راهنمای خرید عطر

با فرق عطر و ادکلن آشنا شوید

کافی است سری به انجمن‌های طرفداران عطر بیاندازید تا با پرسش فرق عطر و ادکلن به عنوان پرتکرارترین پرسش در میان علاقه‌مندان عطر روبرو شوید. به جرات می‌توان گفت ریشه این پرسش به آغاز ساخت ادکلن باز می‌گردد و از آن زمان تاکنون هزارویک پاسخ را برای تفاوت‌های میان عطر و ادکلن شاهد بوده‌ایم، به این ترتیب اگر برای شما هم این پرسش پیش آمده و می‌خواهید یک بار برای همیشه پاسخ کامل و جامعی برای آن پیدا کنید، در ادامه برای شما از فرق عطر و ادکلن خواهیم گفت.

فرق عطر و ادکلن

باور نادرستی در میان هواداران عطر و ادکلن وجود دارد که بر اساس آن، تفاوت عطر و ادکلن بر اساس جنسیت افراد مشخص می‌شود و آقایان باید ادکلن استفاده کنند و خانم‌ها باید سراغ عطر بروند. اما جالب است بدانید این باور هیچ پایه و اساسی ندارد و دنیای جذاب و خوش‌رایحه عطر و ادکلن، زن و مرد نمی‌شناسد و به همان اندازه که ادکلن برای آقایان استفاده می‌شود، برای خانم‌ها هم می‌تواند کاربرد داشته باشد و آقایان خوش‌سلیقه زیادی را سراغ داریم که بوی خوش عطر را به ادکلن ترجیح می‌دهند.

اولین تفاوت

در واقع اصلی‌ترین فرق بین عطر و ادکلن را می‌توان مقدار تراکم روغن‌های معطر آنها در پایه آب و الکل یک عطر یا ادکلن جستجو کرد. به عبارت دیگر عطرها تراکم بیشتری از روغن‌های معطر دارند و در یک عطر ترازاول، عموما شاهد تراکمی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از روغن‌های معطر هستیم. این سکه روی دیگری نیز دارد و در ادکلن‌ها چیزی بین ۲ تا نهایتا ۴ درصد از روغن‌های معطر را شاهد هستیم. در این بین دیگر اعضای خانواده عطرها مانند ادو تویلت‌ها و ا فرش‌ها (Eau Fraiche) نیز نسبت به عطرهای ترازاول تراکم بسیار کمتری دارند. همان‌گونه که متوجه شده‌اید میزان تراکم روغن‌های معطر در یک عطر از ماندگاری بیشتر آن حکایت دارد.

اوفرِش‌ها

در دنیای عطرسازی، او فرش‌ها کمترین میزان تراکم روغن‌های معطر را دارند و در این محصولات عموما با تراکمی بین ۱ تا ۳ درصد از روغن‌های معطر طرف هستیم. برای آن دسته از افرادی که تاکنون نام اوفرش به گوش آنها نخورده، باید بگوییم که بیشتر افترشیو‌ها (After Shave)، در این گروه قرار می‌گیرند و همان‌گونه که حتما امتحان کرده‌اید، رایحه افترشیو پس از استفاده، چیزی حدود ۱ ساعت بیشتر ماندگاری ندارد.

وقتی عطر را روی پوست اسپری می‌کنید ابتدا رایحه آغازین این عطر به مشام می‌رسد و این رایحه دوام کمی دارد و ماندگاری آن چند دقیقه بیشتر نیست. به این ترتیب از آنجایی که بوی اوفرش‌ها سریعا از بین می‌رود، رایحه آن فرصتی پیدا نمی‌کند تا با بوی بدن ترکیب شود و تغییر پیدا کند. اما در عطرهای ماندگار این وضعیت تفاوت دارد و پس از استفاده، رایحه عطر با بوی بدن مخلوط می‌شود و رایحه‌ای خاص را ایجاد می‌کند.

ادکلن‌ها

ادکلن که در دنیای عطرسازی با نام ادو کلن (Eau de Colonge)، نیز شناخته می‌شود دارای ترکیبی بین ۱ تا ۴ درصد از روغن‌های معطر است و عموما رایحه‌های ملایم و مردانه‌ای را در ادکلن‌ها شاهد هستیم که از بوی خوش میوه‌ها و مشک‌ گرفته شده و این رایحه چند ساعت بیشتر دوام ندارد. در اولین ساعت استفاده از ادکلن، رایحه میانی آن فعال می‌شود و در دومین ساعت شاهد فعال و ترکیب شدن رایحه پایه ادکلن با بوی بدن هستیم. این فرایند در میان عطرسازان بزرگ با نام زمان خشک‌شدن ادکلن شناخته می‌شود و در این حالت بوی نهایی ادکلن که ماندگاری بیشتری دارد به مشام می‌رسد.

از آنجایی که تراکم کمتری از روغن‌های معطر را در ادکلن‌ها شاهد هستیم، بوی ادکلن‌ها ماندگاری کمتری دارد و برای استفاده در محل‌کار یا مهمانی‌های شام، به تجدید ادکلن نیاز پیدا خواهید کرد.

ادو تویلت

در یک ادو تویلت (Eau de Toilette) ترازاول با چیزی حدود ۵ تا نهایتا ۱۵ درصد از تراکم روغن‌های معطر سروکار داریم و این تراکم باعث شده تا بوی ادو تویلت‌ها چیزی حدود ۳ ساعت دوام بیاورند. همان‌گونه که برای ادکلن‌ها توضیح دادیم، در ساعت‌های پایانی استفاده از ادو تویلت‌ها شاهد فعال شدن رایحه پایانی آن هستیم و بویی که از این رایحه به مشام می‌رسد در کنار روغن‌های معطری که در ادو تویلت استفاده شده، به موارد دیگری مانند نوع پوست، رژیم‌غذایی، سطح هورمون‌های بدن، ترشح عرق و سایر محصولات خوش‌بو کننده‌ای که استفاده‌کرده‌اید بستگی دارد. به این ترتیب پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید بوی ادو تویلتی که خریده‌اید را دقیقا قضاوت کنید، پس از چند ساعت از استفاده، از یکی از دوستان نزدیک خود درخواست کنید که نظر خود را در خصوص این محصول با صراحت تمام اعلام کند.

ادو پرفیوم

برای آن دسته از علاقه‌مندانی که به دنبال پرسش فرق عطر و ادکلن هستند باید بگوییم که ادو پرفیوم (Eau de Parfum) با روغن‌های معطر با تراکمی حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد ساخته می‌شود و نسبت به عطر، شاهد تراکم کمتری از روغن‌های معطر هستیم. بسته به نوع ادو پرفیومی که خریداری کرده‌اید، بوی آن چیزی بین ۵ تا نهایتا ۸ ساعت دوام می‌آورد و تراکم بوی ادو پرفیوم‌ها به گونه‌ای است که ممکن است رایحه آغازین آن را پس از استفاده به خوبی تشخیص ندهید. اما پس از چند ساعت از استفاده ادو پرفیوم و فعال شدن رایحه پایانی آن، بوی ادو پرفیوم با بدن مخلوط می‌شود و بسته به نوع فعالیتی که در طول روز انجام داده‌اید، این بو تغییرات زیادی نسبت به ساعت‌های اول استفاده از ادو پرفیوم خواهد داشت.

به این ترتیب پیشنهاد می‌کنیم رایحه ادو پرفیوم موردعلاقه خود را در بازه زمانی چند‌ساعته بررسی کنید تا تفاوت میان رایحه آغازین و پایانی آن را کاملا تشخیص دهید.

عطر

برای اینکه کاملا در جریان تفاوت فرق عطر و ادکلن قرار بگیرید، در این قسمت به عطر رسیدیم که در میان محصولاتی که به آنها اشاره کردیم، نافذترین رایحه را دارد و چیزی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از تراکم آن با روغن‌های معطر ساخته شده‌ است. به لطف چنین تراکمی، یک عطر باکیفیت و ترازاول به راحتی حدود ۲۴ ساعت دوام می‌آورد و در این بازه زمانی، رایحه آن با بوی بدن مخلوط می‌شود و بهتر است که پس از استفاده، نظر صادقانه یکی از دوستان نزدیک خود را چندین ساعت پس از استفاده از عطر، جویا شوید.

همان‌گونه که وعده داده‌ بودیم، نه تنها به فرق عطر و ادکلن اشاره کردیم، بلکه برای شما از ادو تویلت‌ها گفتیم و به ادو پرفیوم‌ها اشاره کردیم. در پایان پیشنهاد می‌کنیم اگر شما هم اطلاعات جالبی از فرق عطر و ادکلن دارید، این اطلاعات جالب را در قسمت نظرات با ما و دیگر خواننده‌ها به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “با فرق عطر و ادکلن آشنا شوید

 1. سحر رضوی گفت:

  اااااا چقدر مدل‌های مختلفی از عطر داریم.
  یه سوال مندلیف همه این‌ مدل‌ها رو داره ؟
  من اگه ادو تویلت یا اوفرش بخوام باید چیکار کنم؟

  1. mandaliouf گفت:

   اوفرش نام یک کالای تجاری از برند ورساچه است که هم ادو تویلت داره هم ادو پرفیوم که متاسفانه مندلیف آنرا تولید نمی کنه
   مندلیف در زمینه ادکلن همین محصولاتی که برای فروش روی سایت گذاشته شده رو داره و در آینده محصولاتی دیگری که برپایه اسانس باشه به سبد خود اضافه می کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *