راهنمای خرید عطر

راهنمای خرید عطر ؛تمام چیزهایی که از عطر باید بدانیم

زمان ساخت اولین عطر مدرن به سال ۱۳۷۰ میلادی باز می‌گردد و در آن زمان ملکه الیزابت مجارستان، فرمانی برای ساخت عطری خوشبو و دل‌انگیز صادر کرد. این عطر سریعاً به محبوبیت رسید و به آب مجارستانی معروف شد. از آن زمان تاکنون صنعت عطرسازی دستخوش تغییرات زیادی شده و با مفاهیم مختلفی مانند انواع عطر، تفاوت‌های میان عطر و ادکلن، عطرهای مخصوص فصل‌ها و نکاتی از این دست در این صنعت سروکار داریم. دانستن این مفاهیم راهنمای خرید عطر می باشد و کمک بزرگی به خرید و انتخاب عطر می‌کند و راه را برای خرید بهترین عطر مردانه یا زنانه هموار می‌سازد. به همین دلیل در ادامه تمام اطلاعات و مفاهیمی که از عطر و عطرسازی باید بدانید را با شما درمیان خواهیم گذاشت.

۱− انواع عطر (پرفیوم، ادو پرفیوم، ادوتویلت، ادکلن، اوفرش)

«پرفیوم» (Perfume)، بیشترین تراکم روغن‌های معطر را دارد و در یک عطر ترازاول با چیزی حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد روغن‌های معطر سروکار داریم و ماندگاری آن برابر با ۲۴ ساعت است، «ادوپرفیوم»، (eau de parfum)، تراکم کمتری نسبت به عطر دارد و در یک «ادوپرفیوم» چیزی حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد روغن‌های معطر استفاده شده و چیزی حدود ۵ تا ۸ ساعت دوام دارد، «ادوتویلت»، (eau de toilette) با تراکم نهایتاً ۱۵ درصد روغن‌های گیاهی معطر، دیگر محصول خانواده عطرها به حساب می‌آید که حدود ۳ ساعت دوام دارد، «ادکلن» (eau de cologne) با چیزی حدود ۲ تا ۴ درصد روغن‌های معطر در گروه عطرها قرار می‌گیرد و نهایتاً ۲ ساعت بیشتر دوام نمی‌آورد. در نهایت نیز به «اوفرش» (Eau fraiche)‌ می‌رسیم که رقیق‌ترین محصول در این خانواده شناخته می‌شود و با ۱ تا ۳ درصد روغن‌های معطر، ماندگاری بسیار کمی در حد ۱ ساعت یا کمتر دارد.

۲− تفاوت عطر و ادکلن

برای شما گفتیم که تفاوت‌ اصلی میان عطرها در میزان تراکم روغن‌های معطر آنها است. در نتیجه عطر و ادکلن نیز از این قائده مستثنی نیستند و یک عطر ترازاول دارای ۱۵ تا ۳۰ درصد روغن معطر است که این مقدار با آب و الکل رقیق می‌شود. تراکم زیاد روغن‌های معطر در عطر ماندگاری آن را به دنبال دارد و اگر دوام عطر یا ادکلن، اهمیت زیادی برای شما دارد، پیشنهاد می‌کنیم به جای ادکلن، عطر خریداری کنید. اما این سکه روی دیگری نیز دارد و ادلکن‌ها با مقدار تراکم ۲ تا ۴ درصد رایحه معطر، ممکن است دوامی چند ساعته داشته باشند، اما قیمت مناسب‌تری دارند و برای مهمانی‌های شبانه و مراسمی با بازه زمان چند ساعته مناسب‌ به نظر می‌رسند.

۳− انواع اسانس‌ها و خواص آنها

هزارویک اسانس خوشبو در صنعت عطرسازی استفاده می‌شود و بسیاری از این رایحه‌ها،‌ در کنار بوی خوش و دل‌انگیز، فایده‌های زیادی هم دارند. برای نمونه، حضور رایحه خوش نعنا فلفلی در یک عطر در کنار رایحه خوش، از خاصیت انرژی‌زایی عطر خبر می‌دهد و به هضم غذا کمک می‌کند. رایحه اسطوخودوس آرامش‌بخش است و بوی چوب‌صندل اعصاب را آرام می‌کند و تمرکز را افزایش می‌دهد، رایحه ترنج برای کاهش اضطراب و نگرانی کاربرد دارد و بوی خوش رز روحیه را بهبود می‌بخشد و رایحه بابونه آرامش و صفا را به دنبال دارد. یلانگ‌یلانگ در رایحه‌درمانی برای درمان سردرد و حال‌تهوع پیشنهاد می‌شود و رایحه درخت چای برای التیام عفونت و تقویت دستگاه ایمنی بدن مؤثر است. رایحه یاسمن درمان مناسبی برای افسردگی است و روی بوی خوش لیمو برای کمک به هضم غذا، التیام سردرد و بهبود روحیه می‌توانید حساب باز کنید.

راهنمای خرید عطر

۴− انواع رایحه‌ها

رایحه‌های مختلف در گروه‌های متفاوتی دسته‌بندی می‌شوند، برای نمونه انواع رایحه‌های چرمی را در گروهی با همین نام قرار می‌دهیم. این رایحه‌ها بیشتر در عطرهای مردانه کاربرد دارند و بوی خوش آنها از حیوانات یا مواد طبیعی مرتبط با چرم و پوست حیوان‌ها گرفته می‌شود. رایحه‌های «آروماتیک» (Aromatic)، دسته دیگری از انواع رایحه‌ها به حساب می‌آیند که رایحه‌های گیاهان دارویی مانند اسطوخودوس و زیره در این گروه قرار دارد. دسته دیگری که رایحه‌های پرطرفداری را در آن شاهد هستیم، رایحه‌های شرقی است و در ادامه می‌توانیم به دسته‌بندی مرکبات، میوه‌ای، گل‌ها و به عنوان دیگر دسته‌های رایحه‌ها اشاره کنیم

۵− انواع نت‌های رایحه

عطر یا ادکلنی که خریداری می‌‌کنید از ۳ نت اصلی تشکیل شده‌ است. اولین نت عطر همان چیزی است که در اولین اسپری به مشام شما می‌رسد و در این نت، عموماً با رایحه‌هایی نافذ و جذاب طرف هستیم تا در اولین برخورد، نظر مخاطب را جلب کند. رایحه‌های نت آغازین، دوام بسیار کمی دارند و بسته به عطر یا ادکلنی که خریده‌اید، این رایحه‌ها عموماً ۲ دقیقه تا ۱۵ دقیقه بیشتر دوام نمی‌آورد. پس از نت آغازین، رایحه نت میانی فعال می‌شود که دوام بیشتری دارد و رایحه خوش آن بین ۲۰ تا ۶۰ دقیقه به مشام می‌رسد. در نهایت نیز نت پایانی فعال می‌شود که دوام بیشتری دارد و رایحه آن حدود ۶ ساعت ماندگار است.

۶− عطر فصول

تجربه نشان داده عطرهایی با رایحه‌های خوش یاسمن، موگه،‌میموزا و گل تکمه‌گیاه، رایحه‌های بسیار خوبی برای عطر بهاری به حساب می‌آیند و اگر به دنبال خرید عطری دل‌نشین برای شب و روز گرم تابستان هستید، پیشنهاد می‌کنیم عطری با رایحه مرکبات، خریداری کنید که بوی نشاط‌آور آن انرژی بیشتری در روزهای تابستان برای شما به ارمغان بیاورد. علاقه‌مندان فصل پاییز نیز به خوبی می‌دانند که پاییز فصل برگریزان و عاشقی است. در چنین فصلی عطری خریداری نمایید که رایحه‌ای از شکلات، شیرینی‌جات، وانیل و قهوه به مشام برسد و بوی خوش آن،‌ بزم عاشقی شما را کامل کند. با فرا رسیدن زمستان، عطری با رایحه‌ای دودی، عود، چوب‌صندل یا تنباکو انتخاب نمایید که بوی آن یادآور شب‌نشینی‌ در شب‌های سرد زمستان در کنار شومینه و اجاق کنده‌ای باشد.

۷− عطر درمانی

عطر درمانی که در دنیای مدرن با نام رایحه‌ درمانی نیز شناخته می‌شود، ریشه‌ای دیرینه در تاریخ دارد و عبارت «رایحه‌ درمانی» (Armatherapy)، اولین بار توسط یک شیمی‌دان فرانسوی ابداع شد. در رایحه‌درمانی، از بوی خوش روغن‌های معطر برای درمان انواع بیماری و کاهش نگرانی و اضطراب کمک گرفته می‌شود و از روشی صحبت می‌‌کنیم که مدتی است طرفداران زیادی پیدا کرده و علاقه‌مندان دنیای عطر، در کنار بوی خوش رایحه‌های دل‌انگیز، درمانی برای کسلات و بیماری‌های خود پیدا می‌کنند.

راهنمای خرید عطر

۸− رایحه‌های درمانی و خواص

خواص رایحه‌های درمانی را دست‌کم نگیرید، چرا که این رایحه‌ها در کنار التیام دردهای رایج، حتی برای کاهش عارضه‌های ناشی از شیمی‌درمانی نیز پیشنهاد می‌شوند و رایحه‌ خوش گل رز، یکی از رایحه‌های معروف برای کمک به مادران باردار و وضع‌حمل شناخته می‌شود و نعنا فلفلی جلوی حال‌تهوع مادران باردار را می‌گیرد. جالب است بدانید خواص رایحه‌های درمانی به اندازه‌ای است که حتی برای ضدعفونی و مبارزه با قارچ و انگل‌‌ها نیز کاربرد دارد.

۹− تفاوت عطر مردانه و زنانه

عطرها در ۲ گروه اصلی مردانه و زنانه روانه بازار می‌شوند و عطرهایی را نیز سراغ داریم که بوی خوش آ‌ن‌ها مختص جنسیت خاصی نیست و رایحه آنها برازنده آقایان و خانم‌های خوش‌سلیقه است. تفاوت اصلی میان عطر مردانه و زنانه را رایحه این عطرها مشخص می‌شود و تشخیص مردانه یا زنانه بودن عطر،‌ کار دشواری نیست، برای این‌کار کافی است نگاهی به شیشه یا جعبه عطر بیاندازید، چرا که تولیدکننده‌ عطر عموماً مردانه یا زنانه بودن تمام عطرهای خود را روی شیشه مشخص می‌کنند. از طرف دیگر قانون نانوشته‌ای در دنیای عطرسازی وجود دارد که بر اساس این قانون، عطرهایی با رایحه‌های چوبی، مشک، آروماتیک و چرمی عموماً در گروه عطرهای مخصوص آقایان قرار می‌گیرند. حضور رایحه‌های گل‌ها، بوهای تازه و نشاط‌آور، میوه‌ها، شیرینی‌ها و رایحه‌های ملایم در یک عطر، از زنانه بودن آن حکایت دارد.

۱۰− برند‌های معروف عطر و انواع رایحه‌های آنها

در دنیای عطرسازی سلاطین بزرگی را سراغ داریم که سال‌ها است در صنعت عطر حکومت می‌‌کنند و عطرهای این برندها، سالیان سال است که در مشام علاقه‌مندان عطر جا خوش کرده است. کافی است تنها نگاهی به عطر معروف «شنل نامبر فایو»، (Channel No 5)، بیاندازید. این عطر اولین عطری است که توسط برند «کوکو شنل» در سال ۱۹۲۱ روانه بازار شد و از آن زمان تاکنون در دنیای عطرسازی حضور دارد. رایحه خوش رز، یلانگ‌یلانگ،‌ یاسمن و موگه از این عطر پرطرفدار به مشام می‌رسد و با عطری طرف هستیم که سلیقه بانوان جوان و خانم‌هایی که پا به سن گذاشته‌اند را جلب می‌کند.

۱۱− نکاتی درباره استفاده درست از عطر

در کنار خرید عطر، آشنایی با عطرزدن اهمیت زیادی در ماندگاری رایحه عطر و میزان نفوذ آن در مشام اطرافیان دارد. در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم برای اثربخشی بوی عطری که خریده‌اید، حتماً این عطر را در قسمت‌های نبض‌دار بدن، مانند داخل مچ‌دست‌ها، بازوِ و گردن بزنید. در کنار این قسمت‌‌ها، از اسپری عطر به گوش و قسمت دکلته سینه غافل نشوید. عطرشناسان مطرح توصیه می‌کنند مقداری عطر را در هوا اسپری کنید و از میان آن رد شوید تا ذرات عطر روی موها و صورت شما قرار بگیرد و رایحه دلنشین عطری که خریده‌اید دوچندان شود.

۱۲− نکاتی درباره نگهداری درست عطر

عطری که با هزار و یک زحمت خریداری کرده‌اید را همانند دُری گران‌بها نگهداری کنید تا کیفیت رایحه آن در طول زمان از بین نرود. در نتیجه از آنجایی که اکسیژن، دشمن شماره یک عطر به حساب می‌آید، عطر را در شیشه‌های کوچکی خریداری نمایید که محتویات آن پس از چندین بار استفاده، در مجاورت اکسیژن کمتری قرار بگیرد. اگر هم عطر را با شیشه‌ای نسبتاً بزرگ خرید‌ه‌اید، بهتر است شیشه عطر را در مجاورت نور مستقیم قرار ندهید و مواظب باشید تا شیشه عطر در اتاق بسیار گرم قرار نگیرد. جالب است بدانید افرادی را سراغ داریم که اهمیت زیادی به اهمیت نگهداری از عطر می‌‌دهند و شیشه آن را در یخچال نگهداری می‌کنند.

۱۳− نکاتی درباره تشخیص عطر تقلبی از اورجینال

مهم‌ترین روش تشخیص عطر تقلبی از اورجینال، خرید عطر از فروشگاه‌های معتبر است، از طرف دیگر اگر قصد خرید عطری باکیفیت و ترازاول را دارید،‌ مطمئن باشید که سازنده این عطر برای بسته‌بندی و شیشه آن چیزی کم نمی‌گذارد. در نتیجه عطری که می‌خرید، در کنار بوی خوش، باید شیشه‌ای شکیل و زیبا داشته باشد که بیانگر کیفیت و اصلی بودن عطر باشد. برندهای معتبر عطرهای خود را با شماره‌سریال و عدد و رقم‌هایی برای تشخیص اصلی‌بودن عطر روانه بازار می‌کنند، در نتیجه قبل از خرید عطر، اطلاعات لازم را برای اطمینان خاطر از اصلی‌بودن آن بررسی نمایید.

۱۴- نکاتی درباره خرید عطر

در حین خرید عطر، نت‌های آغازین،‌ میانی و پایانی آن را به خاطر داشته باشید و فراموش نکنید، رایحه میانی عطر، عموماً چندین دقیقه پس از اسپری‌کردن، فعال می‌شود. در نتیجه حتماً رایحه خوش عطری که قصد خرید آنرا دارید، در بازه‌های زمانی متفاوتی پس از اسپری،‌ امتحان کنید. مشام خود را با عطرهای مختلف منحرف نکنید و اگر پس از امتحان چندین عطر، هیچ‌کدام از این عطرها به مشام شما خوش نیامد. در یک بازه زمانی دیگر برای امتحان رایحه‌های جدید مراجعه کنید. همان‌گونه که قطعاً تجربه کرده‌اید، قیمت نقش مهمی در کیفیت و رایحه خوش یک عطر دارد. در نتیجه اگر از اصلی‌بودن عطرهایی که قصد خرید آنها را دارید مطمئن هستید، به احتمال زیاد این عطرها نسبت به تفاوت قیمتی که با هم دارند، ماندگاری رایحه‌های آنها نیز تفاوت دارد و از عطری گران و اشرافی، انتظار دوام بیشتری را داشته باشید.

۱۵. چرا خرید اینترنتی عطر راحت‌ و مطمئن است

خرید عطر حال و هوای خاصی دارد و تجربه‌ای لذت‌بخش را در اختیار علاقه‌مندان دنیای رایحه‌‌های خوشبو قرار می‌دهد. اما اگر برای خرید عطر به بازار مراجعه کرده باشید، به خوبی می‌دانید پس از امتحان چند رایحه، مشام شما دیگر توانایی تشخیص بوی خوش عطرهای مختلف را ندارد و برای از بین بردن رایحه عطر باید از ترفند‌هایی مانند استشمام قهوه کمک بگیرید، اما حتی این ترفند‌ها نیز غالباً کارساز نیست و تنوع عطرهای موجود در بازار، خریداران را سردرگم می‌کند.

خوشبختانه خرید اینترنتی عطر این مشکل را برطرف کرده و با نگاهی به وب‌سایت‌های فروش آنلاین عطر، به راحتی می‌‌توانید با یک نیم نگاه، گلچینی از بهترین عطرهای ترازاول را بررسی نمایید. در کنار بررسی عطرها، با فهرستی از نظرهای کاربران در خصوص هر عطر آشنا می‌شوید تا به کمک نظر دیگر مشتریان، بهترین عطر را انتخاب نمایید. در کنار این موارد پس از خرید اینترنتی عطر، در فهرست خریداران وب‌سایت مورد نظر قرار می‌گیرد و از مزایای ویژه فروشگاه‌های اینترنتی عطر مانند فستیوال‌های فروش، تخفیف‌های استثنایی و طرح‌های فروش بهره‌ می‌‌گیرید. از کنار این موارد به راحتی نمی‌توان گذشت و اگر طرفدار پر و پا قرص عطرهای خوشبو هستید، پیشنهاد می‌کنیم دفعه بعدی که قصد خرید عطر داشتید، سری به فروشگاه آنلاین فروش عطر مندلیف بزنید و خریدی خاص و فراموش‌نشدنی را تجربه نمایید.

۱۶. تفاوت میان اسانس و روغن‌ معطر

امکان ندارد به دنیای رایحه‌ها علاقه داشته باشید و عبارت «اسانس» (essence) به گوش شما نخورده باشد، روغن‌ معطر نیز دیگر عبارت رایجی است که در دنیای رایحه‌ها زیاد به گوش می‌رسد. آگاهی از این عبارت‌ها راه را برای خرید عطری با رایحه‌ای دل‌انگیزتر هموار می‌کند. در نتیجه اجازه دهید ابتدا برای شما از اسانس بگوییم. در صنعت عطرسازی به عصاره‌ای که از گیاهان، یا دیگر موادی که رایحه‌ای خوشبو دارند با روش‌های تقطیر، خیساندن در روغن ( ماسیراسیون maceration)، جذب یا فشار بدست آمده باشد، اسانس می‌گویند.

در‌واقع اسانس خاصیت‌های ماده‌ای که از آن استخراج شده را در حالت متراکم‌شده، دارا است. این اسانس‌های متراکم‌شده، عصاره‌ای بسیار قوی به لحاظ رایحه و خاصیت هستند و چیزی حدود ۲ تا چهار برابر نسبت به ماده‌ای که از آن استخراج‌شده‌اند، غلیظ‌تر می‌باشند. این روزها در کنار استخراج اسانس‌ به روش‌های که اشاره شد، شاهد تولید اسانس‌های مصنوعی با روش‌های شیمیایی نیز هستیم. این اسانس‌ها با هدف تولید رایحه‌ای مانند اسانس طبیعی با روش‌های شیمیایی تولید می‌شوند تا بیانگر بو و خاصیت اسانس طبیعی باشند.

روغن‌های معطر نیز همان‌گونه که از نام آنها پیدا است، روغنی طبیعی هستند که عموماً بوسیله فرایند تقطیر ایجاد می‌شوند و روغن‌های معطر بوی گیاه یا ماده‌ای را دارند که از آن استخراج شده‌اند. به‌ عبارت ساده‌تر، روغن‌های معطر در‌واقع روغن مایعی هستند که رایحه‌ای فرار دارند و بوی گل یا ماده‌ای که از آن تقطیر‌ شده‌اند را در ذهن تداعی می‌کنند.

۱۷. نکته‌‌های جالبی برای هدیه‌ دادن عطر

هدیه دادن در فرهنگ ما ایرانی‌ها کار بسیار پسندیده‌ای است و از هر بهانه‌ای استفاده می‌کنیم تا با تقدیم هدیه‌ای به عزیزان‌مان ثابت کنیم که به یادشان هستیم و از صمیم قلب آنها را دوست داریم. در میان هزار و یک هدیه‌ای که می‌توانیم تقدیم عزیزان‌مان کنیم، عطر جایگاه خاصی دارد و کسی را سراغ نداریم که دلش نخواهد به عنوان هدیه، عطری دل‌انگیز و خاطره‌انگیز دریافت کند. اما هدیه دادن عطر ترفند‌های خاص خودش را دارد. در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم عطر را با توجه به روحیات و علاقه فردی که می‌خواهید به او هدیه دهید، خریداری نمایید.

برای نمونه اگر فرد مورد نظر شما علاقه زیادی به بیرون رفتن و حضور در جمع دارد، به احتمال زیاد از عطری خوشش می‌آید که رایحه‌ای گرم و نافذ داشته باشد. اما اگر فردی که می‌خواهید به ایشان عطر هدیه بدهید، انسانی درون‌ گرا است و نور شمع و مطالعه در خلوت را به چراغانی‌ خیابان و شلوغی ترجیح می‌دهد، عطری با رایحه‌ای ملایم و دلنشین برای هدیه به این فرد انتخاب کنید.

نکته جالب دیگری که برای خرید عطر باید در نظر بگیرید، ذائقه و علاقه فردی که می‌خواهید به ایشان عطر هدیه دهید به خوراکی‌های مختلف است. برای نمونه اگر این فرد به خوراکی‌های سرشار از ادویه‌جات و نوشیدنی‌های خوشمزه علاقه دارد، به احتمال زیاد چنین فردی از عطری نافذ و جذاب با بوی رز، عود یا رایحه‌های چوبی خوشش می‌آید. از طرف دیگر اگر این فرد به خوراکی‌های شیرین علاقه دارد، بدون شک رایحه‌های شیرین و دل‌انگیزی مانند بوی خوش وانیل و توت‌فرنگی برای ایشان مناسب خواهد بود.

۱۸. رابطه میان سن و سال و علاقه به عطرهای خاص

تجربه نشان داده است نوجوان‌ها علاقه بیشتری به خرید عطرهای تولید شده توسط برند‌های سلبریتی دارند و در این زمینه می‌توان به عطرهایی از سلبریتی‌های محبوبی مانند «بریتنی اسپیرز» (Britney Spears)، یا «وان دایرِکشِن» (One Direction)، اشاره کرد. نوجوان‌ها تأثیر زیادی روی یکدیگر دارند و خرید عطری از یکی از برند‌های سلبریتی باعث می‌شود دیگر دوستان این نوجوان نیز به خرید همان عطر علاقه نشان دهند. جوان‌های بیشتر از ۲۰ سال نیز عموماً تحت‌تاثیر تبلیغات قرار می‌گیرند و حضور چهره‌های سرشناس در برند‌های معروف عطرسازی، اهمیت زیادی برای تصمیم جوان‌های ۲۰ ساله و بیشتر برای خرید عطر دارد.

از طرف دیگر جوان‌های ۳۰ ساله تجربه بیشتری دارند و به دنبال عطرهایی می‌گردند که حس و حال نشاط و شادابی را به دنبال داشته باشد. افراد ۴۰ تا ۵۰ ساله نیز به عطرهایی علاقه دارند که رایحه خوش این عطرها تأثیر بیشتری روی اطرافیان داشته باشد. ۵۰ ساله‌ها و افرادی که پا به سن گذاشته‌اند تجربه بهتری در عطر دارند و به دنبال رایحه‌های کلاسیک و ماندگاری می‌گردند تا این عطرها، خاطره‌های خوش گذشته را در ذهن آنها تکرار کند.

۱۹. چه تفاوت‌های میان عطرهایی با طبع سرد و گرم وجود دارد

بزرگان دنیای عطرسازی، رایحه‌های حاضر در عطر و ادکلن‌ها را به طبع‌های سرد و گرم تقسیم کرده‌اند. به این ترتیب اگر عطری که خریداری می‌کنید دارای رایحه‌های چوبی، سدر، رزین‌ها، بخورها، دانه‌‌های معطر مانند وانیل و تنکا، ادویه‌جات، و بعضی از گل‌ها مانند لاله و میخک باشد، این عطر در گروه عطرهایی با طبع سرد قرار دارد و رایحه مرکبات، نعنا، آلدئید (Aldehyed)، اوکالیپتوس، چای سبز، بنفشه، یلانگ‌یلانگ، خس‌خس و انوع برگ‌های سبز معطر در گروه گرم قرار می‌گیرند.

حرفه‌های دنیای عطرسازی پیشنهادهای مختلفی برای استفاده از عطرهایی با رایحه‌های گرم و سرد در مناسبت‌ها و فصل‌های مختلف دارند و در کنار این پیشنهاد‌ها، سلیقه افراد نیز در انتخاب عطر با رایحه گرم یا سرد، اهمیت زیادی دارد.

۲۰. کشورهای پیشرو در عطرسازی

صنعت‌عطرسازی صنعتی قدیمی و کهن است و با توجه به سابقه‌ای که در این صنعت سراغ داریم، با صنعتی سودآور و پیشرو طرف هستیم که کشورهای مختلف هرکدام قصد دارند سهم بیشتری از بازار عطر را در اختیار بگیرند. جالب است بدانید بر اساس آخرین آمار وب‌سایت معتبر «گلوب نیوز وایِر» (GlobeNewsWire)، گزارش شده که تا سال ۲۰۲۶ میلادی، سهم بازار جهانی عطر و ادکلن به ۵۶.۹۸ میلیارد دلار در سال برسد.

جالب‌تر اینکه در میان تمام کشورهای سازنده عطر، فرانسه مقام اول را در صدور عطر به سرتاسر دنیا در سال ۲۰۱۹ دارد و ۲۷.۵ درصد از سهم فروش و صدور عطر در دنیا را از آن خود کرده‌ است. پس از فرانسه، اسپانیا با ۱۱.۹ درصد در مقام دوم قرار دارد، آلمانی‌ها با ۱۱.۴ درصد سهم از صدور و فروش عطر، در مقام سوم کشورهای پیشرو در عطرسازی قرار گرفته‌اند. آمریکا، ایتالیا، سنگاپور و هلند به ترتیب در مقام‌های بعدی قرار دارند و از آنجایی که صنعت عطرسازی، صنعتی است که بر پشتوانه و سابقه برندهای معتبر تکیه دارد، انتظار می‌رود این آمار در آینده نیز به همین روال ادامه داشته باشد و در سال‌‌های آینده، همچنان فرانسه، اسپانیا و آلمان کشورهای پیشرو در صنعت عطرسازی شناخته شوند.

۲۱. نقل قول‌های مشاهیر درباره عطر

عطر و ادکلن ریشه‌ای دیرینه در میان فرهنگ‌های مختلف دارد و جذابیت‌ رایحه‌های خوشبو، باعث شده تا مشاهیر و چهره‌های ماندگار به راحتی از کنار عطر گذر نکنند و نقل‌قول‌های جالبی را از مشاهیر سراغ داریم که درباره عطر گفته شده است. از آنجایی که بدون شک خواندن و شنیدن این
نقل‌قول‌ها برای طرفداران عطر خالی از لطف نیست، در ادامه به چند نقل‌قول جالب و معروف از مشاهیر بزرگ درباره عطر اشاره می‌کنیم.

هیچ ظرافتی بدون عطر امکان‌پذیر نیست، عطر به چشم نمی‌آید، اما فراموش نمی‌شود و ابزاری لازم برای رسیدن به نهایت کمال و ظرافت است. «کوکو شنل» (Coco Chanel)؛

بهترین هزینه‌ای که هر مردی می‌تواند انجام دهد، خرید لباسی شیک و عطری اشرافی است، آقایان خوش‌تیپ با خرید این موارد، در‌واقع هزینه اولین تأثیرگذاری روی مخاطب را خریداری می‌کنند. «ماسیمو فراگامو» (Massimo Ferragamo)؛

مردان خردمند به خوبی می‌دانند که ادکلن قوی‌ترین اسلحه برای نبرد در کارزار جذب جنس مخالف است. «مارچلو ماسترویانی» (Marcello Mastroianni)

اخلاق خوب و ادکلن خوشبو، چیزهایی هستند که مردان را به آقازاده‌هایی متشخص تبدیل می‌کنند. «تام فورد» (Tom Ford)؛

همان‌گونه که وعده داده بودیم، تمام چیزهایی که از عطر باید بدانید را با شما درمیان گذاشتیم، امیدواریم با این اطلاعات،‌ راحت‌تر از همیشه عطر یا ادکلن دلخواه خود را خریداری نمایید و با ترفند‌هایی که مطرح کردیم، ماندگاری و جذابیت‌ رایحه این عطر را دوچندان کنید. در پایان پیشنهاد می‌‌کنیم اگر شما هم اطلاعات مفید و سودمند دیگری را سراغ دارید، در قسمت نظرات این اطلاعات را با ما و دیگر خواننده‌ها به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *