اخبار

عطر جدید برند گرس ، فقط برای جوانان!

نام عطر جدید برندGres  یعنی «کویی پروکو» (Quiproquo) ریشه های لاتین دارد و در دیکشنری معنی مفصلی دارد. این لغت وقتی به کار می‌رود که در شرایطی کمدی، کسی به جای کسی اشتباه گرفته می‌شود. در تاریخ ادبیات کتاب هایی مثل Examiner از نیکلای گوگول، Mandate از نیکولای اردمن و Sganarelle از ژان مولیر همه بر اساس همین ایده کمدی اشتباه گرفتن خلق شده اند. اشتباه گرفتن فقیر و غنی، آدم دانشمند و فردی عادی، زن و مرد همه اشتباهاتی هستند که ایده اصلی این داستان ها را تشکیل می دهند. این مورد آخری چیزی است که در این عطر از برند گرس صدق می‌کند. این عطری زنانه است یا مردانه؟ این سوال با پوستر تبلیغاتی عطر جواب داده می‌شود که در آن دو کلاه آفتابی یکی زنانه و یکی مردانه نمایش داده می‌شوند. آیا این زنی جوان است که لباسی مردانه پوشیده یا مردی است با کلاه زنانه؟

زنانه یا مردانه؟

در دهه ی ۷۰ میلادی کالکشن های متنوعی از ادکلن هایی بر پایه مرکبات و محصولاتی از گروه بویایی Chypre وجود داشت: Eau de Rochas, Eau Folle Guy Laroche, Eau Vive Carven, Eau de Patou, Eau de Courreges و محصولات دیگر. به طور تاریخی ادکلن های مرکباتی همه معمولا مردانه هستند همانطور که پنکیک محصولی زنانه است. اما در برخی از موارد برندها مشخص می‌کردند که این ادکلن مردانه  است یا زنانه. آنها این کار را یا در کمپین های تبلیغاتی شان ذکر می‌کردند یا در عنوان عطر مشخص می‌شد. اما «کویی پروکو» هیچ دستورالعمل مشخصی ندارد و هر کسی می‌تواند از آن استفاده کند. این عطر در سالی منتشر می‌شود که عطر مشابهی با نام Eau Libre Yves Saint-Laurent که هم برای زنان و هم برای مردان است وارد بازار شده. شعار آن عطر هم این بود “آنچه که برای من است برای تو هم هست”.

مرکبات و گیاه سبز

در دهه ی هفتاد میلادی ایده ی خنکی تابستانی و نسلی جوان بر پایه نت های مرکبات و گیاهان سبز بنا گذاشته شد. در مورد این عطر جدید مرکبات استفاده شده لیمو های زرد براق هستند که رایحه شان با گل های شاهپسند و پتی گرین به هم آمیخته شده. نت گیاهان سبز هم با حضور صمغ گیاه گالبانوم و گیاهان معطر خشک شده مثل افسنطین، رزماری و آویشن کامل می‌شود. نت های میانی این عطر بیشتر خشک و ادویه‌ای هستند. میخک و گل رز وقتی به آویشن اضافه می‌شوند، ابر نرمی از بوی خانگی را می دهند که بسیار شبیه به بوی ظرفی از برگ خشک است که در خانه نگهداری می‌شوند.

در نت های پایه این عطر یک آکورد قدیمی آشنا از چوب سدار، خزه بلوط و قطره ای از ماده ی آلی isobutylquinoline که عطری چرمی دارد دیده می‌شود. نت های پایه ی این عطر جای شک و تردید نمی گذارد که Quiproquo ادکلنی مرکباتی نیست بلکه یک عطر متعلق به گروه بویایی Chypre است که سایه ای از رایحه چرمی در نت های پایه دارد که این عطر را بسیار شبیه به محصول دیگر این برند به نام «کابُچارد» Cabochard می کند که آن هم توسط همین طراح عطر یعنی آقای رابرت گُنون Robert Gonnon ساخته شده بود.

عطر جدید برند گرس

عنوان انتخاب شده در پوستر تبلیغاتی عطر جدید برند گرس Le Ligne Jeune de Gres به معنی «کالکشن جوانانه برند گرس» است. این ثابت می‌کند که این عطر برای نسل جوان ساخته شده است. برای کسانی که مادرانشان عاشق عطر Cabochard از این برند بودند. «کویی پروکو» شاید نسل تازه ای از برند گرس باشد. شاید کوچکترین دختر (یا پسر) عطر کابچارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *