راهنمای خرید عطر

ترفند‌هایی برای نگهداری بهتر عطر و ادکلن

در عطر و ادکلن با ترکیبات شیمیایی بسیار حساسی طرف هستیم که اگر مواظب نگهداری آنها نباشیم، رایحه دلنشین عطری که خریده‌ایم در کمترین زمان ممکن از بین می‌رود و ماندگاری بوی این عطر نیز در هر بار استفاده کمتر می‌شود. به همین دلیل بسیاری از طرفداران عطر و ادکلن بهتر از ما می‌دانند که محصولات دلخواه خود را باید در میان پر قو نگهداری کنند تا عطر و ادکلنی که با هزار و یک زحمت خریده‌اند، ماندگارتر از همیشه باشد و به این راحتی‌ها رایحه خوش آن از بین نرود. به همین دلیل بزرگان دنیای عطرسازی پیشنهاد می‌کنند عطر و ادکلن را در مکانی تاریک و خشک نگهداری کنیم. اما در کنار این روش‌ها، ترفند‌های دیگری نیز برای نگهداری بهتر عطر و ادکلن وجود دارد که در ادامه این روش‌ها را با شما درمیان خواهیم گذاشت.

شیشه عطر و ادکلن را تا قبل از اولین استفاده باز نکنید

مطمئن هستیم وسواس زیادی برای عطری که از فروشگاه خریداری کرده‌اید به خرج داده‌اید و لحظه‌شماری می‌کنید تا این عطر سریع‌تر به دست شما برسد و بوی خوش آن را امتحان کنید، اما بهتر است شیشه عطر و ادکلن را تا قبل از اولین استفاده باز نکنید. چرا که باز کردن شیشه عطر و ادکلن همانا و در مجاورت قرار گرفتن ترکیبات عطر با اکسیژن همانا. در این حالت ترکیبات عطر اکسیده می‌شود و به هر اندازه که اکسیژن بیشتر و عطر کمتری در شیشه عطر وجود داشته باشد، به همان اندازه بوی خوش عطر سریع‌تر از بین می‌رود و دوام آن کمتر می‌شود.

به این ترتیب می‌توان گفت تاریخ انقضای عطر با اولین اسپری آن شروع می‌شود و از این لحظه به بعد، بوی خوش عطر کیفیت روز اول خود را از دست می‌دهد.

شیشه عطر و ادکلن را در مکان تاریک قرار دهید

حتماً برای شما هم پیش‌آمده که شیشه زیبای عطر خود را در برابر نور خورشید قرار داده باشید، در این حالت پرتوهای خورشید از شیشه عبور می‌کند و رنگین‌کمانی از رنگ‌های زیبا را در محیط اطراف بازتاب می‌دهد. اما به خاطر داشته باشید که نور دشمن شماره یک عطر و ادکلن به حساب می‌آید و پرتوهای نور و به‌خصوص نور خورشید، ترکیبات عطر را از بین می‌برد. در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم برای ماندگاری بهتر عطر و ادکلن، شیشه آن را در مکانی دور از نور خورشید و نورهای غیرطبیعی قرار دهید و پس از هر بار استفاده نیز دوباره شیشه عطر را در مکان تاریک بگذارید.

شیشه عطر و ادکلن را در مکان خشک قرار دهید

رطوبت یکی دیگر از دشمنان عطر و ادکلن است و قرار دادن شیشه عطر و ادکلن در مکان‌های مرطوب مانند سرویس بهداشتی و حمام، تعاملات شیمیایی ناخواسته‌ای را در عطر دلخواه شما به دنبال خواهد داشت.

به این ترتیب مکانی خشک و بدون رطوبت را برای عطر و ادکلن انتخاب کنید و اگر در مکان‌های جغرافیایی مرطوب زندگی می‌کنید، با خرید دستگاه‌های رطوبت‌زدا، رطوبت مکانی که عطر و ادکلن را در آن قرار داده‌اید، کاهش دهید.

از گذاشتن شیشه عطر و ادکلن در حمام برحذر باشید

حتماً شما هم شنیده‌اید که عطرها در دسته‌بندی عطر، ادو تویلت، ادو پرفیوم و ادکلن قرار دارند، اما اگر ادو تویلت خریده‌اید به این معنا نیست که شیشه عطر دلخواه خود را در سرویس بهداشتی و حمام قرار دهید. تجربه نشان داده است حمام و سرویس بهداشتی در کنار رطوبت زیاد، درجه حرارت بیشتری نسبت به داخل اتاق دارند و گذاشتن شیشه عطر و ادکلن در این مکان‌ها چیزی به غیر از کاهش دوام عطر و ادکلن به دنبال ندارد.

در نتیجه عقل سلیم حکم می‌کند شیشه عطر و ادکلن را در کشو کمد یا میز آرایش قرار دهید و اگر هم به هر دلیلی در حمام یا سرویس بهداشتی از عطر و ادکلن استفاده کردید، شیشه آن را پس از استفاده به داخل کمد یا میز آرایش بازگردانید.

عطر و ادکلن را در بسته‌بندی اصلی خود نگه دارید

با توجه به ترفند‌هایی که از نگهداری عطر و ادکلن با شما درمیان گذاشتیم، بدون شک به این نتیجه رسیده‌اید که محل نگهداری عطر،‌ حرف اول را در حفظ ماندگاری آن می‌زند. در نتیجه از آنجایی که به قول قدیمی‌ها کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کند، بهتر است عطر را در بسته‌بندی اصلی خود نگهداری کنید. تجربه نشان داده است عطرهای ترازاول بسته‌بندی قابل‌اعتمادی دارند و به بهترین شکل ممکن است از ترکیبات عطر دربرابر نور و رطوبت مواظبت می‌کنند. به این ترتیب عطر را پس از استفاده، دوباره در جعبه‌ای که همراه آن خرید‌ه‌اید قرار دهید و در کشو کمد یا میز آرایش بگذارید.

عطر را در قفسه‌های پایین کمد قرار دهید

هرچقدر هم که مواظب شیشه عطر عزیزتر از جان خود باشید، باز هم احتمال دارد که دست شما با شیشه عطر برخورد کند و روی زمین بیافتد. در نتیجه عطر را در قفسه‌های پایین و نزدیک به زمین قرار دهید تا در صورت افتادن، شیشه عطر نشکند. شکستن شیشه عطر نه تنها عطر دلخواه شما را از بین می‌برد، بلکه ترکیبات عطری که روی زمین ریخته شده، برای چندین هفته در اتاق باقی می‌ماند و بوی تندی از عطر در این اتاق به مشام می‌رسد.

زمانی که از عطر استفاده نمی‌کنید شیشه آن را حتماً ببندید

برای شما گفتیم که اکسیژن دشمن قسم خورده عطر به حساب می‌آید ، در نتیجه اگر در حین عطر زدن عجله داشته باشید و فراموش کنید که درِ شیشه عطر را ببندید، ترکیبات عطر در مجاورت هوا و اکسیژن قرار می‌گیرد و ماندگاری آن کمتر خواهد شد. از طرف دیگر گرمای هوا نیز به بخار شدن ترکیبات عطر کمک می‌کند و در این شرایط، عطری که خریده‌اید زودتر از چیزی که انتظارش را دارید تمام می‌شود.

شیشه عطر را بیش‌از‌حد تکان ندهید

حتماً شما هم شنیده‌اید که عطرسازان حرفه‌ای توصیه می‌کنند قبل از عطر زدن، شیشه آن را تکان دهید، اما به خاطر داشته که تکان دادن بیش‌از‌حد شیشه عطر، ترکیبات داخل آن را بیشتر در مجاورت اکسیژن قرار می‌دهد و اثربخشی بوی خوش عطر را کاهش می‌دهد. از طرف دیگر همان‌گونه که می‌دانید عطرها و ادکلن‌ها از ترکیبات شیمیایی ظریفی تشکیل شده‌اند و تکان دادن بیش‌از‌حد شیشه عطر، مولکول‌های ترکیبات عطر را جدا می‌کند. در نتیجه‌ از آنجایی که تکان‌ دادن شیشه عطر، ترکیبات آن را در مجاورت اکسیژن قرار می‌دهد و باعث جدا شدن این ترکیبات می‌شود، قبل از عطر زدن، شیشه آن را به مقدار بسیار ملایمی تکان دهید.

عطر را در شیشه اصلی خود نگه دارید

انصافاً باید اعتراف کرد عطرهای درجه یک با شیشه‌های زیبا و جذابی روانه بازار می‌شوند، اما هر چقدر هم که شیشه عطری که خریده‌اید جذاب باشد، باز هم احتمال دارد که شیشه جدیدی ببینید و وسوسه شوید که شیشه عطر خود را عوض کنید. به خاطر داشته باشید که هیچ محفظه‌ای بهتر از همان شیشه‌ای که عطر را به همراه آن خریده‌اید وجود ندارد و شیشه‌های تزئینی عطر، راه را برای از بین رفتن رایحه آن هموار می‌کنند. از طرف دیگر شیشه‌های عطر ضدهوا طراحی شده‌اند تا در مجاورت اکسیژن محیط قرار نگیرند. در کنار این موارد به نازل اسپری عطر نیز باید اشاره کرد که این نازل در هر عطر بسته به مقدار لازمی که باید اسپری شود، تنظیم شده است. به این ترتیب هرگز شیشه عطر را تعویض نکنید و عطری که خریده‌اید را همیشه در شیشه اصلی خود نگه دارید.

در سفر از عطرهای مسافرتی استفاده کنید

عطر و ادکلن در شیشه‌هایی با ظرفیت‌های مختلف فروخته می‌شوند، در نتیجه اگر می‌خواهید عطر دلخواه خود را در مسافرت همراه داشته باشید، به جای اینکه شیشه عطر اصلی خود که ظرفیت بیشتری دارد را همراه ببرید، شیشه‌ای از این عطر با ظرفیت کمتر خریداری نمایید و در مسافرت همراه خود ببرید.

همان‌گونه که اشاره کردیم، باز کردن درِ شیشه عطر یا ادکلن، ماندگاری آن را کاهش می‌دهد، به همین دلیل عطر مسافرتی با ظرفیت کمتری خریداری کنید تا رایحه دلنشین عطر اصلی شما از بین نرود.

عطر را در محلی با درجه حرارت ثابت نگهداری کنید

تغییر درجه حرارت چیزی به غیر از کاهش ماندگاری آن به دنبال ندارد و عطر باید در مکانی خنک قرار بگیرد. تجربه نشان داده است دمای ۱۵ درجه سانتی‌گراد، بهترین دما برای حفظ ماندگاری عطر است. به این ترتیب شیشه عطر را در مکانی خنک قرار دهید که دمای این مکان تغییر نکند.

حواس‌تان به تغییر رنگ عطر باشد

تغییر رنگ عطر به این معنا است که به هر دلیل نکته‌های بالا را در نگهداری آن اعمال نکرده‌اید و کیفیت عطری که خریده‌اید از بین رفته است. ناگفته نماند بعضی از عطرها دارای ترکیبات طبیعی هستند و این ترکیبات ممکن است در گذر زمان، تغییر رنگ پیدا کنند. این تغییر رنگ در ترکیبات طبیعی عطرها به معنای کاهش کیفیت رایحه آن نیست. اما اگر مواظب عطرهایی با ترکیبات شیمیایی نباشید، این ترکیبات در دراز مدت چرب می‌شوند و تغییر رنگ می‌دهند. در این شرایط بهتر است قید عطر فعلی خود را بزنید و به فکر خرید عطر جدید باشید.

به شما قول می‌دهیم با رعایت نکته‌هایی که به آنها اشاره کردیم، عطر عزیزتر از جان‌تان دوام بیشتری داشته باشد و رایحه خوش این عطر تا آخرین قطره حفظ شود. در پایان پیشنهاد می‌کنیم اگر شما هم تجربه‌های سودمندی از نگهداری عطر دارید، در قسمت نظرات برای ما و دیگر خواننده‌ها از این تجربه‌های مفید بگویید.

در هنگام سفر، شیشه های عطر سفری را فراموش نکنید!

اگر میخواهید عطرتان را در سفر همراه داشته باشد از شیشه های کوچک سفری استفاده کنید، چون اگر عطرتان حتی در چمدان خالی شد تنها بخش کوچکی از آن را از دست داده باشید. اگر این سایز از عطر را در فروشگاه پیدا نکردید می توانید یک شیشه کوچک سفری بخرید و عطرتان را برای مسافرت در آن ها بریزید.

در مورد درپوش عطر مطمئن شوید!

هیچ وقت بعد از استفاده از عطر، گذاشتن درپوش را فراموش نکنید. هر چه که عطر کمتر در معرض هوای آزاد باشد بهتر می‌ماند.

شیشه عطر را تکان ندهید!

بعضی از مردم پیش از استفاده شیشه عطرشان را تکان می دهند. تکان دادن عطر باعث می شود عطر به هوای اضافی موجود در شیشه برخورد کند که مضر است. مگر اینکه آن عطر خاص دستورالعمل خاصی برای تکان دادن عطر داشته باشد.

استفاده از اپلیکاتور را محدود کنید!

بسیاری از مردم از اپلیکاتور برای عطر زدن استفاده می کنند. آنان اپلیکاتور را در عطر می زنند و سپس به بدنشان می‌مالند. استفاده چند باره از یک اپلیکاتور باعث می شود با وارد کردن باکتری و چربی پوست به داخل بطری عطر، کیفیت آن از دست برود. برای این کار می‌شود از اپلیکاتور‌های یک بار مصرف استفاده کرد، اما در کل استفاده از درپوش اسپری کن برای عطر زدن شیوه مناسب تری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *