راهنمای خرید عطر

چگونه عطر تقلبی را از اصل تشخیص دهیم

عدد و رقم‌های هنگفتی سالانه در صنعت عطرسازی بالا و پایین و می‌شود و از صنعتی صحبت می‌کنیم که گفته می‌شود در سال ۲۰۱۸ چیزی حدود ۳۱.۴ میلیارد دلار ارزش داشته و از قرار معلوم این آمار در سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۵ به مقدار ۳.۴ درصد افزایش پیدا خواهد کرد. کاملاً مشخص است در صنعتی که با عطرهای گران‌قیمت طرف هستیم، شاهد حضور محصولات تقلبی باشیم. این وضعیت خرید عطر را دشوار کرده و باید به دنبال روش‌هایی باشیم تا پولی که با هزار و یک زحمت بدست آورده‌ایم را با خرید عطرهای تقلبی و بی‌کیفیت از دست ندهیم. از آنجایی که تشخیص عطر تقلبی از اصلی،‌ کار ساده‌ای نیست، در ادامه راهنمایی برای شما آماده کرده‌ایم تا به کمک این راهنما، در یک چشم به هم زدن، عطر تقلبی را از اصل تشخیص دهید و فریب سودجویان بازار عطر و ادکلن را نخورید.

عطر را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید

با خرید عطر از فروشگاه‌های معتبر، خیال‌تان جمع خواهد شد که سرتان کلاه نمی‌رود و عطر تقلبی نمی‌خرید. این فروشگا‌ه‌ها حاضر نیستند اعتبار خود را برای فروش عطرهای تقلبی به خطر بیاندازند. خوشبختانه این روزها فروشگاه‌های آنلاین عطرفروشی زیادی را سراغ داریم که بهترین عطرهای اصلی را در اختیار خریداران خود قرار می‌‌دهند. مطابقت اطلاعاتی که روی جعبه عطر و ادکلن نوشته شده با این اطلاعات در وب‌سایت رسمی تولید کننده عطر نیز یکی دیگر از روش‌های مطمئنی است که خیال شما را از خرید عطر اصلی جمع می‌کند.

از طرف دیگر اگر قصد خرید آنلاین عطر و ادکلن را دارید، نظرات دیگر کاربران در خصوص محصول مورد نظر را بررسی کنید و از فروشگاه آنلاینی خریداری نمایید که نماد اعتماد الکترونیک را دریافت کرده باشد. این نماد از طرف سازمان توسعه تجارت الکترونیک به فروشگاه‌های آنلاین ایرانی اختصاص می‌یابد تا از این طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران فروشگاه‌های آنلاین را تأیید کند.

در نهایت قبل از خرید عطر از فروشگاه آنلاین یا غیرآنلاین، شرایط استرداد کالا را بررسی نمایید تا در صورت راضی نبودن از عطری که خریده‌اید یا تقلبی بودن این محصول، از شرایط استرداد کالا در این فروشگاه کمک بگیرید و محصول مورد نظر را عودت دهید.

تجربه نشان داده است محصولات تقلبی بسته‌بندی مناسبی ندارند و در بیشتر مواقع، اطلاعات روی جعبه با مشکلات نگارشی و املایی درج شده است. در نتیجه قبل از خرید، اطلاعات جعبه و کیفیت بسته‌بندی عطر یا ادکلنی که قصد خرید آن را دارید، بررسی نمایید.

قیمت‌گذاری عطر را بررسی نمایید

حتماً شما هم شنیده‌اید که می‌گویند هیچ گرانی بی‌دلیل نیست، این گفته در خصوص عطرها صدق می‌کند و به رغم اینکه همیشه افزایش قیمت به معنی بهتر بودن یک عطر نیست، اما در بسیاری از مواقع ارزان بودن عطر، از بی‌کیفیت یا تقلبی بودن آن حکایت دارد. به این ترتیب برای تشخیص عطر اصلی از تقلبی، قیمت‌گذاری این عطر می‌تواند ملاک مناسبی برای اصلی‌بودن آن باشد.

قبل از خرید عطر، اطلاعات بیشتری از محصول مورد نظر پیدا کنید

سلاطین عطرسازی برای جلوگیری از عرضه محصولات تقلبی، اطلاعات کاملی را از عطرها در وب‌سایت‌های رسمی قرار می‌‌دهند به این ترتیب محل‌قرار گیری بارکد در روی جعبه، بسته‌بندی عطر و شباهت دقیق آن با محصولی که در وب‌سایت‌های رسمی وجود دارد را می‌توان از دیگر روش‌های تشخیص عطر اصلی از تقلبی دانست.

به بسته‌بندی عطر و ادکلن توجه کنید

تجربه نشان داده است عطرهای اصلی و باکیفیت، نه تنها بسته‌بندی زیبا و جذابی دارند، بلکه جعبه این عطرها، در لایه‌ای سلفون باکیفیت پیچیده شده‌اند. در نتیجه در زمان خرید عطر حتماً به سلفون و بسته‌بندی آن توجه کنید تا این سلفون از جعبه عطر جدا نشده باشد.

کیفیت شیشه‌ عطر را بررسی کنید

حتماً شما هم شنیده‌اید که می‌گویند «رنگ رخساره خبر می‌دهد از سر درون»، این ضرب‌المثل در خصوص عطرها کاملاً صدق می‌کند و یک عطر تراز اول و باکیفیت را به راحتی می‌‌توانید از کیفیت شیشه آن تشخیص دهید. عطرهای درجه یک شیشه‌هایی نرم و صیقلی دارند، در حالی که عطرهای تقلبی در شیشه‌هایی بی‌کیفیت عرضه می‌شوند. گاهی اوقات سازندگان عطرهای تقلبی برای پایین آوردن هزینه‌ها، عطرهای تقلبی را به جای شیشه‌های شیک و درجه یک، در ظرف‌های پلاستیکی روانه بازار می‌کنند. درِ شیشه‌ عطر نیز در عطرهای باکیفیت محکم و ضدهوا است در حالی که عطرهای بی‌کیفیت و تقلبی با درهایی شل روانه بازار می‌شوند که هوا به راحتی به داخل شیشه این عطرها نفوذ می‌کند.

تفاوت رایحه‌های عطرهای اصلی با تقلبی

عطارهای حرفه‌ای برای ساخت یک عطر باکیفیت و درجه یک زحمت زیادی می‌کشند، از طرف دیگر فرمول ساخت عطرهای تراز اول نزد سازندگان عطر باقی می‌ماند و کسی به فرمول ساخت این عطرها دسترسی ندارد، در نتیجه عطرهای تقلبی با عطرهای درجه یک به لحاظ رایحه، تفاوت محسوسی دارند. عطر درجه یک، رایحه‌ای پیچیده دارد و بوی خوش این عطر از ده‌ها رایحه متفاوت تشکیل شده است. به این ترتیب به شما قول می‌دهیم اگر اطلاعات خود را از رایحه‌های عطرها افزایش دهید، به راحتی می‌توانید تفاوت میان رایحه‌های عطرهای اصلی با تقلبی را مشخص کنید.

آشنایی با نت‌های آغازین، میانی و پایانی

برای شما گفتیم که آگاهی از رایحه‌ها، کمک شایانی به تشخیص عطر اصلی و تقلبی می‌کند، در نتیجه برای آشنایی با دنیای رایحه‌ها، در ابتدا باید با نت‌های آغازین، میانی و پایانی عطرها آشنا شوید. عطرسازان برجسته با‌عرضه عطرها و ادکلن‌ها در لایه‌های متفاوتی از رایحه، بُعد بیشتری به بوی عطرها می‌دهند تا رایحه عطر با نت آغازین، شروع شود و در نت‌های میانی و پایانی با رایحه‌‌ای متفاوت در همان عطر سر و کار داشته باشیم که ماندگاری بیشتری دارد.

این سکه روی دیگری نیز دارد و در عطرهای بی‌کیفیت و تقلبی، خبری از نت‌های آغازین، میانی و پایانی نیست. در نتیجه عطر تقلبی نه تنها رایحه‌ای بد بو دارد، بلکه ماندگاری بوی این عطر نیز به میزان چشمگیری کمتر از عطرهای درجه یک و تراز اول است.

فرق میان رایحه‌های مصنوعی و طبیعی را تشخیص دهید

سلاطین عطرسازی زحمت زیادی برای استفاده از رایحه‌های مختلف در کنار هم در عطرها به خرج می‌دهند. به همین دلیل عطارهای حرفه‌ای، ترکیبی از رایحه‌های مصنوعی و طبیعی را در کنار هم در عطرها استفاده می‌کنند. کاملاً مشخص است که رایحه‌های طبیعی قیمت گران‌تری دارند، در نتیجه در عطرهای تقلبی خبری از رایحه‌های طبیعی نیست و با رایحه‌های مصنوعی در این عطرها سر و کار داریم که بوی خوشی از آنها بلند نمی‌شود. در نتیجه به هر اندازه که مشام تیزتری در شناخت رایحه‌های طبیعی داشته باشید، به همان اندازه راحت‌تر قادر به تشخیص رایحه‌های طبیعی از بوهای مصنوعی هستید.

ماندگاری عطر از کیفیت آن حکایت دارد

ممکن است عطر تقلبی در ابتدا رایحه‌ای نزدیک به رایحه اصلی داشته باشد، اما مطمئن باشید ماندگاری عطر تقلبی کمتر از عطرهای اصلی است و رایحه خوش عطر تقلبی در درازمدت کاهش پیدا می‌کند. تجربه نشان داده است یک عطر اصلی و درجه یک پس از اولین اسپری، نزدیک به ۱۸ ماه دوام می‌‌آورد و بوی این عطر در این مدت فرقی با روز اول آن نمی‌کند. در این بین عطرهایی که بر پایه مرکبات ساخته می‌شوند در عطر حدود ۶ ماه کیفیت خود را از دست می‌دهند، اما ماندگاری عطرهای تقلبی کمتر از این مقدار است و نهایتاً پس از گذشت چند هفته، بوی خوش این عطر از بین می‌رود.

اطلاعات بیشتری از عطر موردنظر پیدا کنید

تحقیقاتی که قبل از خرید عطر انجام می‌دهید، نقش مهمی در تشخیص اصلی یا تقلبی بودن آن دارد. برای نمونه اهمیت زیادی دارد که عطری با بوهای پیچیده یا رایحه‌ای معمولی خریداری کنید. در عطرهایی که رایحه‌‌ای معمولی و تک‌ دارند، تنها با نت آغازین سر و کار دارید، در نتیجه اگر در این عطر خبری از نت میانی یا پایانی نبود، به معنای تقلبی بودن عطر مورد نظر نیست. در این بین به خاطر داشته باشید که این عطر بویی عجیب و غریب نباید داشته باشد و از آن دقیقاً همان رایحه‌هایی به مشام شما برسد که روی جعبه عطر یا وب‌سایت شرکت سازنده، این رایحه‌ها درج شده است.

حتماً قبل از خرید عطر را امتحان کنید

اگر در حین بررسی شیشه و بسته‌بندی عطر به چیزی مشکوک نشدید، نوبت به امتحان رایحه آن فرا می‌رسد. در این مرحله بیشتر از همیشه مواظب باشید چرا که عطرهای تقلبی حساسیت‌زا هستند و ممکن است پوست شما به این عطر حساسیت پیدا کند. در نتیجه مقدار بسیار کمی از آن را روی پوست بمالید و اجازه دهید کاملاً جذب شود. سپس آن را بو کنید و رایحه آن را با چیزی که انتظار داشتید مقایسه نمایید. در نهایت بگذارید چندین ساعت از عطری که روی پوست زده‌اید بگذرد، اگر این عطر اصلی باشد و رایحه‌های پیچیده‌ای در آن به کار رفته، پس از گذشت چند ساعت باید رایحه آغازین آن از بین برود و رایحه‌های میانی و پایانی فعال شود. این رایحه‌ها بویی متفاوت دارند و ماندگاری آنها نیز بیشتر است. در عطرهای تقلبی عموماً تنها با رایحه آغازین طرف هستیم و بوی این عطرها پس از گذشت چند ساعت کاملاً از بین می‌رود.

به شما قول می‌دهیم با توضیحاتی که برای تشخیص عطر تقلبی و اصلی مطرح کردیم، حتی با چشم بسته هم عطرهای بی‌کیفیت و تقلبی را از عطر اصلی تشخیص دهید. در پایان پیشنهاد می‌کنیم اگر تجربه سودمندی در این زمینه دارید، در قسمت نظرات این تجربه‌ها را با ما و دیگر خواننده‌ها به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *