نت و رایحه

رایحه مشک و بهترین عطرها با این رایحه

سالیان سال است که بشر برای به دست آوردن بهترین رایحه‌ها تلاش می‌کند. مشک ماده معطری است که از آن در صنعت عطرسازی استفاده می‌شود. انواع عطرهای مردانه و زنانه با رایحه مشک ساخته شده‌اند که بوی دلپسندی داشته و روز به روز بر طرفداران آن افزوده می‌شود. برای ساختن چنین عطرهایی از انواع مشک استفاده می‌شود که هر کدام ویژگی‌ها و شیوه ساخت خاصی دارند که آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌سازد.

مشک چیست؟

مشک ماده خوشبو و معطری است که در صنعت عطرسازی از آن استفاده می‌شود که در گذشته‌های دور کشف شده و تا به امروز همچنان مورد استفاده قرار گرفته است. مشک که از آن به عنوان رایحه پایه و گاهی در نت میانی در بعضی از عطرها مورد استفاده قرار می‌گیرد بویی گرم و شیرین داشته که بسیار ماندگار و جذب کننده بوده و مشابه خانواده عطرهای شرقی است. در طب سنتی مشک طبعی گرم و خشک دارد که برای افراد سرد مزاج مناسب است. رایحه مشک در صنعت عطرسازی ارزشمند بوده که در انواع مختلف موجود است.

انواع مشک

رایحه مشک که بسیار مورد استقبال قرار گرفته است در سه نوع موجود است. در ادامه با انواع مشک آشنا خواهیم شد:

رایحه مشک حیوانی

مشک حیوانی از غده زیر ناف آهو به دست می‌آید. آهوان ختن (Musk Deer) و آهوهای هیمالیایی نر میان ناف و اندام جنسی خود غده‌ای خوشبو و معطر دارند که از آن برای جذب جنس مخالف استفاده می‌کنند. چنین ماده خوشبو و لزج در سنین بلوغ از آهو در کیسه‌ای به نام مشک ترشح شده که در نهایت به اندازه یک گردو می‌رسد.
انواع مشک حیوانی عبارتند از:

  • آسام ماسک / مشک آسام (Assam Musk)
  • ینان ماسک / مشک ینان (Yunnan Musk)
  • تنکین ماسک / مشک تنکین (Tonkin Musk)
  • تاوپی ماسک / مشک تاوپی (Tawpee Musk)
  • بوچارا ماسک / مشک بوچارا (Buchara Musk)
  • کاباردین ماسک / مشک کاباردین (Kabardin Musk)

مشک به صورت مایع روی شکم آهو جمع شده که به مرور زمان خشک شده و باعث خارش می‌شود که آهو بدن خود را به درختان یا سنگ‌ها کشیده تا کیسه سفت و خشک مشک کنده شود. شکارچیان در فصل زمستان می‌توانند به مشک طبیعی دسترسی داشته باشند یا اینکه از روش‌های دیگری استفاده کنند. روش اول اینکه با قاشق نقره دانه‌های مشک را به آرامی از بدن حیوان جدا کنند که برای حیوان دردناک است. روش دیگر کشتن حیوانات است که اخلاقی نبوده و این روزها به دلیل رو به انقراض بودن نسل حیوانات استفاده از آن ممنوع شده است.

مشک گیاهی

مشک گیاهی با نام فلاوری نیز شناخته می‌شود. مشک گیاهی از تقطیر ساقه گیاهانی مانند سنبل ختایی، سنبل وحشی و کرفس وحشی تهیه می‌شود که اسانس آن رایحه‌ای بسیار شبیه به مشک آهو دارد. مشک گیاهی به تنهایی یک عطر محسوب می‌شود و بوی آن چوبی، خاکی، شیرین و آروماتیک است. مشک گیاهی که از دانه، ساقه و ریشه گیاهان خاص تهیه می‌شود گاهی به تنهایی و گاه در ترکیب با گیاهان دیگر در آزمایشگاه و به روش تقطیر تولید می‌شود که گزینه‌ای مناسب برای جایگزینی مشک‌های حیوانی است.

مشک مصنوعی

مشک مصنوعی پدیده ای عملی بوده که به آن مشک سینتتیک نیز گفته می‌شود. مشک مصنوعی سه دسته دارد:

نیترو آروماتیک
پلی سایکلیک (ترکیبات مشک چند حلقه‌ای)
ماکرو سایکلیک (ترکیبات مشک ماکرو حلقه‌ای)

امروزه فقط از نوع ماکروسایکلیک آن استفاده می‌شود که رایحه‌ای سبک، شیرین، میلکی یا خامه‌ای و تا حدودی پودری مانند دارد و استفاده از آن ایمن‌تر است. مشک مصنوعی به صورت کاملا اتفاقی در انفجار تی ان تی توسط دانشمند آلبرت بور کشف شد که ماده‌ای بسیار گران قیمت به شمار می‌آید و در عطرهای خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. کیفیت بالای مشک در ایجاد تعادل در ترکیب عطر تاثیر داشته که موجب افزایش ماندگاری آن عطر شده و آن را تبدیل به محبوب‌ترین ماده در صنعت عطرسازی نموده است.

کدام رایحه مشک بهتر است؟

از میان سه دسته مشک حیوانی، گیاهی و مصنوعی، خوشبوترین و اصل‌ترین رایحه متعلق به مشک حیوانی‌ است که در ساخت عطرهای حرفه‌ای، به نام و بسیار گران قیمت به کار می‌رود. به دلیل غیر اخلاقی بودن کشتن حیوانات، پیدا کردن عطر با رایحه مشک طبیعی دشوار بوده و اگر هم پیدا شود قیمت بسیار بالایی دارد. مشک‌های گیاهی و مصنوعی با کیفیتی وجود دارند که می‌توان از آن‌ها در ساخت عطر استفاده کرد.

بهترین عطرها با رایحه مشک

رایحه مشک که با روش‌های مختلف به دست می‌آید در ساخت عطر زنانه و مردانه به کار می‌رود. بهترین عطرها با رایحه مشک در ادامه معرفی شده‌اند:

عطر مردانه مردانه کرید اونتوس | Creed Aventus

برند کرید یکی از برندهای مطرح و معروف کشور فرانسه بوده که عطرهای متنوعی را عرضه کرده است. ادو پرفیوم مردانه کرید اونتوس عطری است که دارای رایحه مشک است و با طبع خنک و تلخ حس بویایی را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. در اولین اسپری رایحه نارنج، انگور سیاه آناناس و سیب به مشام می‌رسد. کم کم به نت میانی که شامل ترکیبات گیاه پاتچولی، گل رز و یاسمین رسیده و در نهایت در نت پایانی ترکیبات مشک، خزه درخت بلوط، عنبر، وانیل، سدر و آمبروکسان (کهربا) احساس می‌شود.
در ساخت ادو پرفیوم زنانه کرید مدل Aventus For Her با طبع شیرین نیز از رایحه مشک استفاده شده است که آن‌ را تبدیل به پر فروش‌ترین عطر زنانه نموده است. اونتوس زنانه ماندگاری و پراکندگی بسیار خوبی دارد که می‌توان از آن در تمام فصول سال استفاده کرد و از گروه بویایی مدیترانه‌ای میوه‌ای آن لذت برد.

عطر مردانه شیخ کلاسیک شماره ۷۷ | Shaik Opulent Classic No-77

عطر شیخ ایپولنت کلاسیک شماره ۷۷ یک عطر مردانه لوکس و سلطنتی با طبع گرم و شیرین است که در گروه بویایی شرقی قرار دارد. ایپولنت کلاسیک شماره ۷۷ شروعی شیرین با رایحه‌های اسطوخودوس، لیمو، ترنج و ریحان دارد که با گذر زمان عطر به واسطه رایحه‌های دارچین، سیب، میخک و گل شمعدانی گرم‌تر و شیرین‌تر می‌شود و در انتها با رایحه مشک، نعناع هندی، سدر، خزه، وانیل و گل لادن پایان می‌یابد. شیخ کلاسیک مناسب مردان جدی و خاص‌پسند است.

عطر زنانه شنل چنس | Chanel Chance

شنل چنس از عطرهایی با سبک بویایی ملایم و شیرین، حاوی رایحه مشک است که اولین بار در سال ۲۰۱۰ به بازار عرضه شد. آکوردهای اصلی عطر زنانه شنل چنس شامل روایح گلی میوه‌ای و ادویه جات است که ماندگاری بسیار طولانی مدت داشته و آن را مناسب فصول خنک سال نموده است. در اسانس پایه بوی مشک، کهربا، زنبق، نعناع هندی و وانیل به مشام می‌رسد که آن را تبدیل به بهترین انتخاب برای خانم‌های سخت پسند می‌نماید.

عطر زنانه میس دیور بلومینگ بوکه | Dior Miss Diar Blooming Bouquet

عطر زنانه محبوب میس دیور بلومینگ بوکه رایحه ملایم و شیرین داشته که در رایحه پایانی آن از مشک استفاده شده است تا حس رومانتیک به بانوان بدهد. عطر بلومینگ بوکه با رایحه رز ساخت کشور فرانسه مناسب روزهای گرم بهار و تابستان است که به دلیل شیرین بودن بوی آن، اعتماد به نفس را بالا برده و شرایط را برای فراهم آوردن موقعیت‌های بهتر همراه با شادی و نشاط مساعد می‌سازد.

جمع بندی
رایحه مشک به قدری دلنشین و دوست داشتنی است که از آن در ساخت انواع عطرهای زنانه و مردانه استفاده می‌شود. انواع مشک گیاهی و مصنوعی جای مشک حیوانی را گرفته‌اند که کیفیت خوبی داشته و توانسته‌اند صنعت عطرسازی را متحول نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *