راهنمای خرید عطر

راهنمای انتخاب عطر | انتخاب عطر مناسب براساس شخصیت افراد!

همیشه شور و شوق بی نظیری در پیداکردن عطر و رایحه متناسب با سلیقه شما وجود دارد.اما این سختی درتشخیص وانتخاب، شاید به دلیل تعداد زیاد عطرهایی ست که انتخاب می کنید، یا شاید از ترس تکراری شدن آن عطر به دلیل زیاد بو کردن آن است، یا شاید، فقط شاید، به این دلیل است که نویسنده ها و مفسرین عطرها را همیشه به شیوه هایی شاعرانه معرفی می کنند که فقط تولید کننده و فروشنده از آن سر در میاورد.

انواع مختلف عطرها و کلن‌ها (ادکلن‌ها)، از دیرباز ( زمان باستان) یکی از مؤلفه‌هایی به شمار می‌آمدند که چه برای آقایان و چه برای خانم‌ها، به‌عنوان یک جنبه زیبایی و یا حتی پاکیزگی شخص به‌عنوان یک فرد خوشبو به شمار می‌رفتند. عطرهایی که می‌توانند هر یک، احساسی را درون یک فرد زنده کرده، کسی را یاد خاطره‌ای بیندازند و یا حتی به‌صورت خیلی ساده باعث شوند که فرد، احساس خوبی کرده و بوی خوشایندی بدهد.اما سؤال این است که چگونه به راهنمای جامع انتخاب عطر دست پیدا کنیم؟ کدام‌یک از این رایحه‌های بی‌شمار برای ما مناسب‌تر بوده و بیشتر از آن خوشمان خواهد آمد؟ درواقع روش‌های متفاوتی مانند شخصیت و سبک خاص خودتان، برای این کار وجود داشته که می‌توانید تصمیم خود مبنی بر خرید نهایی یک عطر را به آن‌ها واگذار کنید.

امروزه در جهان، هزاران نوع متفاوت از این رایحه‌های خوشبو از عطر و ادکلن وجود داشته که در بازارهای کشورهای مختلف در دسترس خریداران هستند. به لطف بازاریابی جدید، برندهای جدید و طراحان خلاق جدید، افراد بیشتری نیز به سمت این رایحه‌های خوشبو با طعم‌های متفاوت کشیده شده و آن‌ها را انتخاب می‌کنند.

ارتباط عطر با شخصیت افراد

شاید کمتر چیزی اندازه انتخاب عطر مناسب براساس شخصیت ، معرف شخصیت افراد باشد. رایحه عطر چیزی است که شما انتخاب می‌کنید تا شخصیت‌تان را به وسیله آن ابراز کنید و این چیزی است که دوست دارید مردم از شما به یاد بیاورند.

حس بویایی حسی است که بیشتر از حس های دیگر تحریک می‌شود به این خاطر که می‌تواند خاطراتی از گذشته را به ذهن شما بیاورد. بوهای مختلف تاثیری روی ما دارند که حتی توضیحش برای دانشمندان هم سخت است. خانم جو همینگز روانشناس رفتاری به ما می‌گوید:

من به روانشناسی رایحه ها علاقه دارم. فهمیدن این‌که با توجه به شخصیت آدم ها، آن‌ها چه عطری به خود می‌زنند، چرا این عطر را می‌زنند و چطور عطری برای کسی به عنوان هدیه انتخاب می‌کنند؟ انتخاب یک عطر برای کسی که دوستش دارید این روزها به کار سختی تبدیل شده است. این چیزی است که به آن پارادوکس انتخاب می‌گوییم. در واقع انتخاب های بسیاری است که باید بین آنها تصمیم بگیریم. این جاست که روانشناسی رایحه‌ها به کمک ما می‌آید، وقتی می‌خواهید عطری برای دیگران بخرید، عطری که به شخصیت آنها بیاید.

بهار زمان خوبی برای خریدن عطرهای تازه است که می‌توانید بین عطرهای زیادی که در این فصل به بازار می‌آیند انتخاب کنید. این راهنمایی است برای انتخاب عطر مناسب براساس شخصیت شما :

انتخاب عطر مناسب براساس شخصیت-Eua de Gingembre

افراد درون‌گرا

افراد درونگ‌را به رایحه های لطیف تری علاقه دارند. خانم جو همینگز معتقد است “این افراد به رایحه هایی مثل گل شمعدانی، یاس و مریم گلی علاقه دارند. آنها همیشه به دنبال رایحه های گل نیستند اما در کل از رایحه های خیلی قوی استفاده نمی‌کنند. عطرهای پیشنهادی برای این افراد Eua de Gingembre از برند Roger and Gallet و ادکلن گودگرل  از برند کارولینا هررا است.

انتخاب عطر مناسب براساس شخصیت-La Vie Est Belle

نحوه انتخاب عطر برای افراد برون‌گرا

رایحه های محجوبانه و ملایم به درد این افراد نمی‌خورد. برای این ها باید به دنبال نت های قوی و برجسته بگردید “رایحه هایی مثل زنجبیل، ادویه و نعناع هندی و در کل رایحه هایی که بر پایه ی اسانس های روغنی هستند.”

برون گرا ها نه تنها رایحه های متفاوتی انتخاب می‌کنند بلکه آنها در زدن عطر هم انسان های متفاوتی هستند. “آنها خیلی آزادانه تر از درونگراها عطر را اسپری می‌کنند تا حس خوبی به آنها دست بدهد. برای آنها اینکه بتوانند رایحه ی خودشان را بو کنند به آنها حس اعتماد به نفس بیشتری می‌دهد” عطرهای پیشنهادی برای این افراد La Vie Est Belle از برند لانکوم با رایحه گیاهی و زنانه است، که نت نعناع هندی و ترنج دارد و ادو‌پرفیوم Si Passione از برند جورجیو آرمانی با نت نعناع هندی و وانیل.

انتخاب عطر مناسب براساس شخصیت

انتخاب یک رایحه خاص

هریک از عطرها و ادکلن‌هایی که در بازار وجود دارد با ترکیبات خاص خودش عرضه و فروخته می‌شود. این ترکیب عطرها می‌تواند، رایحه نهایی آن عطر را مشخص کند. درواقع بهتر است بگوییم که این ترکیبات خاص، به‌صورت کلی از سه لایه متفاوت موسوم به پایه، بالا و وسط تشکیل‌شده که این سه حالت مختلف در همکاری با یکدیگر می‌توانند بوی نهایی را ایجاد کنند. برای مثال، برخی از عطرها از رایحه گل‌ها تشکیل‌شده که شامل بوهای متفاوتی مانند بوی گل رز، گاردنیا یا گل شمعدانی هستند.

دیگر رایحه‌ها نیز می‌توانند کمی با طعم و مزه میوه‌ها درست‌شده باشند که پایه آن‌ها از همان میوه‌های اسیدی مانند لیمو یا پرتقال و یا سیب است. نوع دیگری از رایحه‌ها نیز بوده که کمی متفاوت با دو نمونه قبلی هستند و با ترکیبات تندتری مانند رازیانه و یا دارچین تولید می‌شوند. رایحه‌های مردانه نیز انواع متفاوتی دارند. برای مثال عطر مُشک که ترکیب سنگینی داشته و مردانه‌تر به نظر می‌رسد. برخی دیگر نیز کاملاً متفاوت هستند و برای مثال با رایحه‌هایی مانند چوب کاج و ترکیباتی بر پایه چرم، درست می‌شوند.

پس شناختن و تشخیص دادن نوع عطر و ادکلن می‌تواند بسیار مفید بوده و در خرید رایحه موردنظرتان بسیار کمک کنند.

امتحان کردن رایحه

قبل از اینکه بخواهید هر یک از رایحه‌های مدنظرتان را خریداری کرده و پول پرداخت کنید، بدون شک همان‌طوری که میدانید باید آن را حداقل یک‌بار هم که شده امتحان کنید تا ببینید این همان چیزی است که دنبالش بوده‌اید یا خیر. ابتدا کافی است یک استشمام کلی از شیشه عطر داشته و ازنظر کلی از رایحه آن مطمئن شوید؛ اما نکته کلیدی در خریدن عطر بعدازاینکه از بوی کلی آن اطمینان حاصل کردید، تست کردن آن بر روی پوست بدنتان است.

دلیل این کار نیز آن است که پوست بدن انسان، کدهای منحصربه‌فرد هورمونی و فرومونی مخصوص به خودش را داشته که می‌توانند به‌صورت کلی، بوی یک رایحه خاص را تغییر دهند. پس این می‌تواند بهترین راهنمای جامع انتخاب عطر باشد که مقدار کمی از آن را بر روی مچ دستتان، افشانه کرده، چند لحظه صبر کنید و سپس ببینید که حاصل ترکیب این رایحه‌های طبیعی بدنتان با رایحه عطر موردنظر چگونه خواهد شد.

انتخاب برای کسانی که جنسیت در عطر برایشان مهم نیست!

همانطور که برداشت ما از جنسیت دیگر تبدیل به مفهومی سیال شده است، صنعت عطر هم با این تغییر خودش را هماهنگ کرده. این روزها علاقه‌ی بسیاری به عطرهای فرا جنسیتی پیدا شده است. حتی در مورد عطرهایی که در تبلیغاتشان مردانه یا زنانه معرفی می‌شوند می‌بینیم که هر دو جنس از آنها استفاده می‌کنند.

“این افراد بیشتر به عطرهای میوه ای، اسپرت و تند و ادویه ای علاقه دارند. آن‌ها به نت هایی مثل ریحان، سیب و چای سبز تمایل دارند.” عطرهای پیشنهادی برای این افراد ادو پرفیوم L’Interdit از برند ژیوانشی با نت هایی از گلابی و شکوفه های پرتقال با رایحه ای میوه ای و نت های زیرین عمیق تر است. ادو پرفیوم Coach Dream از برند کوچ عطر دیگری است که میوه ای است و روحیه ای جوانانه دارد.

عطر را در فروشگاه امتحان نکنید

هیچ گاه یک عطر را تنها در فروشگاه بو نکنید، رایحه عطر ها در فروشگاه ممکن است فریبنده باشند. منظورم این است که راجع به آن رایحه بیشتر فکر کنید، بهترین راه برای لمس حقیقی رایحه یک عطر این است که رایحه بماند تا نتهای میانی و زیرین خود را نشان دهد.

به جای اینکه بدن خود را با اسپری ها گلوله باران کنید، هرکدام را روی چوب های تستر مختلف اسپری کنید و قبل از اینکه دست پاچه شوید وعطری را انتخاب کنید، بهتر است هرچه سریعتر از فروشگاه خارج شوید و چند روز بعد باز گردید. زمانی که شما رایحه ای را در فضای آزاد استشمام می کنید، نه تنها بینی شما فرصتی برای تنظیم مجدد پیدا می کند، بلکه تصور بهتری از نوع رایحه در زندگی روزمره نیز خواهید داشت. نکته مهم دیگر این است که نگه داشتن تسترها به شما کمک می کند تا به جای اینکه سعی کنید به خاطر بیاورید کدام عطر را روی کدام قسمت از بدن اسپری کرده اید، گزینه ها رابشناسید و انتخاب بهتری را انجام دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *