اخبار

استفاده از عطر در زمان های باستان!

عطر های در زمان باستان

مردم در زمان‌های بسیار دور یا به عبارتی در زمان ‌های باستان ، به‌گونه‌ای کاملاً متفاوت ازآنچه که امروزه زندگی می‌کنند، روزهای خود را سپری می‌کردند. برای مثال، روش‌های درمانی و مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده فراوانی که در همه‌جا برای حفظ سلامتی انسان‌ها یافت می‌شود، در آن زمان‌ها حتی یک رؤیا هم نبود؛ اما این مورد به این معنا نیست که مردم باستان، مانند امروزه، حمام نداشته و خود را تمیز نمی‌کردند.

پاکیزگی ، از زمان باستان

برخی از افسانه‌های باستانی، اتفاقا بر روی همین پاکیزگی آن‌ها تاکید زیادی داشته اند. درواقع در برخی از جوامع باستانی، مردم روزی چند بار خود را می‌شستند. در برخی از جوامع نیز بر اساس قانون، مجبور بودند هفته‌ای یکبار حمام بروند. کسانی که از زیر این قانون، شانه خالی می‌کردند یا باید جریمه آن را پرداخت می‌کردند و یا به زندان می‌رفتند!

همچنین این مردم باستانی که چنین قوانینی را برای شستشوی خود در نظر گرفته بودند، از گیاهان و روغن‌های مختلف خوشبو که می‌توانستند به عنوان عطر، برایشان تأثیر داشته باشند و بوی خوبی بدهند نیز بهره می‌بردند.درواقع رفتارهای مربوط به شاخص سلامتی و نظافت در زمان باستان در جوامع مختلف بسیار متفاوت از یکدیگر بوده و با یکدیگر تفاوت‌های زیادی داشتند. برای مثال، حمام‌های عمومی در زمان امپراطوری روم بسیار معروف بودند ومردم از آن‌ها استفاده می‌کردند اما حتی خیلی قبل‌تر از رومیان نیز، مردم های در زمان دورتر، از تأثیر بهداشت بر سلامتی و مؤلفه‌های آن با خبر بودند. پس از شیوع فراگیر بیماری طاعون نیز، پزشکان زمان به دنبال یافتن علت این بیماری بودند که به رعایت نکردن بهداشت به عنوان دلیلی اصلی این بیماری فراگیر، رسیده بودند.

عطر باستانی

در برخی از این جوامع، حمام‌های بخار وجود داشته و در برخی دیگر نیز که از نظر سطح رفاه و اقتصادی بالاتر از دیگر جامعه ها بودند، حمام‌های اختصاصی خود را در خانه هایشان داشتند.

رایحه‌های متفاوتی که برای تولید عطر و باهدف‌های مختلفی، استفاده می‌شدند

بوی ناخوشایند در هر سطحی که باشد، می‌توانست یکی از موارد شایع در بین مردم و به علت پایین بودن سطح بهداشت و بلد نبودن تکنیک های پاکیزگی و استفاده از محصولات مرتبط با آن باشد. برای مقابله با بوی بد، مردم سعی کردند تا آن‌ها را با یک بوی خوشایند، خنثی کرده و از بین ببرند. برای این کار نیز از روغن‌های رایحه دار استفاده می‌کردند. حتی از این روغن‌های خوشبو، در مراسم های مذهبی شان نیز بهره می‌بردند.

نت های اصلی عطر ها را میشناسید ؟ با کارکردشان آشنایی دارید ؟ بهتره مقاله سه نت اصلی و متفاوت در عطرها کدام ها هستند و کارکردشان چگونه است؟ را مطالعه کنید .

انواع عطر های مورد استفاده در زمان باستان

تمدن‌های اولیه در زمان باستان ، از روغن‌هایی مانند زیتون و بادام به عنوان عطرهای پایه استفاده کرده و با ترکیب آن‌ها با گیاهان و ادویه جات، می‌توانستند عطرهای به‌مراتب خوشبوتری نیز تولید کنند. این گیاهان و ادویه‌جاتی که در عطرهای باستانی استفاده می‌شدند شامل، زعفران، رزماری و میخک بوده اند. روغن‌هایی نیز که به عنوان ماده پایه در این عطرها استفاده می‌شد شامل، استوقدوس، چوب صندل و لیمو بوده اند. درواقع این عطرها علاوه بر جنبه خوشبویی خود، می‌توانستند به عنوان کاهش‌دهنده اضطراب و فشار، افسردگی و خستگی فرد نیز مورد استفاده واقع شوند.

عطر باستانی

همچنین گل‌هایی مانند رز، سوسن و زنبق نیز از جمله مواردی هستند که شکوفه‌هایی با قابلیت تولید روغن‌های معطر رادارند. مردم باستان نیز زمانی آن را متوجه شدند که توانستد این گل‌ها را جوشانده و حرارت داده وروغن آن را استخراج کنند. روغن‌هایی که با ترکیب شدن با روغن‌ها و مواد دیگر، عطرهای جالب توجه ای را تولید می‌کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *