متفرقه

فاکتور تعجب!

فرهنگ لغات کمبریج می گوید فاکتور تعجب، کیفیتی است که باعث می شود وقتی شخصی برای اولین بار چیزی را مشاهده می کند احساس هیجان کند.

هر عاشق ودلداده عطر خاطرات گرمی از اولین رایحه ای که او را به اشتیاق آورد وهیجان زده کرد به خاطر می آورد. مهم نیست هنگام هیجان چه چیزی گفتی، “وای!” یا “اوه!”، مهمترین چیز در اینجا احساسات ناشی از مواجهه با چیزی باورنکردنی و زیبا است. همانطور که بیشتر با تنوع دنیای عطرها آشنا می شوید، بسیار کمتر هیجان زده می شوید، همانطور که افراد آگاه به درستی خاطرنشان کرده اند ، بسیاری از غمها از دانش بیش از حد ناشی می شوند. آنچه برای یک تازه کار یک دلیل کامل برای شور و شوق و هیجان است، برای عطرباز های با تجربه، این بهانه ای آگاهانه است که سری تکان دهند  و بگویند “بله، این یک عطر خوب است، من دو بطری دارم.”

راستش، اخیراً دلم برای فریادی از سر تعجب تنگ شده است. روز به روز تعداد بیشتری عطر در بازار عطر موجود می شود، اما شپر و هیجان کمتری ایجاد می کند. من به خوبی اولین برخورد های جاودانه ام با ادکلن های غربی را به یاد می آورم، کالوین کلین(Calvin Klein)، آنتائوس(Antaeus) و اگوئیست شانل(Egoiste Chanel). مانند بسیاری از اولین های دیگر، آنها برای من بسیار هیجان انگیز بودند. عطرهای جدید هرگز دست از متعجب و هیجان زده کردن من برنداشتند تا اینکه من یک تشابه بین عطرهای مختلف پیدا کردم. چرا؟ چرا این ادکلن جدید شبیه به آب خنک است و باقی عطرها همه شبیه به عطر دراکار نویر(Drakkar Noir) هستند؟

دنیای عطرهای شگفت انگیز و متنوع، به بخش هایی با رایحه های مشابه تقسیم می شود: هندوانه،  عطر دریا، چیپره(Chypre) و گورماند(gourmand). با گذشت زمان مشخص شد که تجارت عطر مانند سایر فعالیت های اقتصادی کار می کند: هر ترکیب محبوبی، محکوم به کپی شدن است و نمی تواند جدا از تکامل باقی عطر ها وجود داشته باشد، هرعطر هم پیشینیان قدیمی تری دارد و هم فرزندان کاملاً جدید

اما در فرایند رسیدن به این ادراک، گاهی اوقات من با عصب های بویایی بینی خودم درگیر می شوم که چرا بارهای دیگر نمی توانم به اندازه کافی زیبایی، تازگی و هیجان یک عطر را استنشاق کنم. عطش و هیجان من بدون هیچ توضیح و توافق اضافه ای، بدون اینکه از دلایل زیبایی یک عطر آگاه باشم، بدون انتظار از طرف عطر یا مارک، توسط رایحه های قبلی یا بررسی هایی که خوانده ام شکل گرفته است. زیبایی خالص، چیزی که زندگی برای ما آماده نکرده بود، همان چیزی است که من عطر می نامم همراه با فاکتور هیجان.

دقیقا زمانی را به خاطر دارم که گرفتار اینسنس گیونچی(Insense Givenchy) شده بودم. من  اولین بار در پاریس آن را امتحان کردم و آن زمان این یک پدیده کاملاً غیرمنتظره در میان رایحه های شیک، مردانه رایج بود. بسته بندی و تبلیغات با رنگ زرد روشن، رایحه ای تازه از گیاهان سبز برای مردان و بدون ویژگی های معمول مردانه، هنوز هم تجسم خوشبختی را برای من به یاد می آورد. هرگز یک یادداشت تحلیلی موفق نمیتواند کمکی به درک این موارد دقیق و جزئی بکند. بعضی اوقات به نظرم می رسد که شکست آن عطر در بازار باعث شد تا این عطر بی نظیر بماند.

نمونه بارز دیگری از فاکتور تعجب از گذشته های دور بوی شدید کاستوم نشنال(Costume National) است. با دانستن هیچ چیز در مورد برند، ترکیب و سازندگان این عطر، به معنای واقعی کلمه نتوانستم برای دو روز متوالی بینی خود را از لکه های عطر پاشیده شده در کف دستم دور کنم. این عطر و بوی پاک کهربا برای چندین سال به مخدر من تبدیل شد – تا اینکه رایحه کهربا دیگری به نام (L’Air Du Desert Marocain Andy Tauer) جایگزین آن شد.

نمایشگاه های عطرهای برجسته ایتالیایی همیشه چیزی برای ایجاد هیجان دارند، درآن بین همیشه شما ده ها مارک برجسته و طلایی پیدا خواهید کرد که همه در تلاشند تا با محصولات جدید خود در میان طرفداران و بازار ایستادگی کنند. در اینجا یک خطر آشکار وجود دارد. خستگی سریع از یک رایحه می تواند در عطر هایی با تازگی ها و اصالت های بسیار زیادی رخ دهد، در رایحه یک گل رز زیبا و یا یک رایحه چرمی با اصالت.  اما وقتی من رایحه چرم ایرلندی مِمو(MEMO) را در فلورانس پاریس امتحان کردم، تمامی این گفتگوی درونی متوقف شد،نه فقط آن بلکه همه چیز متوقف شد و فقط لذت بود که باقی ماند، همانطور که در مورد (Eutopie №۹) این اتفاق رخ داد فقط لذت بود که سرشار بود.

عطرها کاملاً متفاوت هستند، به جز اینکه یک سایه سبز روشن باعث می شود آنها به یکدیگر ارتباط داشته باشند اما لذت را دقیقاً به همان روش و  در همان مقیاس به ارمغان می آورند. این احساس را می توان با احساس خوشایند یافتن یک کت وشلوار در فروشگاه مقایسه کنید ، و اگرچه که با اندازه های صنعتی تولید شده است اما بدون هیچ گونه تغییر اضافی متناسب و درخور بدن شماست! مناسب برای همه پارامترهای مخصوص شما.

دو نمونه اخیر که می خواهم لیست عطرهای هیجان انگیز را با آن تکمیل کنم، موسیقی نعنا هندی لاوِندر(lavender-patchouli Music) اثر فردریک مِیل(Frederic Malle) و عطر راز آلود جدیدی از گل در زات نادر هوبیگانت(Houbigant) که نمی خواهم آنرا هرگز تمام کنم، چون که جذابیت خود را هرگز از دست نمی دهد. آنها در آن باغ های پنهانی از لذت و هیجان باقی مانده اند که باعث می شود قلب هر کسیکهآن ها را ببوید چند ضربان اضافی بزند. لذت و سرخوشی استفاده از آن کاملا مشابه با شنیدن یک شعر یا یک قطعه موسیقی اغوا کننده است که ناگهان به گوش می رسد

البته فاکتور هیجان یک چیز بسیار شخصی است. نمی توانید انتظار داشته باشید که رایحه ای که شما عاشق آن هستید، قادر به ایجاد هیجان در شخص دیگری کند، زیرا که شما نمی توانید در مورد سلیقه ها هیچ بحثی کنید. عاشقان هندوانه ومرکبات تا ابد وجود خواهند داشت، اگرچه گاهی اوقات واقعاً دوست دارید دیگران علائق شما را دوست داشته باشند اما اگر سلیقه ها مطابقت داشته باشند ، مردم کمی به یکدیگر نزدیک تر می شوند. بنابراین، من می خواهم که خوانندگان این مجله آن عطرهایی را که برایشان خاص شده است را به خاطر بیاورند و برداشت های بی نظیر خود را از دیدار با آن عطرهای عجیب و غریب در زندگی خود با دیگران به اشتراک بگذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *