راهنمای خرید عطر

نحوه تشخیص ادکلن زنانه، مردانه و اسپرت

تشخیص ادکلن زنانه از مردانه

ادکلن‌ها به واسطه بوی خوشی که ایجاد می‌کنند مورد استفاده قرار می‌گیرند. امروزه ادکلن‌ها از نظر جنسیت دسته بندی شده‌اند که توصیه می‌شود برای ماندگاری بهتر و بیشتر از نوع مناسب آن استفاده شود. نحوه تشخیص ادکلن مردانه، زنانه و اسپرت در ادامه توضیح داده شده است تا هنگامی که برای خرید به فروشگاه به صورت حضوری یا مجازی مراجعه می‌کنید بتواند انتخاب درستی داشته باشید.

ادکلن

ادکلن با عبارت Eau de Cologne نشان داده می‌شود که حاوی دو تا پنج درصد عصاره‌ روغن‌های معطر گیاهان، میوه، گل و … بوده که همراه با حدود ۷۰ تا ۹۰ درصد الکل درون بطری مخصوص جای گرفته‌اند. ادکلن‌ها نسبت به ادوپرفیوم و سایر عطرها ماندگاری کمتری داشته در نتیجه خیلی گران قیمت نبوده و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند. ماندگاری ادکلن‌ها در حد چند ساعت است که پس از اتمام بازه زمانی نیاز به تجدید دوباره دارند.
انواع ادکلن موجود در بازار به سه دسته ادکلن زنانه، ادکلن مردانه وادکلن اسپرت تقسیم می‌شوند که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. تفاوت میان ادکلن‌ها باعث متمایز شدن آن‌ها از یکدیگر می‌شود که برای تشخیص آن راهکارهایی وجود دارد.

ادکلن زنانه، مردانه و اسپرت

برخی از افراد بر این باور هستند که تمامی ادکلن‌ها بین زنان و مردان مشترک هستند و تنها سلیقه فردی در تفکیک آن دخیل است اما در واقعیت انواع ادکلن مردانه و زنانه،‌ دارای ویژگی‌های خاصی بوده که یک ادکلن را مخصوص استفاده بانوان یا آقایان می‌نماید و یا اینکه اسپرت شناخته می‌شود.
در گذشته‌های دور تفکیک جنسیتی در ادکلن‌ها رایج نبود اما با گذشت زمان شگردهای بازاریابی منجر به طبقه‌بندی انواع ادکلن و عطرها شد. با پر رنگ شدن نقش‌های اجتماعی افراد در جامعه تفاوت‌هایی میان ادکلن زنانه و مردانه به وجود آمد که در این میان ادکلن‌های اسپرت نیز ظاهر شدند. نحوه تشخیص ادکلن زنانه، مردانه واسپرت را در ادامه معرفی خواهیم کرد و هر یک از آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

ادکلن زنانه

بانوان بیشتر به عطرهای سبک با رایحه شیرین، میوه‌ای، گلی، شکلاتی و ادویه‌ای نه‌چندان تند علاقه دارند. تشخیص نت‌ها کار چندان آسانی نیست بلکه فقط افرادی که به طور مستقیم با عطر و ادکلن سر و کار دارند یا دوره‌های مرتبط را گذرانده‌اند می‌توانند روایح را از یکدیگر تفکیک نمایند.
ظاهر و بسته بندی ادکلن‌های زنانه معمولا برش خورده و ظریف است که ممکن است بر روی آن از طرح و نقش‌های ملایم و یا اشکال هندسی مانند گل کار شود. گاه روی بطری ادکلن روبان یا تصویر زن دیده می‌شود که برای راحت‌تر شدن کار است. در برخی موارد طراحی بطری به شکل اندام زنانه است که تفاوت آن را با ادکلن مردانه می‌رساند.
Pour Femme ،For Her ، For Women و Women از رایج‌ترین نوشته‌هایی هستند که روی بطری ادکلن زنانه دیده می‌شوند که ترجمه آن‌ها در فارسی به زن اشاره دارد. Female واژه دیگری است که برای مشخص شدن ادکلن زنانه از آن استفاده می‌شود.

ادکلن مردانه

ادکلن مردانه، عطر و بویی قوی‌ و تندتر نسبت به ادکلن زنانه دارد که روایح دودی، چرمی، چوبی، فلزی، آروماتیک، قهوه، میوه‌های ترش و مشک‌اندود در آن‌ غالب است. ادکلن‌های مردانه بدون شک تجسم قدرت هستند که در آن تمامی عناصری که مرد واقعی را می‌سازند به طور هنرمندانه در کنار یکدیگر ترکیب شده‌اند. مردان به علت روحیه سرسخت‌ به رایحه‌ گرم و تند علاقمند می‌شوند از این رو در ساخت ادکلن‌های مردانه از رایحه‌های خاص استفاده می‌شود.
ادکلن مردانه در بسته بندی زاویه دار طراحی شده‌اند که معمولا به شکل مستطیل، مربع و گاهی استوانه هستند. معمولا از نقش‌های خاص مانند شمشیر، برگ‌های نوک تیز و … در طراحی بطری استفاده می‌شود تا قدرت و برتری را برسانند و یا اینکه ظاهر آن کاملا مینیمال و ساده است. واژه‌هایFor Men ،Men ،Male ،For Him ،Pour و Homme برای این هستند که بتوان ادکلن مردانه را از زنانه تشخیص داد.

ادکلن اسپرت

ادکلن اسپرت از آن دسته رایحه‌هایی است که مردانه و زنانه بودن آن خیلی مشخص نیست و هر جنسیتی با هر سلیقه‌ای می‌تواند از آن استفاده کند بنابراین فروش بسیار خوبی دارند. گروهی از بانوان و آقایان معتقدند که چیزی با عنوان ادکلن زنانه یا مردانه وجود ندارد و تمامی انواع ادکلن‌ها می‌توانند هم برای زنان و هم برای مردان، مورد استفاده قرار گیرند. به عنوان مثال معمولا عطرهای آبزی و گیاهی، هم مورد پسند آقایان و هم مورد پسند بانوان است از این رو آن‌ها را در دسته ادکلن اسپرت قرار می‌دهند.
از ادکلن‌های اسپرت برای قرارهای خودمانی، امور روزمره، باشگاه و … استفاده می‌شود. البته افرادی هم هستند که از ادکلن اسپرت در مهمانی‌ها استفاده می‌کنند و این مورد به سلیقه شخصی فرد مربوط می‌شود. ادکلن‌های اسپرت عموما دارای رایحه‌های خنک و تازه بوده که برای استفاده در فصول گرم سال مناسب هستند. گل مریم، اسطوخودوس و رایحه مرکبات جزو رایج‌ترین اسانس‌ها در ادکلن اسپرت هستند. نمونه‌هایی از ادکلن اسپرت عبارتند از:

ویژگی‌های ادکلن مردانه و زنانه

بوی خوش یکی از راه‌های تمیز و مرتب به نظر رسیدن است که توجه فرد را به پاکیزگی و نظافت نشان می‌دهد. یکی دیگر از اهداف استفاده از ادکلن، ایجاد مقبولیت اجتماعی و گاهی جلب نظر جنس مخالف است. آقایان ترجیح می‌دهند که از سوی جنس مخالف رایحه‌های ملایم و لطیف را در یک قرار عاشقانه یا دوستانه احساس کنند و بانوان مایل هستند که با روایح چوبی، دودی و امثال آن از جانب آقا مواجه شوند.
اگر در انتخاب روایح آزادانه عمل کنید و به جنسیت مورد استفاده‌ ادکلن توجه نکنید به نوع اسپرت آن علاقمند هستید که منحصرا برای گروه خاصی تولید نشده‌اند و مورد استقبال گسترده از هر دو گروه قرار گرفته‌اند. عموما بانوان نمی‌توانند با مردانی که از آن‌ها رایحه شکلات، رز، بنفشه و … به مشام می‌رسد ارتباط چندان جالبی برقرار کنند. بعضی از آقایان هم نمی‌توانند با بانوانی که از ادکلن با رایحه تند، چرمی، مشک و عود استفاده می‌کنند، رابطه خوبی برقرار کنند. به همین دلیل تعداد تنوع ادکلن اسپرت موجود در بازار نسبت به ادکلن‌های زنانه و مردانه کمتر است.

نحوه تشخیص ادکلن

چگونگی مشخص کردن ادکلن اسپرت، زنانه و مردانه به روایح و نت‌های موجود برمی‌گردد. اگر بازخورد اجتماعی ادکلن برای شما مهم است، بهتر است به توصیه‌های کمپانی‌های عطرسازی اعتماد کنید تا ادکلنی متناسب با جنسیت خود را انتخاب و خریداری نمایید. اگر چنین موضوعی برای شما مهم نیست و می‌خواهید فراتر از مرزها عمل کنید می‌توانید هر ادکلنی را با هر رایحه‌ای استفاده کنید که ادکلن اسپرت چنین ویژگی‌ را دارد.

جمع بندی
در دنیای امروزه محدودیتی از نظر انتخاب وجود ندارد. گاهی می‌توان سنت شکنی کرد و به جای استفاده از ادکلن مردانه یا زنانه، از ادکلن اسپرت استفاده کرد که متعلق به جنسیت خاصی نیست. عموما زنان به احساس امنیت و قدرتی که از جانب مرد منعکس می‌شود، علاقه دارند. بنابراین ادکلن مردانه طوری طراحی و فرموله شده است تا نماینده غرور، شجاعت و خصوصیات روحی مردان باشد. مردان با همه جسارت و ابهت خود دنبال رایحه‌ای از سوی بانوان هستند که بویی لطیف و دلنواز به یادگار بگذارد درنتیجه استفاده از ادکلن زنانه برای بانوان توصیه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *