نت و رایحه

نت‌های گریپ فروت در عطرها را بهتر بشناسید

گریپ فروت

گریپ فروت که با نام علمی سیتروس پارادیسی شناخته می‌شود دارای نت و روغن اساسی است که معمولاً در عطرسازی استفاده می‌شود. اگرچه گریپ فروت از خانواده مرکبات است،‌ رایحه‌ای تا حدودی متفاوت از مابقی اعضای این خانواده است؛ البته تازگی و طراوت بوی گریپ فروت هنوز هم به خانواده مرکبات شبیه است ولی حس انرژی‌زا و ظریفش آن را از مابقی مرکبات متمایز می‌کند. نت خوشبوی آن زنده، مسرت‌بخش و ترکیبی از شیرین و تلخ است و حس ظرافت و لوکس بودن را القا می‌کند. معمولاً زمانی که روغن اساسی گریپ فروت مانند مابقی مرکبات به صورت طبیعی گرفته می‌شود در عطرسازی به عنوان نت بالایی استفاده می‌شود؛ و در صورتی به صورت مصنوعی ساخته شود به عنوان نت میانه یا پایین استفاده شده و پایداری بیشتری دارد. این نت به عنوان نت بالایی به ترکیب مابقی نت ها حس تازگی، ظرافت و هیجان‌ افزوده و با شادابی و اغواگری شما را با ترکیب رایحه‌های به کار گرفته شده در عطر آشنا می‌کند. یکی از چیزهای جالبی که عطرشناسی کشف کرده آن است که خانم‌ها با استفاده از عطر گریپ فروت، ۵ تا ۱۰ سال در نگاه آقایان جوان‌تر به نظر می‌رسند.

گریپ فروت تنها مرکباتی است که تاریخ دور و درازی ندارد. گریپ فروت بر خلاف لیمو، پرتقال و نارنگی، گونه نسبتاً جوانی است. این میوه که اصالتی کارائیبی دارد در پایان قرن هجدهم به دنیا شناخته شد. گریپ فروت ابتدا در باربادوس رشد کرد و به احتمال زیاد ترکیبی طبیعی از پوملو و پرتغال بوده است. جالب آن‌که این میوه ترکیبی به عنوان یکی از ۷ شگفتی باربادوس نیز شناخته می‌شود. این میوه لقبش را مدیون کشیشی به نام گریفیث هیوز است که عاشق طبیعت بود و در قرن هجدهم در جست‌وجوی درخت دانش خیر و شر یا همان درخت باغ عدن بود. میوه‌های غیر معمول گریپ فروت که از شاخه‌های سبز آویزان بود وی را به یاد سیب سبز مشهور ذکر شده در انجیل انداخت؛ میوه دانش و شناخت خیر و شر. این ادعای کشیش گریفیث باعث محبوبیت گریپ فروت و باوری شد که این میوه به واقع از باغ عدن آمده است.

گریپ فروت در ابتدا در ده ۱۹۲۰ به فلوریدا برده شد، جایی که هنوز هم کشت می‌شود. امروزه یک سوم این میوه اعجاب‌انگیز در فلوریدا پرورش می‌یابد و ایالات متحده بزرگ‌ترین تولیدکننده آن در جهان است. این میوه در رنگ‌های متنوعی از زرد کم رنگ تا قرمز یاقوتی یافت می‌شود. اما مشخصه مشترک همه گونه‌های این میوه آن است که همگی پرآب هستند و طعمی متفاوت از شیرین و ترش تا تلخ دارند. گریپ فروت  به عنوان یکی از سالم‌ترین خوراکی‌های دنیا شناخته می‌شود و سرشار از مواد مغذی، آنتی‌اکسیدان‌ها و فیتوکمیکال‌ها یا مواد شیمیایی گیاهی است.

روغن اساسی گریپ فروت از پوست این میوه گرفته می‌شود. این روغن به خاطر بوی خوبش شناخته می‌شود و به همین دلیل به طور گسترده در آروماتراپی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اجزاء روغن و مشخصات رایحه آن ممکن است بسته به گونه میوه متفاوت باشد. روش عصاره‌گیری شامل استخراج سرد پوست میوه است و روغن به دست آمده رنگ سبز و زرد گونه و رایحه‌‌ای تیز مرکباتی متمایزی دارد. بوی گریپ فروت یادآور بوی شیرین روغن‌ها متنوع مرکباتی و همچنین بویی چوبی است. محدوده نت های خوشبوی گریپ فروت بسته به گونه آن از تلخ و تیز برای میوه‌های سفید تا سیرین و ظریف برای میوه‌های صورتی و سرخ رنگ است.

عطرهایی که از نت های گریپ فروت استفاده می‌کنند از این قرار هستند:

Jo Malone Grapefruit

Tea Collection Assam and Grapefruit

Floris Pink Grapefruit

Antica Farmacista Grapefruit

D.S. & Durga Grapefruit

Creed Himalaya

Chanel Bleu de Chanel

Hermes Jour d’Hermes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *