راهنمای خرید عطر

چگونگی تشخیص عطر اصل از تقلبی

هرکسی برای به دست آوردن سرمایه‌ای که در دست دارد تلاش کرده و دوست ندارد به این راحتی‌ها این سرمایه ارزشمند، به هر بهانه‌ای از دستش خارج شود. حالا تصور کنید که برای خریدن عطر و ادکلن موردعلاقه‌تان که اتفاقاً قیمت بالایی نیز داشته ولی به دلیل علاقه‌ای که به این رایحه‌های خوش دارید، قصد خرید آن را کرده‌اید، بخواهید سرمایه‌تان را از دست بدهید. این درست همان کاری است که برخی از افراد متقلب و با شیوه‌های جورواجور، قصد دارند تا یک عطر تقلبی را به‌جای اصلی جا زده و پول مشتری بیچاره را از دستش خارج کنند.اما چگونه می‌توانیم با تشخیص عطر اصل از تقلبی ، از این سوءاستفاده جلوگیری کرده و نگذاریم که سرمایه و اعتمادمان از دست برود؟

عطر اصل و تقلبی

به قیمت‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید

از قدیم هم گفته‌اند که «هیچ‌چیز ارزان‌قیمتی بی‌حکمت نیست»؛ اما شاید از خودتان بپرسید که این ضرب‌المثل پرکاربرد در اینجا و برای تشخیص دادن یک عطر تقلبی از اصل چگونه می‌تواند به کار بیاید؟! جواب بسیار ساده است. کافی است به برند عطر و قیمت آن و تناسبی که بین این دو برقرار است توجه کنید و ببینید که آیا کفه ترازوی قیمت با برند عطر، برابری می‌کند یا خیر؟ درواقع اگر عطر موردعلاقه‌تان از یک برند معتبر بوده که از قبل می‌دانید قیمت بالایی داشته و در هیچ کجا هم نوع اصلی آن را باقیمت پایین نمی‌فروشند پس باید به برچسب قیمتی پایین این عطر، شک کنید.

البته مواردی مانند حراج‌ها به دلیل تغییر شغل یک مغازه‌دار یا مناسبت‌های مختلف در سایت‌های فروش عطر آنلاین ممکن است در این مورد، جز موارد استثنا به شمار بیایند ولی قاعده کلی را فراموش نکنید.

آیا به فروشنده اعتماد کافی دارید؟

البته این‌یک نکته طبیعی است که در شهرهای بزرگ و حتی شهرهای کوچک، نمی‌توانیم همه فروشندگان را مثل اقوام فامیلمان شناخته و از صداقتشان اطمینان حاصل کنیم تا مطمئن شویم که عطر موردنظرمان، درست همان چیزی است که می‌خواستیم؛ اما تاجای ممکن، از فروشگاه بزرگ خرید کنید که ارتباط بیشتری با فروشنده برقرار کرده و سؤالات بیشتری بپرسید. در مورد برند عطر، اطلاعات درج‌شده دربسته‌بندی و شیشه عطر، قیمت و خلاصه هر چیزی که به ذهنتان می‌رسد. در سایت‌های آنلاین نیز به نظرات خریداران، بررسی‌های خود سایت و این‌گونه موارد، به‌دقت توجه کنید.

اصلاً هم جای رودربایستی نیست؛ زیرا این سرمایه شماست که قرار است تبدیل به یک شیشه عطر شود. پس به‌هیچ‌عنوان نترسید و سؤالاتتان را در مورد عطر موردنظر بپرسید تا هم اطلاعاتتان بیشتر شود و هم اطمینانتان از خرید عطر جدید.

تفاوت عطر اصل و تقلبی

با چشم خودتان دقیق بررسی کنید

کافی است جعبه عطر موردنظرتان و شیشه آن را به‌دقت بررسی کنید. با این کار می‌توانید غلط‌های بعضاً نگارشی یا املایی یا هر نوع غلط دیگری که در متن آن وجود دارد را تشخیص داده و به تقلبی بودن آن شک کنید. بسته‌بندی سفت و محکم با پوشش پلاستیکی، بارکد عطر، شماره کنترل، شماره سریال، استفاده از مقوا و بسته‌بندی باکیفیت و شیک برای عطر و مواردی از این قبیل، هر یک می‌توانند نشانه خوبی برای اصالت عطر باشند.

همچنین به باز نشدن بسته عطر از قبل و یا استفاده نشدن از چسب‌های مایع و این‌طور کارهای غیرحرفه‌ای که نشان‌دهنده تقلبی بودن یک عطر هستند نیز توجه ویژه داشته باشید.

تفاوت عطر اصل و تقلبی

عطر شناس باشید

لازم نیست که متخصص عطرشناسی بوده و یا حتی در دانشگاه درس مربوط به آن‌ها را کسی پاس کرده باشد. درواقع خیلی از عطربازها هستند که بوی یک عطر تقلبی را از یک عطر اصیل و باریشه، به‌خوبی تشخیص می‌دهند. درواقع عطرهای با اصالت و غیر تقلبی، دارای سه نُت میانی، بالایی و پایه هستند که باعث می‌شود، رایحه چندبعدی داشته و به‌مرورزمان و با ترکیب باپوست بدن، بوی به‌مراتب جذاب‌تری را از خود بروز دهد؛ اما عطرهای تقلبی که عمدتاً از این سه نت متفاوت بی‌بهره هستند، شاید در ابتدای کار همان بوی یک عطر اصلی را از خود تولید کنند اما هیچ‌گاه ماندگاری و چندبعدی بودن یک عطر اصلی را ندارند.

البته این را هم در نظر بگیرید که عطرهای تک نتی هم موجود بوده و لزوماً داشتن یک نت در یک عطر خاص، به معنای تقلبی بودن نیست. بهترین کار، افزایش دادن آگاهی‌تان در رابطه با عطر موردنظر و تحقیق کردن در رابطه با آن قبل از خرید و همچنین آشنایی با نت‌های متفاوت است.

درنهایت هم باید گفت که اگرچه این نکات می‌توانند کمک‌حال شما در تشخیص یک عطر اصلی و تقلبی باشند اما بازهم توجه بیشتر شما می‌تواند راهگشای خرید یک عطر خوب و ماندگار باشد.

حال که به تفاوت های موجود میان عطر های اصیل و تقلبی پی بردید، یگ نگاهی به عطر های اصیل همراه با رایحه های متنوع و دلنشین ما بیاندازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *