راهنمای خرید عطر

با بهترین روش عطر زدن و اشتباه‌های رایج استفاده از عطر آشنا شوید

برای خرید عطر زنانه یا عطر مردانه وسواس زیادی به خرج می‌دهیم، اما کمتر کسی را سراغ داریم که به عطر زدن دقت کند و بیشتر علاقه‌مندان دوآتشه عطر بر این باور هستند که روش خاصی برای عطر زدن وجود ندارد و اسپری عطر روی بدن و لباس کفایت می‌کند. غافل از اینکه عطر زدن ترفند‌های خاص خودش را دارد. به همین دلیل در ادامه ابتدا برای شما از اشتباهات عطر زدن می‌گوییم و و به بهترین روش عطر زدن اشاره می‌‌کنیم.

عطر را نباید روی پوست یا لباس بمالید و اسپری آن کفایت می‌کند

عادت ناخواسته‌ای میان طرفداران عطر وجود دارد که بر اساس آن ابتدا عطر را روی مچ‌های دست اسپری می‌کنند و سپس عطر اسپری شده را با دست می‌مالند. این روش برای گردن و دیگر قسمت‌های بدن نیز تکرار می‌شود و بر خلاف باور عموم، نه تنها اثربخشی رایحه عطر را افزایش نمی‌دهد، بلکه ماندگاری بوی خوش عطری که با هزارویک‌ زحمت‌ خریده‌اید را کاهش می‌دهد. ماجرا از این قرار است که مالیدن عطر باعث افزایش حرارت محلی که عطر زده‌اید می‌شود و این فرایند ترشح آنزیم‌های طبیعی را به دنبال دارد که ماندگاری عطر را از بین می‌برد. این روش رایحه نت آغازین و میانی عطر را زودتر از چیزی که فکرش را بکنید نابود می‌کند و تنها رایحه نت پایانی عطر روی پوست باقی می‌ماند.

به این ترتیب برای افزایش ماندگاری رایحه عطری که خریده‌اید از مالیدن عطر پرهیز کنید، در عوض بهترین روش عطر زدن را برای افزایش ماندگاری آن به کار بگیرید، در این روش مقداری از آن را روی مچ‌های دست به آرامی اسپری نمایید و اجازه دهید مایع عطر روی پوست خشک شود، در نهایت نیز بدون اینکه ناحیه عطر زده را مالش دهید، از عطری ماندگار و خوش‌رایحه لذت ببرید.

رابطه مستقیمی میان بوی عطر و محیط وجود دارد

برای شما گفتیم که بهترین روش عطر زدن اهمیت زیادی در افزایش ماندگاری رایحه آن دارد، اما در این بین از رابطه مستقیم میان بوی عطر و محیطی که عطر در آن استفاده می‌شود نیز نباید غافل شد. جالب است بدانید سلاطین دنیای عطرسازی، عطر را همانند موجود زنده‌ای قلمداد می‌کنند که نیاز به رسیدگی دارد و باید همیشه مواظب محیط اطراف عطر باشید. برای نمونه شیشه عطر را نباید از محیطی سرد به محیطی گرم تغییر مکان داد. چرا که در تغییرات دما فرایند ناخواسته‌ای را در میان ترکیبات طبیعی عطر فعال می‌کند و این فرایند ماندگاری عطر را کوتاه‌تر خواهد کرد.

به این ترتیب اگر عطری که بوی خوش مرکبات در آن وجود دارد را در حمامی گرم قرار دهید، گرمای محیط تاثیر مستقیمی بر بوی این عطر می‌گذارد و حس تازگی عطر را از بین می‌برد و باعث می‌شود عطر حالتی خام و بی‌بو پیدا کند. از طرف دیگر باید مواظب نور محیط نیز باشید چرا که پرتوهای فرابنفش خورشید، رنگ عطر را تغییر می‌دهد. در نتیجه اگر به فکر بهترین روش عطر زدن هستید، در کنار رعایت این روش‌ها، پیشنهاد می‌کنیم عطر را در جعبه‌ای که همراه عطر خریده‌اید نگهداری کنید و شیشه عطر در دمای معمولی اتاق (حدود ۲۰ درجه سانتی‌گراد)، قرار دهید.

عطرهای ترازاول در شیشه‌های کوچک فروخته می‌شوند

در کنار فراگیری بهترین روش عطر زدن، برای خرید عطر نیز پیشنهاد می‌کنیم حتما به بسته‌بندی و شیشه‌ای که عطر با آن عرضه می‌شود، نگاهی بیاندازید. در این فرایند اگر توجه کرده‌ باشید، عطرهای گران‌قیمت و درجه‌یک، در شیشه‌های کوچکی فروخته می‌شوند. این کار حکمتی دارد چرا که عطری که شیشه آن بزرگ است، زودتر در مجاورت اکسیژن قرار می‌گیرد و از آنجایی که اکسیژن دشمن شماره‌ یک عطر به حساب می‌آيد، این عطر زودتر از چیزی که انتظرش را داشته باشید از بین می‌رود.

در نتیجه عطری خریداری کنید که در شیشه‌ای کوچک با ظرفیت حدود ۲.۴ تا ۱.۲ میلی‌لیتر عرضه شده باشد. بوی خوش این عطر به راحتی تا ۳ ماه، تازه و دلنشین باقی می‌ماند. اگر هم عطری با شیشه بزرگ خریداری کرده‌اید، در صورت امکان محتویات این عطر را به شیشه‌ای کوچکتر منتقل کنید یا شیشه عطر را در یخچال نگهداری نمایید.

خرید عطر با رایحه‌های مصنوعی هیچ اشکالی ندارد

وقعی صحبت از بهترین روش عطر زدن به میان می‌آيد، به فکر خرید عطر با رایحه‌های طبیعی می‌افتیم تا بوی خوش آن تازگی بیشتری داشته باشند و ماندگاری این عطر نیز افزایش پیدا کند. اما به هزارویک دلیل این روزها خبری از رایحه‌‌های کاملا طبیعی در عطرها نیست و حتی عطرهای ترازاول نیز با رایحه‌‌های مصنوعی روانه بازار می‌شوند. برای نمونه همان‌گونه که حتما در جریان هستید، مشک ماده‌ خوشبویی است که از آهو گرفته می‌شود و این روزها رایحه مشک مصنوعی، جایگزین مشک طبیعی شده‌است. رایحه‌های دیگری مانند گل‌صدتومانی (Peony)، گل فریزیا (Freezia) و گل موگه (Lily of the valley)، از دیگر رایحه‌های پرطرفداری در صنعت عطرسازی هستند که به جای نت طبیعی این رایحه‌ها، در عطرها از نت مصنوعی آنها کمک گرفته می‌شود.

به این ترتیب برای خرید عطر نیازی نیست که حتما دنبال عطری با رایحه‌های کاملا طبیعی باشید و خاطرتان جمع باشد که عطرهای ترازاول ممکن است با رایحه‌های طبیعی و مصنوعی ساخته شده‌ باشند، اما این رایحه‌های مصنوعی، شباهت زیادی به رایحه‌های طبیعی دارد و در صورت خرید یک عطر باکیفیت و ترازاول، قادر به تمایز میان رایحه‌های مصنوعی و طبیعی آن نخواهید بود.

مکان‌های دقیق عطر زدن را فرا بگیرید

برای آن دسته از علاقه‌مندان عطرهای خوشبو که به دنبال بهترین روش عطر زدن هستند، باید بگوییم که عطر روی پوست خشک دوام کمتری نسبت به پوست مرطوب دارد، در نتیجه بهتر است که قبل از عطر زدن، با کمک کرم‌های مرطوب کننده بدون بو، فرایند آبرسانی پوست را انجام دهید. از طرف دیگر قسمتی از بدن که به آن عطر می‌زنید نیز اثربخشی زیادی در جذابیت و ماندگاری رایحه آن دارد. برای نمونه عطر را باید به قسمت‌هایی از پوست بزنید که زیر لباس قرار ندارد. به این ترتیب قسمت‌های نبض‌دار بدن مانند داخل مچ‌دست، گردن و آرنج بهترین گزینه برای عطر زدن به حساب می‌آیند.

اگر هم از آن دسته افرادی هستید که تعرق زیادی دارند، پیشنهاد می‌کنیم مقداری عطر را روی موهای خود اسپری کنید، این روش جلوی مخلوط‌ شدن رایحه عطر با عرق بدن را می‌گیرد و عطری که روی موها زده‌اید، از معرض تعریق بدن در امان می‌ماند. اسپری عطر روی روسری و مقنعه نیز گزینه خوبی برای افزایش رایحه آن به حساب می‌آید.همان‌گونه که به شما وعده داده بودیم، سعی کردیم در کنار اشاره به اشتباهات رایجی که در عطر زدن شاهد هستیم، بهترین روش عطر زدن را با شما درمیان بگذاریم، در پایان پیشنهاد می‌کنیم اگر شما هم ترفند‌های جالبی را از عطرزدن سراغ دارید، این ترفند‌ها را با ما و سایر خواننده‌ها در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *