین دلیل «ژاک گرلن» برای اینکه در رقابت عطرسازی حرفی برای گفتن داشته باشد، عطر «ول د نویت» را به عنوان رقیبی برای «شنل نامبر ۵» روانه بازار کرد. انصافاً هم باید گفت عطرسازان گرلن برای رسیدن به این هدف موفق شده‌اند و با عطری طرف هستیم که ترکیبی به یادماندنی از رایحه‌ها را گرد هم آورده است.

«ول د نویت» در بازار حسابی گل کرد و این عطر به منبع الهامی برای ساخت عطرهای تراز اول دیگری مانند «شنل نامبر ۱۹» (Chanel No 19) و «وِنت وِرت» (Vent Vert)، تبدیل شد. به لحاظ رایحه می‌توان بوی خوش «ول د نویت» را برگرفته از نت‌‌های شرقی شیفره (Oriental Chypre)، دسته‌بندی کرد. در نتیجه اگر تاکنون بوی «ول د نویت» به مشام شما نخورده است، برای درک کاملی از رایحه دل‌انگیز این عطر کافی است بوی کلاسیک نت شیفره را که از رایحه‌های گلسنگ، نعنا هندی، لادن و ترنج تشکیل شده را به همراه رایحه سنگینی از وانیل در ذهن تصور کنید. این نت‌ها خصوصیت اصلی رایحه‌های شرقی به حساب می‌آیند و در کنار این رایحه‌های دل‌انگیز، بوی خوش «ول د نویت» با رایحه مرکبات آغاز می‌شود.

برند گرلن وسواس زیادی برای ساخت این عطر دارد و از دیرباز تاکنون در ساخت آن از رایحه‌های اصلی و غیرمصنوعی کمک گرفته است. در رایحه آغازین «ول د نویت» در کنار رایحه مرکبات، بوی گیاهان خوش‌رایحه‌ و مشک نیز از این عطر به مشام می‌رسد. پس از پایان رایحه‌های آغازین در این عطر، نوبت به فعال شدن رایحه‌های میانی آغاز می‌شود و بیشتر رایحه‌های میانی این عطر را گل‌های خوشبویی مانند نرگس، بنفشه، میخک، رز و یاسمن تشکیل می‌دهد. بوی پایانی این عطر نیز رایحه‌ای فرح‌بخش دارد و نت‌های وانیل و عنبر به عنوان رایحه‌های غالب در نت پایانی عطر «ول د نویت» به حساب می‌آیند.

تمامی این رایحه‌ها دست به دست هم داده‌اند تا عطر«ول د نویت» به گزینه‌ای مناسب برای بانوان با اعتمادبه‌نفس و باشخصیتی تبدیل شود که به دنبال رایحه‌های خاص و منحصر به فرد می‌گردند. برای اثبات محبوبیت «ول د نویت» کافی است به این نکته اشاره کنیم که مدتی پیش این عطر خوش‌رایحه در آمریکا نایاب شده بود و علاقه‌مندان آمریکایی این عطر به فروشگاه‌های بزرگ عطرفروشی مراجعه می‌کردند و به رغم اینکه فروشنده به آنها می‌گفت که موجودی «ول د نویت» به اتمام رسیده است، گوش‌ خریداران به این حرف‌ها بدهکار نبود و با اصرار تمام سعی در خرید عطر دلخواه‌شان داشتند.

در پایان پیشنهاد می‌‌کنیم اگر شما هم از طرفداران این عطر خوش‌رایحه هستید و اطلاعات سودمند یا خاطره خوشی از این عطر دارید، این اطلاعات را در قسمت نظرات با ما و دیگر خواننده‌ها به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *