راهنمای خرید عطر

تفاوت عطر و ادکلن و ادوپرفیوم و زمان های استفاده هر کدام

نام انواع عطر را اگر بدانیم به‌راحتی می‌توانیم بر اساس بودجه‌ای که در اختیارداریم محصول ایده‌آل خود را خریداری کنیم. همه ما به دنبال عطری هستیم که از ماندگاری بسیار بالایی برخوردار باشد. این امربر اساس یک دسته‌بندی کلی پیش روی شما قرار دارد. از سوی دیگر شما می‌توانید متناسب با رایحه‌ای که به آن علاقه‌مند هستید عطر محبوب خود را خریداری کنید. در مقاله پیش رو سعی بر آن داریم تا پیرامون دسته‌بندی‌هایی که برای خرید عطر در پیش روی شما قرار دارد مطالبی را با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم. عطر به‌ طور کلی از اسانس‌های خوشبو و روغن‌های معطر تشکیل‌شده است. دسته بندی های مختلف عطرها بر اساس میزان غلطت عطر خالص موجود در آن ها به دسته های عطر، ادکلن، ادوپرفیوم، ادوتویلت، اسپلش و … است. عطر محصولی است که با ترکیب آب، الکل یا اتانول به دست می‌آید. این محصول یک بوی بسیار بی‌نظیری را برای شما فراهم می‌کند. اگر می‌خواهید شبیه حرفه‌ای‌ها از این‌ پس دست به خرید بزنید به شما توصیه می‌کنیم در ادامه با ما همراه باشید تا تفاوت کامل عطر، ادکلن، ادوپرفیوم و ادوتویلت را متوجه شوید.

 • انواع عطر
 • رایحه‌های متفاوت عطر و ادکلن
 • غلظت عطر، ادکلن و ادوپرفیوم

 اصول دسته‌بندی عطر بر اساس نوع غلظت و معرفی انواع آن

غلظت عطر امر بسیار مهمی است که همراه با ماندگاری و پخش بوی بالا آن برای تعیین قیمت محصول در نظر گرفته‌شده است. از همین رو در ادامه سعی بر آن داریم تا نام انواع عطر را بر اساس نوع غلظت آن به شما عزیزان معرفی کنیم. در دسته‌بندی فوق قدرت عطرها از ماندگاری بالا به ماندگاری کم طبقه‌بندی‌شده است. شما می توانید بر اساس نیاز و  علاقه مندی خود بعد از شناخت انواع عطر محصول ایده التان را خریداری کنید.

نام انواع عطر- پودر عطر

نام انواع عطر- پودر عطر

عطرهای پودری شبیه غبار، دوده، خاک و نشاسته در محصولات آرایشی و بهداشتی و یا حتی محصولات بچه مورد استفاده قرار می‌گیرند. بوی دل‌انگیز آن‌ها تداعی‌کننده خاطره‌های خوش برای شما خواهند بود. از ترکیب آکوردهای متفاوت با یکدیگر یک رایحه دل‌انگیز به وجود می‌آید؛ که به آن پودر عطری گفته می‌شود. بهره گرفتن از نت‌های اولیه، میانی و پایانی عطر و ادکلن های محبوب در بازار برای ساخت محصولات آرایشی بهداشتی عطرهای پودری را فراهم آورده است. رایحه‌های پودری بیشتر برای عطرهای زنانه مورداستفاده قرار می‌گیرند، اما برای عطرهای ملایم مردانه نیز با یک وجه تمایز بسیار بالا از پودرهای عطری استفاده می‌شود. پودر عطر شامل ۳۱ درصد اسانس عطری است که در پودر تالک آرایشی بدون وجود الکل موجود است.

 • پودر عطر
 • پودر تالک های بهداشتی
 • ایده ال برای محصولات زنانه

معرفی عطر

نام انواع عطر- عطر

یکی از خالص‌ترین، گران‌ترین، غلیظ‌ترین، کمیاب‌ترین و ماندگارترین عطرهای که می‌توانید در جهان از آن‌ها بهره بگیرید عطر با غلظت بین ۳۰ تا ۴۰ درصد از مواد معطر است که برای شما تهیه‌شده است. اگر شما هرروز صبح از عطر محبوبتان استفاده کنید بدون تردید بوی آن را تا فردا صبح می‌توانید استشمام کنید. از همین رو باید بگویم به دلیل بهره‌گیری از اسانس‌های روغنی خالص در ترکیبات عطر از قیمت بسیار بالایی نسبت به سایر محصولات بهره گرفته است. برای ساخت عطر از مواد شیمیایی استفاده می‌شود که بسیار معطر باشد. میزان درصد بهره‌گیری از الکل در زمان ساخت عطر نیز بسیار کم است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید مواد طبیعی و اسانس‌های مختلفی که در عطر استفاده می‌شود گاها تا ۹۵ درصد می‌رسد. این امر سبب تأثیر روی قیمت بسیار بالای این محصول شده است.

 • محصولی گران‌قیمت
 • خوش‌بو
 • ماندگاری بسیار بالا

نام اسانس عطر- پرفیوم

نام اسانس عطر- پرفیوم

پرفیوم یک عنوان یونانی به معنای از میان دود در یونان باستان شهرت دارد. یونانیان باستان در آن زمان اعتقاد داشتند که رایحه‌ها غیرقابل‌دیدن هستند و همین دود منشأ بوی خوب آن‌ها است. درحالی‌که فرانسوی‌ها به بوی خوشی که در هوا پخش می‌شود عطر می‌گفتند. قبل از ایجاد لایه‌های مصنوعی این محصول بسیار طرفدار داشت. برای بهره‌گیری از اسانس‌های معطر موجود در طبیعت که مشهورترین آن‌ها گیاهان و حیوانات بودند فرمولاسیون آن را دنبال می‌کردند. اگر بخواهیم یکی از قدیمی‌ترین عطرها را با روغن‌ها و گیاهان ساخته می‌شدند نام ببریم می‌توانیم به پروفین اشاره داشته باشیم. این محصول غلظتی بین ۱۵ تا ۴۰ درصد دارد و در نوع خود خالص‌ترین بوها را به همراه دارد. از همین رو قیمت تمام‌شده آن گران است، زیرا از الکل کمتری نسبت به سایر مشتقات آن در زمان ساخت بهره گرفته می‌شود.

 • معنی از میان دود در یونان
 • پخش شدن بوی آن در هوا
 • پانزده درصد مواد خالص

ادوپرفیوم چیست؟

نام عطر- ادو پرفیوم

ادوپرفیوم چیست؟ از ترکیبی ۱۵ درصدی تا ۳۲ درصدی از مواد معطر تشکیل‌شده است. ترکیب این محصول به‌ندرت بین عصاره‌های عطری و ادوپرفیوم ها قرار می‌گیرد. در زبان فرانسوی به مخلوطی از اسانس‌های روغنی و معطر با ترکیبات خوشبو و تثبیت‌کننده‌های حلال اسپریت دو پرفیوم گفته می‌شود. صنعت عطرسازی و مدرن با ترکیبات تجاری خود در اواخر قرن نوزدهم با بهره‌گیری از وانیلین یا کومارین توانست این محصول بی‌نظیر راهی بازار کند. هرچقدر از خوش‌بویی آن برای شما بگوییم کم گفته‌ایم. اگر بخواهیم ازنظر قیمت این محصول را با عطر مقایسه کنیم می‌توانیم بگوییم نسبت به قیمت تمام‌شده اسانس‌های که در آن استفاده می‌شود قدری قیمت تمام‌شده کمتری دارد؛ اما قیمت آن، خیلی تفاوت ندارد، زیرا اسانس‌ها و ترکیباتی که در این محصول استفاده می‌شود بسیار کمیاب و بی‌نظیر است.

 • اسانس‌های کمیاب
 • ارزان‌تر از عطر
 • سی‌ودو درصد مواد معطر

پرفیوم (پارفوم)

این عبارت از کلمه لاتین Per fumum آمده که در بین تمامی انواع مختلف رایحه‌ها، با بیشترین تمرکز عصاره عطر بوده و البته جزء گران‌ترین آن‌ها نیز محسوب می‌شود. این نوع عطر، به دلیل غلظت بیشتر روغن عطر، حالت روغنی‌تر داشته به‌طوری‌که از ۲۰ تا ۳۰ درصد اسانس خالص عطر تشکیل‌شده و می‌تواند ماندگاری بالای تا حداکثر ۲۴ ساعته را داشته باشد.

این شناسایی تفاوت بین عطرهای مختلف و همچنین میزان ماندگاری که آن‌ها می‌توانند برای شما داشته باشند، می‌تواند کمک کند تا نوعی از عطر را انتخاب کنید که برای مثال، در روزهای گرم‌تر سال مانند فصل تابستان، سبک‌تر بوده و یا ماندگاری کمتری نیز داشته باشند. در کل، شناختن نوع کلی عطر می‌تواند راهگشای خوبی برای یافتن بهترین و موردپسندترین رایحه دلخواهتان شود.

انواع اسانس عطر- ادوتویلت

انواع اسانس عطر- ادوتویلت

ادوتویلت یک لغت فرانسوی به معنای عطر سبک و بسیار خوش رایحه است. برای خوشبو کردن پوست مورداستفاده قرار می‌گیرد. عموماً بعد از حمام کردن یا اصلاح کردن برای پوست از این محصول که با آب معطر نیز استفاده می‌شود. ادوتویلت از الکل بسیار زیادی در کنار روغن‌ها و اسانس‌های خوشبو بهره شده است. ادوتویلت تقریباً عطری سنتی را برای شما فراهم کند. غلظت آن از ادکلن قوی‌تر و از عطر ضعیف‌تر است. برای اولین بار در قرن چهاردهم تولیدشده است به آن‌ها آب بهشتی نیز می‌گویند امروزه نوع سبک‌تر و ملایم‌تر آن راهی بازار شده است. ادوتویلت حاوی ۵ درصد تا ۱۵ درصد اسانس عطر خالص است که با الکل حل‌شده است. معمولاً دو تا سه ساعت ماندگاری دارد و عطر و بوی ملایم آن برای روزهای گرم سال یک محصول ایده ال به شمار می‌آید.

 • ماندگاری سه‌ساعته
 • عطری سبک و ملایم
 • بهره‌گیری از پنج درصد مواد خالص

معرفی ادکلن (ادوکلن)

انواع عطر- ادوکلن

ادوکلن به معنای آب از ادکلن است. در آمریکای شمالی برای تولید عطرهای مردانه از رایحه‌های تند استفاده می‌شود. از ترکیب اسانس‌های سبک و میوه‌ای با ترکیبات ۲ تا ۴ درصدی روغنی که از آب و الکل تشکیل می‌شود ادکلن ساخته می‌شود. افراد جوان که به عطرهای بسیار سبک علاقه‌مند هستند می‌توانند با استفاده از آن تا دو ساعت ماندگاری آن را تجربه کند. ادکلن یک لغت فرانسوی که در آلمان به وجود آمده است این واژه به‌عنوان معجون نیز شهرت گرفته است. ادکلن ترکیبی از اسانس‌های روغنی و ترکیبات ادکلنی است  ترکیبات آن بیش از ۹۰ درصد الکل را در خود جای‌داده است.  برای ثابت نگه‌داشتن بوی آن از مواد نگه‌دارنده استفاده می‌شود. معمولاً به عطرهایی که در ترکیباتش ۲ تا ۵ درصد پروفیم دارد ادکلن گفته می‌شود.

 • بیش از نود درصد الکل
 • ترکیبات روغنی و اسانس‌ها تنها پنج درصد
 • بهره‌گیری از مواد نگه‌دارنده برای تثبیت بوی عطر

 اوفرش

 اوفرش

ادوفرش چیست؟ به اوفرش اسپری نیز گفته می‌شود. اسپری نیز یک ماده معطر است همانند بقیه عطرها و ادکلن ها طراحی و ساخت آن دنبال می‌شود؛ اما نسبت به عطرها و ادکلن ها از قیمت بسیار کمتری دارد. در زبان انگلیسی به این محصول آب شیرین گفته می‌شود. درصد روغن‌ها با اسانس‌های به کار گرفته‌شده در آن بر روی جلد محصول عنوان می‌شود که چیزی در حدود ۲۲ درصد روغن را در خود جای‌داده است. در فرمولاسیون این محصول اسانس‌های کمتری نسبت به عطرهای مرغوب در بازار استفاده‌شده است. به همین خاطر به دلیل ترکیبات ارزان‌قیمت و بسته‌بندی‌های ارزان‌قیمت آن از قیمت کمتری بهره گرفته است. اوفرش یا بطری‌های اسپری را در محیطی که گرمای زیادی وجود ندارد نباید نگهداری کرد تا آسیب کمتری به آن وارد شود. از همه مهم‌تر اینکه اوفرش را نباید مستقیم بر روی پوست اسپری کرد زیرا سبب آسیب رساندن به پوست می‌شود.

 • مناسب برای پوست
 • بیش از بیست‌ودو درصد مواد روغنی
 • قیمت ایده ال به دلیل سبک بسته‌بندی و متریال محصول

انواع بوی عطر- پرفیوم میست

انواع بوی عطر- پرفیوم میست

پرفیوم میست محصول جدیدی است که به‌تازگی وارد بازار شده است. به آن‌ها بادی اسپلش نیز گفته می‌شود. یک رایحه متناسب را به‌صورت تقریباً کوتاه‌مدت برای شما فراهم می‌آورد. پخش بوی آن همانند عطر‌ها و ادکلن ها نیست اما استفاده از آن بر روی پوست هیچ احساس ناخوشایندی را برای شما فراهم نمی‌کند. از آسیب رسیدن به پوست شما این محصول جدید جلوگیری می‌کند. بادی میست در لایه‌بندی‌های اصلی قرار دارد و با ماندگاری کوتاه‌مدت و احساس تازگی زیادی را بعد از هر بار استحمام برای شما فراهم می‌کند. اگر بخواهیم از نرمی سبکی آن برای شما بگویم می‌توانیم بگوییم جوان‌ها برای رسیدن به یک حس تازگی بیشتر از این محصول حتی در منزل نیز بهره می‌گیرند. محصول فوق را می‌توانید به‌صورت روزانه مورداستفاده قرار دهید حتی هنگام تعویض ملافه‌ها در هتل‌ها از این محصول بسیار استفاده می‌شود. با اسپری ملایم در فضا می‌توانید بوی خوشی را استشمام کنید.

 • بادی اسپلش های مدرن
 • پخش بوی کوتاه
 • استفاده بعد از هر بار استحمام

 اسپلش و افترشیو

 اسپلش و افترشیو

محصول فوق غلظتی بین ۱ تا ۳ درصد از مواد معطر در برگرفته است. ماندگاری آن معمولاً بین ۱ تا ۲ ساعت است افترشیو را آقایان بعد از هر بار اصلاح موهای زائد مورد استفاده قرار می‌دهند. البته خانم‌ها نیز برای شیو کردن و نظافت بیشتر پوست خود این محصول را در برخی مواقع استفاده می‌کند. تا جای زخم‌های ژیلت و تیغ سبب التهاب‌های پوستی و قرمزی پوست آن‌ها نشود. درواقع می‌توانیم بگوییم بهره‌گیری از عطرهای خشک در این محصول نه‌تنها به‌منظور حس بهتر شما است که برای جلوگیری از خشک شدن پوست، مانع‌شدن از قرمزی پوست و التهاب‌های بعد از اصلاح افترشیو ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. اگر بخواهیم این محصولات را در طی یک دسته‌بندی بویایی قرار دهیم می‌توانیم بگوییم یک محصول بهداشتی آنتی باکتریال است که تنها برای اصلاح پوست و رسیدن به یک پوست بدون التهاب هر بار اصلاح مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 • ایده ال برای آقایان و خانم‌ها به‌منظور جلوگیری از التهاب‌های پوستی
 • استفاده بعد از اصلاح آقایان
 • استفاده بعد از شیو کردن خانم‌ها

تفاوت انواع عطر و ادکلن و نحوه انتخاب بین آنها

مطمئن هستیم با توجه به توضیحاتی که با شما در میان گذاشتیم، به این نتیجه رسیده‌اید که مهم‌ترین تفاوت عطر و ادکلن در میزان تراکم روغن‌های معطر است. به این ترتیب از آنجایی که ادکلن‌ها تراکم روغن‌های معطر کمتری دارند، بوی آنها نیز ماندگاری بسیار کمتری دارد و حتی اگر بهترین ادکلن موجود در بازار را خریداری کرده باشید، باز هم بوی خوش این ادکلن‌ نهایتاً ۲ ساعت دوام می‌آورد.

تفاوت ماندگاری عطر، ادکلن و ادوپرفیوم

از طرف دیگر تراکم زیاد روغن‌های معطر در عطرها نوید از ماندگاری بیشتر آنها نسبت به ادکلن می‌دهد و بوی خوش یک ادکلن درجه یک چیزی حدود ۲۴ ساعت دوام دارد. به این ترتیب می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که در کنار بوی خوش عطر و ادکلن، ماندگاری آن نقش مهمی در اتخاذ تصمیم خرید برای این محصول دارد و نمی‌خواهید هزینه گزافی برای عطر و ادکلن اختصاص دهید و به دنبال رایحه‌ای نسبتاً ماندگار می‌گردید، بهترین گزینه برای شما ادکلن است. ادکلن‌ها ممکن است در میان آقایان طرفدار داشته باشند، اما ادکلن‌های زنانه بسیار خوشبویی را سراغ داریم که بوی خوش آنها از عطرهای تراز اول زنانه چیزی کم ندارد.

از طرف دیگر اگر ماندگاری عطر برای شما اهمیت زیادی دارد و می‌خواهید عطری که زده‌اید از صبح تا انتهای شب دوام داشته باشد، بهتر است به جای خرید ادکلن، سراغ خرید عطر بروید. از ماندگاری و قیمت عطر و ادکلن که بگذریم، به میزان نفوذ و تندی رایحه عطرها و ادکلن‌ها می‌رسیم. در این زمینه نیز همان‌گونه که انتظار دارید، عطرها نفوذ بیشتری دارند، در نتیجه برای محل کار و انجام کارهای روزمره، بهتر است سراغ ادکلن‌ها بروید و برای مجالس رسمی و مهمانی‌های مهم، عطر خریداری کنید.

باور نادرستی در میان هواداران عطر و ادکلن وجود دارد که بر اساس آن، تفاوت عطر و ادکلن بر اساس جنسیت افراد مشخص می‌شود و آقایان باید ادکلن استفاده کنند و خانم‌ها باید سراغ عطر بروند. اما جالب است بدانید این باور هیچ پایه و اساسی ندارد و دنیای جذاب و خوش‌رایحه عطر و ادکلن، زن و مرد نمی‌شناسد و به همان اندازه که ادکلن برای آقایان استفاده می‌شود، برای خانم‌ها هم می‌تواند کاربرد داشته باشد و آقایان خوش‌سلیقه زیادی را سراغ داریم که بوی خوش عطر را به ادکلن ترجیح می‌دهند.

 کلام آخر

همان‌طور که در طی مقاله پیش رو مطالعه کردید عطرها در یک دسته‌بندی متمایز از یکدیگر جای گرفته‌اند. این دسته‌بندی بیشتر به دلیل بهره‌گیری از اسانس‌ها و روغن‌های گیاهی نام عطر را فراهم می‌آورد. از سوی دیگر غلظتی که برای هرکدام از این محصولات در نظر گرفته‌شده است ماندگاری، پخش بو و رنج قیمتی آن را تعیین می‌کند. اگر مصرف‌کننده بتواند متناسب با علاقه‌مندی‌ها و نیاز خود دست به انتخاب بزنند خرید عطر ادکلن اسپری، افتریشو و پارامترهای دیگر را از این‌ پس می‌توانید با شناخت انواع نام عطر با متفاوت‌ترین روش‌ها دنبال کنید و با شناخت تفاوت عطر و ادکلن و ادپرفیوم و سایر مدل های عطر، مناسب ترین را برای خرید انتخاب کنید. شما می‌توانید برای خرید عطرهای که ماندگاری بالاتری دارند هزینه بیشتری را پرداخت کنید، زیرا بهره‌گیری از اسانس‌های کمیاب و بی‌نظیر در این محصولات رایحه خوشی را برای آن‌ها فراهم کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *