متفرقه, نت و رایحه

معرفی ۱۰ نوع از روغن های اساسی برای بهبود تنفس

روغن های اساسی

داشتن اطلاعات در مورد رایج‌ترین بیماری‌های تنفسی و استفاده از روغن های اساسی برای بهبود تنفس و پیشگیری از آنها می‌تواند در سلامتی شما نقش مهمی ایفا کند. استنشاق روغن های اساسی از طریق دستگاه تنفسی آروماتراپی یا از طریق دستگاه‌های بخور بهترین راه‌حل برای پیشگیری از بیماری‌های تنفسی خواهد بود.

روغن های اساسی برای بهبود تنفس

طبق نتایج به دست آمده از تحقیقات آزمایشگاه‌ها، یکی از بهترین فواید روغن های اساسی اثرات ضد میکروبی آنها است که در مهار ویروس‌ها و باکتری‌ها نقش بسزایی دارند.

بیایید به برخی از روغن های اساسی برای بهبود تنفس و نحوه استفاده از آنها  نگاهی بیاندازیم. اما پیش از آن باید توجه داشته باشید که اغلب این مطالعات به صورت آزمایشگاهی انجام شده و روی انسان آزموده نشده‌اند.

روغن های اساسی

۱- اوکالیپتوس

روغن اوکالیپتوس از روغن های اساسی با رایحه‌ای قوی است که در زمینه پیشگیری و درمان بیماری‌های تنفسی، تحقیقات زیادی روی آن به عمل آمده است. طبق تحقیقات به عمل آمده، سینول ماده اصلی تشکیل اوکالیپتوس ممکن است در درمان مبتلایان به بیماری مزمن انسداد تنفسی (COPD) مفید واقع شود. در سال ۲۰۰۹ به ۲۴۲ بیمار COPD که همگی سابقاً سیگار می‌کشیدند دارونما یا سینول داده شد. آنهایی که با سینول درمان شده بودند تنفس بهتری داشتند و تنگی نفس برطرف شد و به طور کلی سلامت‌شان بهبود یافت.

انواع دیگری از روغن اوکالیپتوس نیز یافت شد که در ۹۰ درصد از مواقع، باکتری‌های سل را که معمولاً در برابر درمان مقاومت نشان می‌دادند از بین می‌برد. این روغن از روغن های اساسی است که در موارد بسیاری برای مصرف خانگی مانند از بین بردن لکه‌ها و حتی استفاده در فیلترهای هوای خانه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

گرچه بیماری‌های تنفسی واگیردار ممکن است برای افرادی که دچار مشکل تنفسی هستند خطرناک باشد اما با رعایت نکاتی که برای پیشگیری از سرماخوردگی یا آنفلوانزا کاربرد دارد می‌توان تا حدود زیادی از ابتلا به کووید-۱۹ نیز پیشگیری کرد. با این اوصاف همواره باید اطلاعات درست را از منابع موثقی مانند CDC آمریکا بدست آورد و در عین حال اقدامات پیشگیرانه را برای اطمینان از سلامتی خود و خانواده به عمل آورد.

۲- نعناع فلفلی

بسیاری از ما شاید با روغن نعناع فلفلی که از روغن های اساسی با رایحه‌ای تند است و حواس را تقویت می‌کند آشنایی داشته باشیم. دانشمندان ژاپنی عصاره روغن نعناع فلفلی را روی موش‌های آزمایشگاهی که دچار التهاب مخاطی بینی ناشی از آلرژی بودند آزمایش کردند. روغن نعناع فلفلی باعث کمتر شدن عطسه و خارش بینی در موش‌ها شد و در نتیجه به درمانی مؤثر برای افرادی مبدل شد که از این مشکلات رنج می‌برند.

روغن های اساسی

همچنین تحقیقات نشان داده که روغن نعناع فلفلی از روغن های اساسی است که گونه‌های مختلف آنفولانزا و ویروس‌های نوع استافیلوکوک را مهار می‌کند. روغن نعناع فلفلی آنچنان قدرتمند و در عین حال دلپذیر است که می‌تواند انتخاب خوبی برای گرفتگی و بوی بد هوا نیز باشد.هنگام استفاده از روغن اساسی نعناع فلفلی باید به توصیه‌های متخصصین نیز توجه داشته باشید. به یاد داشته باشید که روغن نعناع فلفلی کاربردی دارویی دارد و قبل از استفاده از آن به عنوان درمان بیماری‌ها باید با پزشک خود مشورت کنید.

۳- هل

هل نیز مانند زنجبیل یکی از ادویه‌جات نسبتاً گران‌قیمت است و به شیوه‌های مختلفی به دستگاه گوارشی کمک می‌کند. روغن هل از روغن های اساسی است که مانند روغن حاوی سینول است که در درمان بیماری‌های التهابی متعددی مانند برونشیت، سینوزیت، ورم خاطی مزمن و آسم کاربرد دارد.

۴- زیره سیاه

روغن زیره سیاه یکی دیگر از روغن های اساسی است که به دلیل داشتن آنتی اکسیدان‌ها و اثرات ضدالتهابی، ضد اسپاسم و آنتی هیستامین در درمان بیماری‌های تنفسی مؤثر است. اثر ضد اسپاسم آنتی اسپاسمی عصاره الکلی زیره سیاه، برای مهار انقباضات عضلانی نرم ناشی از اسپاسموژن‌ها، استیل‌کولین و هیستامین مؤثر بوده است.

۵- درخت چای

روغن اساسی درخت چای در موارد بهداشتی زیادی از درمان زخم گرفته تا درمان جوش کاربرد دارد. طبق تحقیقات به عمل آمده، روغن درخت چای برای درمان باکتری‌ها و قارچ‌ها نیز مؤثر است. یکی دیگر از مطالعات انجام شده روی این روغن اساسی در کشور چین نشان داده که استنشاق این روغن در درمان قارچ‌ها بهتر از داروی فلوکونازول عمل می‌کند و به اندازه پنیسیلین در درمان ذات‌الریه موش‌های آزمایشگاهی مؤثر واقع شده است.

روغن های اساسی

در نظر گرفتن این قابلیت روغن درخت چای از آنجایی حائز اهمیت است چرا که استفاده بیش از حد از آنتی‌بیوتیک‌ها موجب مقاومت باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها در برابر داروها شده و به ایجاد ابرمیکروب‌ها دامن زده است. این موضوع باعث شد که دولت آمریکا در سال ۲۰۱۵ برنامه‌ای عملیاتی را برای توسعه روش‌های غیر‌سنتی در پیش گیرد. بنابراین استفاده از روغن ‌های اساسی مانند روغن درخت چای می‌تواند جایگزین مناسبی برای داروها باشد.

۶- اسطوخودوس

 روغن اساسی اسطوخودوس که به خاطر خاصیت کاهش استرس، سردرد و اضطراب شناخته می‌شود ممکن است برای درمان بیماران مبتلا به آسم نیز مؤثر واقع شود. در سال ۲۰۱۷ دانشمندان ژاپنی عصاره اسطوخودوس و لاینیل استات و لنالول که اصلی‌ترین مواد تشکیل‌دهنده آن است را روی یک موش آزمایشگاهی مبتلا به آسم آزمایش کردند. آنها به این نتیجه رسیدند که این روغن پتانسیل استفاده به عنوان دارویی ضد التهاب برای بیماران آسمی و بیماران تنفسی را دارد.اسطوخودوس روغنی با قابلیت‌های بالا است که می‌توان آن را با روغن‌ های اساسی دیگر مخلوط کرد و هم در پزشکی سنتی و هم در روش‌های درمانی مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۷- آویشن

دانشمندان در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۱ در ژاپن انجام شد به این نتیجه رسیدند که می‌توان از روغن های اساسی برای از بین بردن بسیاری از باکتری‌ها استفاده کرد؛ از جمله استرپتوکوک پنومونیه که عامل اصلی بروز ذات‌الریه است. از میان ۱۴ روغن، روغن اساسی آویشن و دو مورد دیگر در برابر پاتوژن‌ها عملکرد قوی‌تری داشتند.

۸- دارچین

روغن اساسی دارچین یکی دیگر از ۱۴ روغنی بود که برای پاتوژن‌های خاصی مورد استفاده قرار گرفت؛ این پاتوژن‌ها شامل باکتری‌هایی است که مربوط به بیماری‌های آنفلوانزا و ذات‌الریه است. سینامالدهید که بخش اعظم این روغن را تشکیل می‌دهد خواصی از خود نشان داده که به طور مؤثر جلوی رشد این گونه بیماری‌ها را می‌گیرد. بعلاوه، روغن دارچین فواید فراوان دیگری دارد و موضوع اصلی ۸۰ مطالعه مختلف در مورد سرطان و تومورها بوده است.

روغن های اساسی

اما قبل از مصرف باید اطمینان حاصل کنید که روغن پوسته دارچین در اینجا مد نظر ما است و نه روغن برگ دارچین؛ چرا که این دو دارای مواد تشکیل دهنده بسیار متفاوتی هستند. این روغن گرم و تند به عنوان دارویی حساسیت برانگیز شناخته شده و قبل از مصرف باید آن را رقیق کرد.

۹- علف لیمو

روغن علف لیمو سومین مورد از روغن های اساسی است که در مطالعه انجام شده در مورد پاتوژن‌های تنفسی در جایگاه سوم قرار گرفت. البته جای تعجب ندارد چرا که روغن علف لیمو سابقه‌ای طولانی در طب سنتی فرهنگ‌های مختلف دنیا دارد. اما پزشکی مدرن بر خواص ضدمیکروبی این روغن و قابلیتش در مبارزه با پاتوژن‌ها تمرکز دارد.

۱۰- میخک

روغن میخک از جمله روغن های اساسی است که خاصیت ضد قارچی، آنتی باکتریال و ضد عفونی کننده دارد و یکی از بهترین گزینه‌ها برای مراقبت از دندان‌ها است. این عصاره معطر که از جوانه گل میخک گرفته شده دارای قابلیت ضد آسم نیز هست. باید بدانید که روغن میخک با برخی از داروها مانند رقیق‌کنند‌های خون سازگاری ندارد؛ پس قبل از مصرف این روغن با پزشک خود مشورت کنید. این روغن بسیار قوی است و قبل از مصرف حتماً باید آن را رقیق کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *