نت و رایحه

معرفی نت‌ها؛ با آکوردهای ادویه‌ای مورد استفاده در عطرها آشنا شوید

عطرها، ادکلن‌ها، ادوتویلت ها و هر یک از نسخه‌های متفاوتی که در حوزه رایحه‌های خوشبو توسط شرکت‌های مختلف حاضر در سراسر دنیا ساخته می‌شوند، باید از یک سری قوانین طراحی پایه و ثابتی پیروی کنند. درواقع بهتر است بگوییم که این رایحه‌ها نیز درست مانند آجرهای یک ساختمان برای تکمیل اثر یا حتی آکوردهای یک موسیقی برای ساخت یک سمفونی جذاب، باید در هر رایحه‌ای وجود داشته باشند تا بتوانند علاوه بر اثرگذاری متفاوت خود، بنای ساختمان یک عطر را نیز تولید کنند.

این نت‌ها که از آن‌ها به‌عنوان هرم نت‌های اصلی یا نت‌های سه‌گانه نیز یاد می‌شود، می‌توانند شامل آکوردهای ادویه‌ای ،چوب، گل، مرکبات، چرم و موارد دیگری مانند مصنوعات شیمیایی ساخته‌شده در آزمایشگاه‌ها باشند که در ترکیب با یکدیگر، اثر هنری خود را می‌آفرینند.

آکوردهای ادویه‌ای

آکوردهایی محبوب

آکوردهای ادویه‌ای یکی از موارد پرطرفداری هستند که به‌عنوان آکوردهای به‌کاررفته در این رایحه‌ها استفاده‌شده و می‌توانند اثر متفاوت خود را داشته باشند.

درواقع گروه خانواده ادویه، به لطف استفاده‌ای که از آن‌ها در غذاهای خوشمزه و آشپزی‌های سراسر دنیا (در هر کشور، استفاده از آن‌ها بسیار متفاوت است)، موارد شناخته‌شده‌ای به‌حساب می آِند. بعضی از این ادویه‌ها در هر آشپزخانه‌ای به خاطر طبخ غذا، وجود دارند و غذا بدون آن‌ها، هیچ گاه مزه نهایی خود را نخواهد داشت. مواردی مانند فلفل، دارچین، میخک، گشنیز، زردچوبه، زعفران و زنجبیل که هر یک استفاده‌های مختص به خود رادارند.

دیگر ادویه‌جات مانند تمر هندی یا زیره و مواردی از این قبیل نیز بسته به نیاز آشپزی، ممکن است در آشپزخانه‌ها پیدا شوند. البته زیره، جز ادویه جات پرمصرف ایرانی ها است.

آکوردهای ادویه‌ای

این ادویه‌جات، هر یک ممکن است بسته به نیاز طراحان عطر در شرکت‌های مختلف، در رایحه‌های شان مورد استفاده قرار بگیرند. ادویه‌هایی که از آن‌ها با عنوان «تند و کوتاه» نیز یاد می‌شود. این بدان معناست که هم مزه تندی دارند و هم اثرگذاری آن‌ها کوتاه مدت تر است. برای مثال، ادویه‌هایی مانند دارچین که اثرگذاری کوتاه ولی تندی را برای فرد، به ارمغان می‌آورند.

دیگر ادویه‌ها مانند گشنیز، زیره و هِل نیز از آن دسته ادویه‌جاتی هستند که حس خنکی و خاصی را به‌جای سوختن و تند بودن، می‌بخشند. این خاصیت متفاوت ادویه‌جات، می‌تواند به طراحان عطر کمک کند تا رایحه نهایی خود را به بهترین حالت ممکن و با دستی باز، به سرحد پتانسیل خود برسانند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *