نت و رایحه

هر آن چیزی که می بایست در مورد گل رز بدانید!

گل‌های زیبا و خوشبوی رز با ۱۵۰ نوع متفاوت که در سراسر دنیا وجود داشته و پرورش داده می‌شوند، تقریباً این خاصیت را دارند که هر یک از انواع مختلف آن، بتوانند در کشورهای مختلف دنیا با آب‌وهوای مختلف، رشد پیدا کنند. این گل‌های حساس، خانواده‌ای هستند که به نیازهای رشدی خود بسیار حساس بوده و باغبان‌ها باید با توجه به نوع گل رز، توجه ویژه و متفاوتی را برای آن خرج کنند.

تاریخ گل رز

اولین گل‌های رز، بر اساس آنچه در تاریخ گفته‌شده است، در تمدن‌های بابل و آشوری، پرورش داده‌شده‌اند. رومی‌ها نیز در زمان امپراتوری روم، گل‌های رز را به‌منظور اهداف درمانی و با اهداف پزشکی، پرورش داده و همچنین از آن‌ها به‌عنوان دکور و یا بوی خوش استفاده می‌کردند. مردم سرزمین چین نیز از حدود ۵,۰۰۰ سال قبل به پرورش این گل‌های پرکاربرد و خوشبو پرداختند.

قرن‌ها طول کشید تا این گل‌های رز چینی راه خود را به سرزمین‌های اروپایی باز کنند؛ یعنی درجایی که پرورش‌دهنده‌های آن توانستد با پیوند زدن‌های خود، انواع بیشتری از این گل‌ها را تولید کرده و پرورش دهند.

 • پس باید دانست که بیشتر گل‌ها رز که امروزه در جهان وجود دارند، ریشه در کشور چین‌دارند.
 • قدیمی‌ترین گل رز که هنوز هم در حال زندگی کردن است در یک کلیسای بزرگ در هیلدشایم آلمان بوده که بیش از ۱,۰۰۰ سال تاکنون زندگی کرده است.

انواع مختلف رز

گل‌های رز با توجه به اینکه چگونه رشد و نمو پیدا می‌کنند، به سه دسته متفاوت تقسیم‌بندی می‌شوند. این گروها شامل، رزهای بوته‌ای و پرپشت مدرن، رزهای کوهستانی و درختچه‌های رز می‌شوند. بیشتر رزها نیز از نوع بوته‌ای بوده که هم ازنظر اندازه بزرگ‌تر هستند و هم تیغ‌های بیشتری دارند. این گروه‌ها سپس به کلاس‌های متفاوتی، تقسیم‌بندی می‌شوند. هر یک از گونه‌های مختلف گل رز، دارای سختی، مقاومت به بیماری و رایحه متفاوتی است.

تاریخچه گل رز
 • گل‌های رز تا ارتفاع بین ۱۸۳-۶۰ سانتی‌متر رشد کرده که در نمونه‌های مینی، این گل تنها تا ارتفاع بین ۱۵ تا ۶۰ سانتی‌متر می‌تواند رشد کند.
 • گل‌های رز بوته‌ای مدرن، می‌توانند در طول فصل‌های رشد خود (بهار، تابستان، پاییز) به‌صورت مداوم، شکوفه داده و در طول فصل زمستان نیز به خواب می‌روند.
 • گل‌های رز کوهستانی ساقه‌های بسیار بلندی داشته و می‌توانند تا ارتفاع ۶ متر نیز رشد کنند.
 • گل‌های رز کوهستانی که در فصل بهار، شکوفه بسیاری می‌دهند در فصل تابستان باقدرت کمتری شکوفه کرده و دوباره در فصل پاییز، قدرت شکوفه دادنشان بالا می‌رود.
 • برخی از گونه‌های رز کوهستانی هستند که تنها یک یا دو بار در هر فصل، شکوفه می‌دهند.

نگهداری از گل رز

اولین قدم در برای نگهداری از گل رز، این است که نوع مناسب برای محل زندگی‌تان انتخاب شود. گل‌های رز نیاز به خاکی با میزان PH با عدد بین ۵.۵ تا ۶.۵ داشته که برای رشد کاملشان عالی بوده و در کنار این خاک، به نور کامل آفتاب نیز نیاز پیدا می‌کنند.

تاریخچه گل رز
 • گل‌های رز باید هر هفته تا ارتفاع حدود یک اینچ (۲.۵ سانتی‌متر) آبیاری شوند.
 • کود دادن به گل رز باید در فصل بهار پس از هرس کردن بوته، در اواسط تابستان و دوباره در اواخر تابستان انجام شود. با کودهایی که مناسب گل‌های رز هستند.
 • باید گیاه را هرس کنید تا تشویق شده، قد کشیده و شکوفه‌های جدید بدهد. همیشه سعی کنید شاخه‌های اضافی یا بیمار یا شاخه‌هایی که با یکدیگر به‌صورت نامناسب برخورد کرده‌اند را قطع کنید.
 • هرس کردن در اوایل فصل بهار، باید به‌گونه‌ای باشد که در هر ساقه بوته رز، حداقل یک جوانه باقی بماند.
 • رزهای حساس‌تری نیز داریم که به نگهداری و حساسیت بیشتری از طرف شما برای رشد بیشتر، نیاز دارند. برای نگهداری اصولی‌تر این دوست خوبتان، باید برگ‌های خشکیده درختان مختلف را که می‌توانند به‌عنوان یک کود گیاهی استفاده شوند، بر روی خاک قرار دهید.

حقایقی در مورد گل رز

گل‌های رز همان‌طور که میدانید، همیشه در طول تاریخ، برای ادای عشق و تعهد یک شخص به شخصی دیگر، مورداستفاده قرارگرفته‌اند. گل‌های رز همچنین در عصر موسوم به ویکتورین، به‌عنوان یک پیام زنده و شاداب، مورد مبادله قرار می‌گرفتند. یک گل قرمز نشانگر پیام «عاشقت هستم» بوده و رز زردرنگ نیز به معنای حسادت به کار می‌رفته است.

درباره ی یک عطر عاشقانه بیشتر بدانید : ادوپرفیوم «شالیمار گورلین ۲۰۲۰»، روایتی از یک داستان عاشقانه هندی!

 • گل‌های رز همچنین به‌عنوان دارو و یا در غذا نیز استفاده می‌شده‌اند.
 • گلبرگ‌های گل رز، یک ماده مرسوم در چای یا مربا هستند. حتی برخی از نمونه‌های آن برای تزئین کردن کیک‌ها و سالادها نیز استفاده می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *