راهنمای خرید عطر

راهنمای جامع انتخاب عطر و ادکلن مورد علاقه تان

انواع مختلف عطرها و کلن‌ها (ادکلن‌ها)، از دیرباز ( زمان باستان) یکی از مؤلفه‌هایی به شمار می‌آمدند که چه برای آقایان و چه برای خانم‌ها، به‌عنوان یک جنبه زیبایی و یا حتی پاکیزگی شخص به‌عنوان یک فرد خوشبو به شمار می‌رفتند. عطرهایی که می‌توانند هر یک، احساسی را درون یک فرد زنده کرده، کسی را یاد خاطره‌ای بیندازند و یا حتی به‌صورت خیلی ساده باعث شوند که فرد، احساس خوبی کرده و بوی خوشایندی بدهد.اما سؤال این است که چگونه به راهنمای جامع انتخاب عطر دست پیدا کنیم؟ کدام‌یک از این رایحه‌های بی‌شمار برای ما مناسب‌تر بوده و بیشتر از آن خوشمان خواهد آمد؟ درواقع روش‌های متفاوتی مانند شخصیت و سبک خاص خودتان، برای این کار وجود داشته که می‌توانید تصمیم خود مبنی بر خرید نهایی یک عطر را به آن‌ها واگذار کنید.

امروزه در جهان، هزاران نوع متفاوت از این رایحه‌های خوشبو از عطر و ادکلن وجود داشته که در بازارهای کشورهای مختلف در دسترس خریداران هستند. به لطف بازاریابی جدید، برندهای جدید و طراحان خلاق جدید، افراد بیشتری نیز به سمت این رایحه‌های خوشبو با طعم‌های متفاوت کشیده شده و آن‌ها را انتخاب می‌کنند.

راهنمای جامع انتخاب عطر

انتخاب یک رایحه خاص

هریک از عطرها و ادکلن‌هایی که در بازار وجود دارد با ترکیبات خاص خودش عرضه و فروخته می‌شود. این ترکیب عطرها می‌تواند، رایحه نهایی آن عطر را مشخص کند. درواقع بهتر است بگوییم که این ترکیبات خاص، به‌صورت کلی از سه لایه متفاوت موسوم به پایه، بالا و وسط تشکیل‌شده که این سه حالت مختلف در همکاری با یکدیگر می‌توانند بوی نهایی را ایجاد کنند. برای مثال، برخی از عطرها از رایحه گل‌ها تشکیل‌شده که شامل بوهای متفاوتی مانند بوی گل رز، گاردنیا یا گل شمعدانی هستند.

دیگر رایحه‌ها نیز می‌توانند کمی با طعم و مزه میوه‌ها درست‌شده باشند که پایه آن‌ها از همان میوه‌های اسیدی مانند لیمو یا پرتقال و یا سیب است. نوع دیگری از رایحه‌ها نیز بوده که کمی متفاوت با دو نمونه قبلی هستند و با ترکیبات تندتری مانند رازیانه و یا دارچین تولید می‌شوند. رایحه‌های مردانه نیز انواع متفاوتی دارند. برای مثال عطر مُشک که ترکیب سنگینی داشته و مردانه‌تر به نظر می‌رسد. برخی دیگر نیز کاملاً متفاوت هستند و برای مثال با رایحه‌هایی مانند چوب کاج و ترکیباتی بر پایه چرم، درست می‌شوند.

پس شناختن و تشخیص دادن نوع عطر و ادکلن می‌تواند بسیار مفید بوده و در خرید رایحه موردنظرتان بسیار کمک کنند.

راهنمای جامع انتخاب عطر

انتخاب یک ترکیب خاص

بوی رایحه‌های متفاوتی که از هر عطر و ادکلنی می‌تواند منتشر شود، در چهار سطح متفاوت به‌اصطلاح رقیق یا غلیظ بودن، ظاهر می‌شود. هرچه این غلظت بالاتر رود، قیمت عطر نیز بالاتر خواهد رفت. به‌صورت عمومی، عطرها و ادکلن‌هایی با درصد ترکیب غلیظ‌تر از عطر خالص، دارای رایحه قوی‌تری نیز بوده و ماندگاری بالاتری نیز خواهند داشت. د واقع اگرچه ممکن است کمی گران‌تر باشند اما بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند که قیمت بالای آن را به خاطر کیفیت و ماندگاری‌اش، جبران کنند.

آخرین سطح از غلظت این رایحه‌ها بانام پرفیوم یا پارفوم شناخته می‌شود. این سطح غلظت معمولاً می‌تواند تا مدت 24 ساعت نیز تنها با اعمال آن به مچ دست یا نقاط دارای ضربان بدن، ماندگاری داشته باشد. سطح قبل از پرفیوم که دارای غلظت بالاتر و در اصطلاح، ترکیب غلیظ‌تری است بانام ادو پرفیوم شناخته‌شده که تا حدود 6 ساعت ماندگاری خواهد داشت.

سومین سطح ازنظر غلیظ بودن نیز بانام ادو تویلت شناخته‌شده که به‌راحتی در فروشگاه‌های آنلاین و مغازه‌های عطر فروشی در دسترس هستند. این نوع از عطرها معمولاً ماندگاری کمتری نسبت به دو نوع قبلی داشته و برای ماندگاری یک‌روزه باید بیش از یک‌بار در روز، استفاده شوند. چهارمین و آخرین نوع از این عطرها که از بقیه رقیق‌تر بوده و از غلظت کمتری برخوردار هستند بانام ادکلن شناخته می‌شوند که حدود 2 ساعت ماندگاری دارند.

برای پی بردن بیشتر به تفاوت های میان ادکلن ، پرفیوم و ادو تویلت ، مقاله تفاوت بین انواع مختلف عطرها؛ پرفیوم، ادکلن و ادوتویلت را مطالعه کنید.

راهنمای جامع انتخاب عطر

امتحان کردن رایحه

قبل از اینکه بخواهید هر یک از رایحه‌های مدنظرتان را خریداری کرده و پول پرداخت کنید، بدون شک همان‌طوری که میدانید باید آن را حداقل یک‌بار هم که شده امتحان کنید تا ببینید این همان چیزی است که دنبالش بوده‌اید یا خیر. ابتدا کافی است یک استشمام کلی از شیشه عطر داشته و ازنظر کلی از رایحه آن مطمئن شوید؛ اما نکته کلیدی در خریدن عطر بعدازاینکه از بوی کلی آن اطمینان حاصل کردید، تست کردن آن بر روی پوست بدنتان است.

دلیل این کار نیز آن است که پوست بدن انسان، کدهای منحصربه‌فرد هورمونی و فرومونی مخصوص به خودش را داشته که می‌توانند به‌صورت کلی، بوی یک رایحه خاص را تغییر دهند. پس این می‌تواند بهترین راهنمای جامع انتخاب عطر باشد که مقدار کمی از آن را بر روی مچ دستتان، افشانه کرده، چند لحظه صبر کنید و سپس ببینید که حاصل ترکیب این رایحه‌های طبیعی بدنتان با رایحه عطر موردنظر چگونه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *