اخبار

ظهور عطرهای مدرن انگلیسی

زمانی که به فکر عطر و ادکلن می افتید اولین کشورهایی که به ذهنمان می‌رسند فرانسه و ایتالیا است که بوی خوش بهار را به یادمان می آورند. اما بریتانیای کبیر، شاید آخرین کشوری باشد که به ذهنمان برسد.زمانی که از دوستان شیک پوش خود درباره عطرهای مدرن میپرسیم متوجه می‌شویم که بریتانیای بزرگ جای خود را در نقشه عطرهای جهان مستحکم کرده و با خلاقیت‌های منحصر به فرد خود، به سرعت رو به پیشرفت است.

عطرهای مدرن

تاریخچه عطر های بریتانیایی

بیاید نگاهی به تاریخچه عطر بریتانیای کبیر بیاندازیم. اگر بخواهیم به آغاز رشد مدرن عطر و ادکلن بریتانیای کبیر برسیم باید به قرن ۱۸ برگردیم که آقایان برای رعایت نظافت خود از عطر و ادکلن استفاده می‌کردند. فلورسیس لندن (Floris of London) ادعا می‌کند که قدیمی‌ترین خرده فروشی عطر بریتانیای کبیری را درحدود سال ۱۷۳۰ تأسیس کرده و هنوز هم از مکان های اصلی خیابان جرمین (Jermyn) در لندن است و همچنان به فعالیت خود ادامه میدهد. جالب است بدانید که مغازه فلورسیس یک موزه کوچک در مغازه‌اش درست کرده است که نشان دهنده شجره نامه قابل توجهی از عطرهایش­­­­ است.

Floris of London-عطرهای مدرن

اتکینسون لندن یکی‌دیگر از برندهای بریتانیای کبیر است که در این کشور دارای پیشینه‌ایی است. این برند در سال ۱۷۹۹ میلادی تاسیس شد اما پس از مدتی از بازارعطر بیرون رفت. سپس در سال ۲۰۱۳ دوباره اتکینسون به بازار برگشت و کار خود را از سر گرفت. یکی از برندهای موفق و پر فروش اتکینسون  “bear grease”  بوده است اما در حال حاضر در باجه های اتکینسون از عطرهایی پر شده که به احتمال زیاد با الهام از رایحه های سنتی خوشبو، از دو عنصر انگلیسی ترکیب شده‌اند. به عنوان مثال، مجموعه ایی از عود‌ها که ترکیبی از دو گره سلطنتی و عودهای بادوام است. شاید این موضوع چیزی نباشد که شما انتظار پیدا کردن آن را در عطرهای سنتی بریتانیای بزرگ داشته باشید. اما این موضوع نشان دهنده انعطاف پذیری صنعت مدرن و توانایی پاسخ به مخاطبان متنوع است.

رایحه های جذاب در خیابان های بریتانیا

در بیشتر خیابان های بریتانیای بزرگ که قدم می زنیم شعبه‌های جو مالون (Jo Malone) را خواهیم دید. این برند توسط یک فرد ناشناس در سال ۱۹۸۳ تاسیس شد و در اواخر سال ۱۹۹۰ به شخصی به نام استه لودر (Estée Lauder) فروخته شد. او کارهای بسیاری انجام داد تا حس آگاهی عطر را در بریتانیا بالا ببرد. با طیف وسیعی از عطرهای جذاب، جو مالون توانست در بین خریداران سنتی  با درآمدی کافی به یک نقطه شیرین تبدیل شود.در حالی که خانه های عطر سنتی، مبنای جدیدی را برای صحنه امروز در بریتانیای بزرگ فراهم کرده اند، نوع جدیدی از مارک و برندهای جوان تر، عطرها را در جهت جدیدی پیش می‌برند. این مارک‌ها غالباً با نگاه به کیفیت ایده آل  بازار عطرهای بریتانیای بزرگ را تولید می کنند، اما آنها نیز به سمت آینده می روند و چیزهای جدیدتری را نیز در آغوش می گیرند.

Jo Malone-عطرهای مدرن

سه شنبه های خوش رایحه

به عنوان مثال ، ۴۱۶۰ سه شنبه ها(۴۱۶۰ Tuesdays) را توسط سارا مک کارتنی آغاز کنید. مک کارتنی عطری عرفانی است که دارای هواداران پر و پا قرصی است. رایحه های ۴۱۶۰ سه شنبه ها (۴۱۶۰ Tuesdays)، عطر و طعمی دارد که میگوید “من در تعطیلات چه کار کرده ام” مثل بوی تابستان های ساحل در بریتانیا که شامل بوی سنگ نعناع ، پشمک ، لوسیون آفتابگردان و استخرهای سنگی را میدهد. یکی‌دیگر از عطرهای آنهاLondon 1969  است که سعی در ایجاد مجدد عطر و بوی شهر پایتخت بریتانیا در تابستان عشق را دارد و فقط از موادی که در آن زمان موجود بودند، استفاده می‌کند.

McCartney-عطرهای مدرن

برند Bedeaux

برند Bedeaux یکی‌دیگر از برندهای بریتانیای کبیر است. اگرچه بنیانگذار این برند، Amanda Beadle، اخیراً به ایالات متحده آمریکا نقل مکان کرده است، اما او اصالتاً اهل بریتانی بزرگ است و این برند را در اینجا پایه گذاری کرده است. ” Chienoir  از برند Bedeaux عطری است که زیبایی خاصی از یک تاکستان واقع در پای ساحل جنوبی بریتانیا را برای شما بازسازی می‌کند. در سال ۲۰۱۸، Chienoir دریافت کننده جوایز داوران Art و Olfaction بوده است.با حرکت در شمال مرز بریتانیا به خانه پادشاهی اسکاتلند می رسیم که یک یا دو مورد ازغرور ملی خود را به اشتراک گذاشته اند. عطرهایی که  احساس روزهای بادگیر، آسمان های آبرنگی و زیبایی‌های طبیعی چشم نوازی را به یاد آدمی می آورد. عطر آنها، آلباورا(Albaura)، زمستان های وحشی اسکاتلند با توت‌های پوشیده از یخ را تداعی می‌کند.

عطرهای مدرن

نوآوری

برای صنعت بزرگ عطرهای مدرن ، فقط از چشم انداز الهام گرفتن کافی نیست. برند جدید و نوآورانه Parterre  -که حتی بعضی از مواد تشکیل دهنده خود را نیز تولید می کند – آب و هوای متغیر بریتانیا را تداعی می‌کند. آخرین نسخه آنها “ساعت غروب و طلا” “The Hour of Dusk and Gold”  است که حاوی بذرهویج وحشی ایرانی است که در گیاه شناسی این بذر پس از رشت کردن، برداشت و تقطیر می‌شود.

عطرهای مدرن

تقاطع عطر های قدیم و جدید

حس عطرهای مدرن و ادکلن بریتانیای کبیر خود را در تقاطع بین قدیمی و جدید می‌بیند، در حالی که بدون شک جایی برای هر دو در بازار این کشور وجود دارد، درست در این مقطع است که روت ماستنبروک (Ruth Mastenbroek) نشسته است. Mastenbroek یکی از عطرهای قیمتی بریتانیا است. این یک عطر کلاسیک که قبل از راه اندازی خط شخصی خود در سال ۲۰۱۰، ۴۰ سال در صنعت بوده است. عطرهای روت ماستنبروک از یک پایه کلاسیک استفاده می کنند، اما آنها را با پیچ و تاب مدرن احیا می کنند.
شما  در حال حاضر با بهترین عطرهای بریتانیا آشنا شده اید. باور داریم که بازار عطر و ادکلن بریتانیا در آینده به شکوفایی چشم گیری خواهد رسید.

عطر های مدرن را شناختید.عطر های کلاسیک را هم بشناسید.مطلب پیشنهادی مندلیف : ملاقات دوباره با یک عطر کلاسیک: رویال وینتیج!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *