راهنمای خرید عطر

ادکلن بخریم یا عطر؛ نگاهی جامع به تفاوت ادکلن و عطر

دنیای عطرسازی، دنیای پررمز و رازی است و پیچیدگی دنیای رایحه‌ پرسش‌های مختلفی را برای علاقه‌مندان عطر و ادکلن به دنبال دارد. یکی از مهم‌ترین این پرسش‌ها، تفاوت عطر و ادکلن است. انصافاً هم باید به علاقه‌مندان رایحه‌های خوشبو حق داد که برای انتخاب میان عطر و ادکلن بر سر دوراهی بمانند، چرا که از یک طرف عطرهای بسیار خوش‌رایحه‌ای را سراغ داریم که بوی خوش آنها مدت‌ها باقی می‌ماند، این سکه‌ روی دیگری نیز دارد و از طرف دیگر با ادکلن‌هایی طرف هستیم که رایحه دل‌انگیز آنها را هرگز فراموش نمی‌کنیم. به همین دلیل برای اینکه یک بار برای همیشه خیال‌تان را برای آگاهی از تفاوت‌ عطر و ادکلن روشن کنیم، در ادامه نگاهی جامع به تفاوت‌ عطر و ادکلن می‌اندازیم.

تفاوت‌‌ عطر و ادکلن

از ادکلن بیشتر بدانیم

ادکلن که در دنیای عطرسازی با نام «Eau de Cologne» شناخته می‌شود، ریشه‌ای آلمانی دارد و به معنای «آب کلن» (Water From Cologne)، است. ماجرای انتخاب این نام جالب برای ادلکن داستان خاص خودش را دارد و از قرار معلوم درسال ۱۷۰۹ میلادی،(جیووانی ماریا فارینا)، اولین محلول معطری که این روزها ما آن را با نام ادکلن می‌شناسیم، درست کرد. جالب است بدانید برند آلمانی ۴۷۱۱، قدیمی‌ترین برند در دنیای ادکلن‌ها است و محصولات این برند از سده ۱۸ میلادی تاکنون به بازارهای جهانی عرضه می‌شود. در ادکلن‌های امروزی با ترکیبی حدود ۲ تا ۵ درصد از روغن‌های معطر سر و کار داریم و مابقی محتویات ادلکن را روغن‌‌های حامل، آب یا الکل تشکیل می‌دهد.

تفاوت‌‌ عطر و ادکلن

از عطر بیشتر بدانیم

واژه عطر (Perfume)، از عبارتی لاتین گرفته شده و ریشه‌ای دیرینه در میان فرهنگ‌های کهن دارد و یافته‌های باستان‌شناسی ثابت کرده که ساخت عطر به تمدن‌‌های اولیه باز می‌گردد. پس از آن نیز تمدن‌های بین‌النهرین، مصر و چین ساخت عطر را ادامه دادند. جالب است بدانید در سنگ‌نوشته‌های باستانی نام زن شیمی‌دانی در تمدن بین‌النهرین به چشم می‌خورد که برای اولین بار با تقطیر گل‌ها، روغن‌ و گیاه کالاموس، اولین عطر را ساخته است. اما عطرهایی که امروزه با آنها سر و کار داریم از قرن ۱۹ میلادی روانه بازار شده‌اند. عطارهای حرفه‌ای فرمول ساخت عطرهای تراز اول را در اختیار عموم قرار نمی‌دهند و به همین دلیل فرمول عطرهای درجه یک
مانند رازی سربه‌مهر برای همیشه در سینه عطارهای تراز اول پنهان می‌ماند.

عطر بالاترین تراکم روغن‌های معطر را در میان تمام عطرها، ادوپرفیوم‌ها و ادکلن‌های بازار دارد و عموماً با چیزی حدود ۱۵ تا ۴۰ درصد تراکم روغن‌های معطر در عطرها سر و کار داریم. این میزان تراکم حکایت از ماندگاری بسیار بالای عطر دارد، ناگفته نماند به هر اندازه که تراکم روغن‌های معطر در عطر بیشتر باشد، به همان‌ اندازه قیمت عطر افزایش پیدا می‌کند و به همین دلیل عطرها در رده گران‌ترین محصولات در دنیای رایحه‌ها شناخته می‌شوند.رایحه‌های آغازین عطرها نیز مانند ادکلن‌ها عموماً با بوی خوش مرکبات آغاز می‌شوند و رایحه دل‌انگیز پرتقال، لیمو، نارنگی در کنار بوی خوش اسطوخوددوس، رز و ریحان را می‌توان از رایحه‌هایی نام برد که از عطرهای درجه یک به مشام می‌رسد. در کنار این رایحه‌ها، بوی یاسمن، شمعدانی، یلانگ‌یلانگ، دارچین، فلفل،‌ برگ لیمو و هل را می‌‌توان از رایحه‌های رایج و پرطرفدار در عطرهای تراز اول نام برد.

تفاوت عطر و ادکلن

مطمئن هستیم با توجه به توضیحاتی که با شما در میان گذاشتیم، به این نتیجه رسیده‌اید که مهم‌ترین تفاوت عطر و ادکلن در میزان تراکم روغن‌های معطر است. به این ترتیب از آنجایی که ادکلن‌ها تراکم روغن‌های معطر کمتری دارند، بوی آنها نیز ماندگاری بسیار کمتری دارد و حتی اگر بهترین ادکلن موجود در بازار را خریداری کرده باشید، باز هم بوی خوش این ادکلن‌ نهایتاً ۲ ساعت دوام می‌آورد.

ماندگاری

از طرف دیگر تراکم زیاد روغن‌های معطر در عطرها نوید از ماندگاری بیشتر آنها نسبت به ادکلن می‌دهد و بوی خوش یک ادکلن درجه یک چیزی حدود ۲۴ ساعت دوام دارد. به این ترتیب می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که در کنار بوی خوش عطر و ادکلن، ماندگاری آن نقش مهمی در اتخاذ تصمیم خرید برای این محصول دارد و نمی‌خواهید هزینه گزافی برای عطر و ادکلن اختصاص دهید و به دنبال رایحه‌ای نسبتاً ماندگار می‌گردید، بهترین گزینه برای شما ادکلن است. ادکلن‌ها ممکن است در میان آقایان طرفدار داشته باشند، اما ادکلن‌های زنانه بسیار خوشبویی را سراغ داریم که بوی خوش آنها از عطرهای تراز اول زنانه چیزی کم ندارد.

از طرف دیگر اگر ماندگاری عطر برای شما اهمیت زیادی دارد و می‌خواهید عطری که زده‌اید از صبح تا انتهای شب دوام داشته باشد، بهتر است به جای خرید ادکلن، سراغ خرید عطر بروید. از ماندگاری و قیمت عطر و ادکلن که بگذریم، به میزان نفوذ و تندی رایحه عطرها و ادکلن‌ها می‌رسیم. در این زمینه نیز همان‌گونه که انتظار دارید، عطرها نفوذ بیشتری دارند، در نتیجه برای محل کار و انجام کارهای روزمره، بهتر است سراغ ادکلن‌ها بروید و برای مجالس رسمی و مهمانی‌های مهم، عطر خریداری کنید.

کلام آخر

همان‌‌گونه که وعده دادیم، برای شما از عطر و ادکلن گفتیم و سعی کردیم اطلاعات کامل و جامعی از عطر و ادکلن‌ را در میان بگذاریم، امیدواریم به لطف این اطلاعات،‌ راحت‌تر از همیشه عطر و ادکلن دلخواه خود را خریداری نمایید. در پایان پیشنهاد می‌کنیم اگر شما هم به دنیای دل‌انگیز رایحه‌ها علاقه دارید و اطلاعات جالبی را در خصوص تفاوت عطر و ادکلن می‌دانید، در قسمت نظرات این اطلاعات را با ما و دیگر خواننده‌ها به اشتراک بگذارید.همچنین برای مشاهده بهترین و به روز ترین عطر ها و ادکلن های موجود در بازار جهانی ، به فروشگاه مندلیف هم نگاهی بیاندازید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *