نقد و بررسی

از رایحه دل‌انگیز یلانگ‌یلانگ بیشتر بدانیم

امکان ندارد نگاهی به عطرهای تراز اول بیاندازید و رایحه خوش یلانگ‌یلانگ از این عطرها به مشام شما نرسد، یلانگ‌یلانگ در دنیای عطرسازی به عنوان رایحه‌ای خوش‌قیمت شناخته می‌شود و این شرایط زمینه را برای استفاده بیشتر یلانگ‌یلانگ در عطرها و ادکلن‌ها فراهم کرده است. محبویت یلانگ‌یلانگ دلیلی شد تا در ادامه اطلاعات جالبی از این رایحه محبوب و پرکاربرد را با شما در میان بگذاریم.

یلانگ‌یلانگ در دنیای عطرسازی

یلانگ‌یلانگ بوی آشنایی برای طرفداران رایحه یاسمن دارد و بزرگان دنیای عطرسازی یلانگ‌یلانگ را نزدیک‌ترین رایحه به بوی خوش یاسمن می‌دانند. اما به احتمال زیاد درجریان هستید که یاسمن، رایحه‌ای گران‌قیمت در دنیای عطرسازی است و به همین دلیل عطارهای حرفه‌ای از بوی خوش یلانگ‌یلانگ که شباهت زیادی به رایحه یاسمن دارد، برای ساخت عطرهای خوشبو و د‌ل‌انگیز کمک می‌گیرند. رایحه یلانگ‌یلانگ در کنار قیمت مناسب، بویی ملایم و آرامش‌بخش دارد و رایحه‌ای فریبنده و اغواگر از آن به مشام می‌رسد.

این موارد باعث شده تا یلانگ‌یلانگ به سنگ دست عطارهای ترازاول تبدیل شود و رایحه خوش آن را در بیشتر عطرهای درجه یک تجربه کنیم.

روغن معطر یلانگ‌یلانگ

یلانگ‌یلانگ درواقع درختی است که گل‌هایی با رنگ زرد کم‌رنگ دارد و در مناطق حاره‌ای و همیشه‌سبز رشد می‌کند و ریشه آن به اندونزی، فیلیپین و کشورهای آسیای جنوبی باز می‌گردد. این روغن معطر بوسیله فرایند تقطیر گل‌های یلانگ‌یلانگ که در ابتدای طلوع خورشید چیده شده‌اند، استخراج می‌شود. اهمیت روغن معطر یلانگ‌یلانگ باعث شد تا این روزها به صورت صنعتی در مناطقی مانند ماداگاسکار، جزایر «کومورو» (Comoro Islands) و جزیره «ناسی بی» (Nossi-be) کشت شود.

روغن معطر یلانگ‌یلانگ همانند گل این درخت، زرد کمرنگ است و رایحه‌ای گل‌مانند وشیرین دارد. این رایحه پس از گذشت مدتی دلنشین‌تر می‌شود و بوی ملایم‌تری پیدا می‌کند که رایحه آن به بوی ادویه‌جات و گل‌های بالزامیک شبیه است. روغن طبیعی یلانگ‌یلاگ بویی کرمی‌مانند دارد و تولید مصنوعی این روغن معطر غیرممکن است.

در صنعت عطرسازی از بوی خوش یلانگ‌یلانگ در ساخت عطرها و ادکلن‌هایی بر پایه رایحه‌ها شرقی و گل‌ها استفاده می‌شود و از آنجایی که این روغن قیمت بسیار مناسب و بویی پیچیده دارد. در بیشتر مواقع در لایه میانی عطرها و ادکلن‌ها شاهد روغن یلانگ‌یلانگ هستیم. این روغن معطر تعامل خوبی با رایحه‌های خس‌خس، «amyl salicylate)، «اوپوپوناکس» (opoponax)، ترنج، گاردنیا، «تکمه‌گیاه» (Tuberose) و میموزا دارد و رایحه مورد علاقه برندهای شنل و گرلن به حساب می‌آید. در نتیجه از بسیاری از عطرهای کلاسیک برند گرلن مانند «میتسوکو» (Missouko) و «لِ هیر بلو» (L’Heure Bleue) رایحه یلانگ‌یلانگ به مشام می‌رسد. جالب است بدانید «ژان پاول گرلن»، شخصاً در سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۲ از مزرعه کاشت یلانگ‌یلانگ بازدید می‌کرد تا فرایند رشد و پرورش یلانگ‌یلانگ را دقیقاً زیر نظر داشته باشد.

عطرهای «آنیک گوتال سانجز» (Annick Goutal Songes)، «بوچرون بوچرون فمه»، کاشارِل لولو» (Cacharel Loulou) و «کالوین کلین اسکیپ» (Calvin Klein Escape)، از دیگر عطرهای سرشناسی به حساب می‌آیند که رایحه یلانگ‌یلانگ در این عطرها به عنوان رایحه غالب به مشام می‌رسد.

در پایان پیشنهاد می‌کنیم اگر شما هم از علاقه‌مندان رایحه یلانگ‌یلانگ هستید و اطلاعات جالبی از این رایحه می‌دانید این اطلاعات را در قسمت نظرات با ما و دیگر خواننده‌ها به اشتراک بگذارید و عطرهای موردعلاقه خود با رایحه یلانگ‌یلانگ را معرفی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *