برندها

شالیمار، جادوی ژاک گارلین

شالیمار یکی از معروفترین عطرهای خانه فرانسوی گارلین و یکی از مورد علاقه های مردان واقعی است. اگر می خواهید در مورد آن ریز بین باشید باید بدانید که این عطر در سال ۱۹۲۵ توسط ژاک گارلین (Jacques Guerlain) ساخته شد، در زمانی که فرهنگ شرقی شروع به انتشار در اروپای غربی کرد وهمه چیز را از مد، هنر، موسیقی و حتی عطرها را تحت تاثیر قرارداد. ژاک گارلین در حال آزمایش با یک ماده جدید به نام وانیل مصنوعی (etylvanilin) بود و آن را با نت های پایه عطر های مختلف مخلوط می کرد. او از نتایج خوشحال بود اما وقتی او وانیل و جیکی را مخلوط کرد؛ جادو اتفاق افتاد، روح شالیمار از بطری آزاد شد.

عطر و نام هایشان، برای جذب عواطف و احساسات ما منتظر نمی مانند و اثرات آن تابوهای اجتماعی را می شکند. خانمهای محترم آن زمان نباید تانگو می رقصیدند، سیگار میکشیدند و یا حتی از شالیمار استفاده میکردند. آنها مطمئناً همه این موارد را در خفا انجام می دادند. هیچ نیرویی به اندازه کافی قدرتمند نیست که جلوی شور و اشتیاق را برای زندگی محبوس شده در شلیمار، که نام آن به زبان سانسکریت به معنای “معبد عشق” است را بگیرد. باغی افسانه ای که امپراتور شاه جهان و ملکه ممتاز عشق خود را جشن می گرفتند. پس از مرگ ممتاز، امپراتور تاج محل را به احترام همسر مورد علاقه خود بنا کرد. شالیمار نیز مانند تاج محل، یک بنای تاریخی و بخشی از تاریخ عطر است. این اولین عطر شرقی شناخته شده در تاریخ است. اما این مهمترین نکته نیست زیرا داستان شالیمار آغاز و پایان ندارد. این یک داستان زیبا از ذات امیال انسان است، لحظات شیرین وپربرکت ناشناخته برای تاریخ اما قدیمی تر از هر زمان است.

این عطرمی توانست در مصر باستان ایجاد شود، جایی که طبیعت سرسبز و مسحور آن باعث ایجاد عشقی ممنوع بین کلئوپاترا و مارک آنتونی شد. سرزمین مادری شالیمار می توانست عربستان اسرارآمیز و جادویی باشد زیرا بیش از ۱۰۰۱ داستان را روایت می کند. من به راحتی می توانم مادام پامپادور را تصور کنم که از شالیمار استفاده میکند و با زیبایی، جذابیت و اغوا کنندگی خود به دادگاه لویی شانزدهم پشت پا میزند. حتی می توانم با تصورات درونی خود موجودی زیبا را ببینم که هزاران سال است که در کره زمین ساکن است، بویی مانند شالیمار را از طریق انفجار مصنوعی در مغز بسیار توسعه یافته اش آزاد میکند و همه زیبایی های موجود در این سیاره را غسل میدهد و میوه های احساس آن را بسیار با دقت در بطری کوچک ادکلن جمع می کند. همانطور که جان کیتز شاعر گفت: “زیبایی یک شادی ابدی است ، محبت افزایش می یابد و هرگز به پایان نمی رسد.” اگر چنین است ، زیبا نیست؟

نت های اصلی شالیمار

نت های برتر: ترنج، لیمو، نارنگی

نت های میانی: عنبیه، یاس، گل رز

نت های پایه: وانیل، چرم، نعنا هندی، مشک، کندر، صابون، زباد.

هویت رایحه: درونگرا ۲۰٪، برونگرا ۸۰٪، عقلانی ۲۰٪، عاطفی ۸۰٪

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *