نت و رایحه

روغن معطر چیست؟

روغن های معطر روغن هایی هستند که به خاطر رایحه دلپذیری که دارند تولید می شوند. این روغن ها را نباید با روغن اسانس اشتباه گرفت. روغن معطر می تواند در صنایع دستی، خوشبو کننده های خانگی و عطرها استفاده شوند.

روغن معطر را با روغن اسانس اشتباه نگیرید!

روغن معطر از قراردادن مقدار کمی از روغن اسانس در یک روغن حامل (روغنی که عطر را در خود نگه می‌دارد حامل نامیده می‌شود) به دست می‌آید. روغن اسانس، روغن های طبیعی هستند که به وسیله پروسه تقطیر ساخته می شوند. استفاده های مختلفی از آن ها می‌شود ولی به طور کلی این ها روغن های بسیار قوی ای هستند و معمولا کمتر پیش می‌آید که بدون رقیق کردن از آن ها استفاده شود. هدف اصلی استفاده از روغن های معطر این است که به محیط بوی خوبی ببخشند.

فواید استفاده از روغن های معطر

به این خاطر که این دسته از روغن ها به روش مصنوعی ساخته می‌شوند، در رایحه های فراوانی وجود دارند و بسیار ارزان تر از روغن های اسانس هستند. در ضمن رایحه آنها از رایحه ی روغن اسانس قوی تر است و ماندگاری بیشتری هم دارد. این دسته از روغن ها به نسبت روغن اسانس پایداری بیشتری هم با طبیعت دارند. برای مثال استفاده از روغن چوب صندل به قیمت از بین بردن یک درخت کامل تمام می‌شود. برخی از روغن‌های اسانس تاثیر بسیار بدی بر روی پوست هم می‌گذارد. در واقع روغن های معطر سعی می‌کنند ما به رایحه ی روغن های اسانس دسترسی داشته باشیم به وسیله ی رقیق کردن آنها در یک روغن حامل طبیعی یا مصنوعی.

روغن معطر

روغن اسانس در آروماتراپی

روغن های معطر بوی فوق العاده ای دارند اما ارزش واقعی درمانی ندارند. اما روغن های اسانس شامل اسانس واقعی گیاهان دارویی، گل ها و ریشه گیاهان است. برخلاف روغن های معطر، روغن های اسانس با هیچ روغن حاملی مخلوط نمی‌شوند. به این خاطر که روغن های اسانس در اندازه های کوچکی در مناطق محلی تقطیر می شوند بنابراین غلظت آنها یکسان نیست. برای تولید کنندگان محصولات خوشبو کننده که به دنبال غلظت ثابتی می‌گردند بنابراین استفاده از روغن های معطر انتخاب بهتری است.

آیا می توان از روغن های معطر روی پوست استفاده کرد؟

برای استفاده از روغن های معطر روی پوستتان باید دقیقا محصولاتی را انتخاب کنید که به عنوان روغن بدن به فروش می رود یا روی آنها واژه ایمن برای پوست Skin-safe نوشته شده است. اگرچه این روغن ها به اندازه ی روغن های اسانس قوی نیستند اما آنها هم می‌توانند میزان حساسیتان به آفتاب را افزایش دهند و پوستتان سریع تر در برابر آفتاب بسوزد. برخی از آنها هم ممکن است واکنش های آلرژیکی تولید کنند و بهتر است قبل از استفاده کامل اندکی روی پوستتان تست کنید.

آیا می شود روغن اسانس را در دستگاه بخور استفاده کرد؟

بهتر است در داخل بخور فقط آب بریزید. ریختن روغن اسانس در یک دستگاه بخور گرم ممکن است باعث شود خواص درمانی و فواید روغن به خاطر گرم شدن گرفته شود. در ضمن به این خاطر که دستگاه های بخور طراحی شده اند تا فقط بخار آب را پراکنده کنند، اضافه کردن روغن های اسانس حتی ممکن است آسیب به قطعات الکتریکی و پلاستیکی آن بزند و موجب بروز خوردگی در آن شود. در مورد دستگاه بخور سرد اگر برخلاف دستورالعمل های آن نباشد ممکن است بتوان از روغن اسانس استفاده کرد.

روغن معطر

چگونه می شود از یک گرم کننده ی روغن معطر استفاده کرد؟

ابتدا روغنی که میخواهید به گرم کننده اضافه کنید را انتخاب کنید. بعد گرم کننده را در جایی دور ازدسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید. اگر گرم کننده شما الکتریکی است به برق بزنید و اگر با نور شمع گرم می شود شمعتان را روشن کنید. بعد در بالای گرم کننده ۴ یا ۵ قطره از روغن معطرتان را بریزید و بعد ½ تا ¾ ظرف آن را با آب پر کنید تا با بخار شدن آب بوی عطرتان در هوا پخش شود. چشمتان به سطح آب داخل ظرف گرم کننده باشد. اگر تمام آب بخار شود و هنوز شمع روشن باشد یک لایه چسبنده روی ظرف ایجاد می شود که تمیز کردنش کار سختی است.

مقاله پیشنهادی : فایده‌های جالبی از عطر و ادکلن که تاکنون به گوش شما نخورده است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *