راهنمای خرید عطر

چگونه عطر مورد نظرمان را طراحی کنیم؛ آموزش ساخت عطر ، کامل و مرحله به مرحله!

آموزش ساخت عطر

آیا شما هم علاقه دارید تا رایحه موردنظر و موردعلاقه خودتان را آن‌طور که دوست دارید، بسازید و از آن استفاده کنید؟ شاید هم تاکنون به این فکر کرده باشید که ایده‌های خود را مربوط به هدیه دادن این عطرهای جذاب، به‌صورت یک محصول خانگی، طراحی کنید. درواقع باید بدانید که می‌توانید، رایحه منحصربه‌فرد و موردعلاقه‌تان را تنها با مواد اولیه‌ای که از مغازه‌های خواروبارفروشی می‌توان آن‌ها را خریداری کرد، طراحی کنید.در این مقاله ، به آموزش ساخت عطر به صورت کامل و مرحله به مرحله پرداخته ایم. همراه با تصاویر مربوط که شما را در تهیه هرچه سریعتر و آسان تر عطر مورد نظرتان ، یاری می کند :

آموزش ساخت عطر-نت‌های متفاوت را بشناسید

قسمت اول: درک صحیح از علم مربوط به رایحه‌ها

۱-نت‌های متفاوت را بشناسید

عطرهای مختلف درواقع ترکیبی از آکوردهای متفاوت و سطوح مختلف آن‌ها بوده که در علم عطرشناسی، به‌عنوان «نت» شناخته می‌شوند. درواقع زمانی که شما، مقداری عطر را بر روی پوست خود افشانه می‌کنید، این نت‌ها می‌توانند از طریق مراحل زیر، کار خود را انجام دهند.

 • «نت‌های بالایی» درواقع همان‌هایی هستند که در مرحله اول، به مشام انسان می‌رسند. همچنین این نت‌ها اولین نت‌هایی هستند که از بین رفته و معمولاً ماندگاری ۱۰ تا ۱۵ دقیقه‌ای دارند.
 • «نت‌های میانی» یا قلب نت‌ها نیز زمانی خود را نشان می‌دهند که نت‌های بالایی، اثر ماندگاری خود را ازدست‌داده باشند. درواقع این نت‌ها، همان هسته موردنظر یا قلب یک رایحه بوده که مشخص می‌کنند، عطر مربوطه، به کدام‌یک از خانواده‌های مختلف در عطر شناسی، تعلق دارد. برای مثال، خانواده‌هایی مانند رایحه‌های چوبی، شرقی، تازه یا گل.
 • «نت‌های پایه» نیز درواقع تکمیل‌کننده نت‌های میانی محسوب شده و به‌عنوان «تم عطر» نیز شناخته می‌شوند. این نت‌ها شاکله اصلی عطر را درون خود جای‌داده و می‌تواند بین ۴ تا ۵ ساعت ماندگاری داشته باشد.
آموزش ساخت عطر-با نت‌های بالایی معروف در حوزه عطر شناسی بیشتر آشنا شوید

۲-با نت‌های بالایی معروف در حوزه عطر شناسی بیشتر آشنا شوید

نت‌های بالایی معروفی که وجود دارند، شامل ریحان، ترنج، گریپ‌فروت، استوقدوس، لیمو، لیموترش، نعناع، روغن بهارنارنج، رزماری و پرتقال شیرین هستند.

آموزش ساخت عطر-با نت‌های میانی معروف آشنا شوید

۳-با نت‌های میانی معروف آشنا شوید

این قسمت نیز شامل مواردی مانند فلفل سیاه، هِل، بابونه، دارچین، درخت میخک، گل یاسمن، درخت ارس، بهارنارنج، رز، بادام‌هندی و ایلنگ-ایلنگ (ylang-ylang) است.

آموزش ساخت عطر-با نت‌های پایه نیز باید آشنایی داشته باشید

۴-با نت‌های پایه نیز باید آشنایی داشته باشید

نت‌های پایه نیز درنهایت، شامل چوب درخت سدر، زنجبیل، پاچولی یا نعناع هندی، وانیل،درخت سرو یا زربین، چوب کاج و وتیور (خس‌خس) هستند.

آموزش ساخت عطر-باید با مقدار ترکیب شدن مواد اولیه، آشنایی داشته باشید

۵-باید با مقدار ترکیب شدن مواد اولیه، آشنایی داشته باشید

در این بخش آموزش ساخت عطر ، هنگامی‌که می‌خواهید این مواد اولیه را برای ترکیب رایحه موردنظرتان ایجاد کنید، در ابتدای کار باید نت‌های پایه را اضافه کنید. پس‌ازاین نت‌ها، نت‌های میانی و درنهایت نیز نت‌های بالایی را اضافه کنید. نسبت ترکیب ایده آل برای این کار،۳۰ درصد نت بالایی،۵۰ درصد نت‌های میانی و ۲۰ درصد نت‌های پایه است.

آموزش ساخت عطر-دستورالعمل پایه برای ترکیب را بدانید

۶-دستورالعمل پایه برای ترکیب را بدانید

برای ایجاد این رایحه، درواقع شما باید بیشتر از نت‌های پایه و نت‌های میانی و نت‌های بالایی، علم و اطلاعات داشته باشید. بهتر است برای این کار، به‌اضافه کردن مواد دیگر در این بخش آموزش ساخت عطر نیز فکر کنید.

 • فرایند ساخته‌شدن هر رایحه‌ای، با روغنی بانام «روغن حامل» شروع‌شده که می‌تواند شامل روغن بادام شیرین، روغن دانه‌های انگور و روغن گیاه جوجوبا (jojoba) باشد.
 • سپس باید به‌صورت خیلی آرام، نت‌های میانی، بالایی و پایه خود را به این روغن حامل اضافه کنید.
 • درنهایت نیز، باید چیزی را اضافه کنید که بتواند مانند یک چسب، این مواد اولیه شمارا به‌عنوان نت‌های اصلی، به روغن حامل بچسباند. «الکل» یکی از همین انتخاب‌های معروف است زیرا به‌زودی تبخیر شده و کمک می‌کند تا ترکیب نهایی، زودتر شکل بگیرد.
آموزش ساخت عطر-باید نت‌هایی را که در عطرهای موردعلاقه‌تان به‌کاررفته‌اند، پیدا کنید

۷-باید نت‌هایی را که در عطرهای موردعلاقه‌تان به‌کاررفته‌اند، پیدا کنید

اگر شما هنوز هم مطمئن نیستید که چگونه باید یک عطر را طراحی کنید، بهتر است نگاهی به مواد اولیه رایحه‌های موردعلاقه‌تان بیندازید و با آن‌ها بیشتر آشنا شوید. اگر هم مشکلی در پیدا کردن این مواد اولیه و یا جداسازی آن‌ها دارید، وب‌سایت‌هایی مانند Basenotes یکی از همین منابع عالی است که می‌تواند به شما در پیدا کردن این موارد، کمک شایانی کند.

قسمت دوم:باید بفهمید که به کدام مواد اولیه، نیاز دارید

آموزش ساخت عطر-ظرف‌های شیشه‌ای تیره خریداری کنید

۱-ظرف‌های شیشه‌ای تیره خریداری کنید

بسیاری از مردم،در آموزش ساخت عطر ، بطری‌های شیشه‌ای تیره‌رنگ را به دلیل اینکه می‌توانند رایحه شمارا از نور خورشید حفاظت کنند، پیشنهاد می‌کنند؛ زیرا نور خورشید می‌تواند طول عمر رایحه موردنظرتان را کوتاه کند.

 • شما همچنین باید اطمینان حاصل کنید که این بطری‌ها، قبلاً برای نگه‌داشتن هیچ‌گونه مواد غذایی یا هر چیزی دیگری که بتواند بوی گذشته را به عطر شما منتقل کند، استفاده‌نشده‌اند.
آموزش ساخت عطر-چند بطری کوچک برای نگه‌داشتن روغن‌های حامل، خریداری کنید

۲-چند بطری کوچک برای نگه‌داشتن روغن‌های حامل، خریداری کنید

درواقع هدف از خریدن چنین بطری‌های کوچکی این است که اطمینان حاصل کنید، رایحه موردنظر شما با این روغن‌ها، به‌خوبی ترکیب‌شده و عمل رقیق‌سازی آن‌ها صورت گرفته است تا این عطر، به پوست شما آسیبی وارد نکند.

 • همچنین باید بدانید که روغن حامل، می‌تواند هر چیزی باشد. حتی شما می‌توانید از روغن‌زیتون برای این کار استفاده کنید.
 • یکی از همین ترکیب‌های محبوب در آموزش ساخت عطر به صورت خانگی، ترکیب روغن‌زیتون با گل رز بوده که برای نهایی شدن رایحه و تثبیت کردن آن، درنهایت روغن ویتامین E به آن اضافه می‌شود.
آموزش ساخت عطر-باید قوی‌ترین الکی که می‌توانید را برای این منظور تهیه و خریداری کنید

۳-باید قوی‌ترین الکی که می‌توانید را برای این منظور تهیه و خریداری کنید

این مورد اگرچه ممکن است در کشور ما با محدودیت‌هایی روبرو باشد اما در بین عطرسازان خانگی، یکی از موارد مشهور، وودکا باکیفیت (۴۰ تا ۵۰ درصد الکل/حجم) است. البته لزوماً نیازی به استفاده از این مورد نبوده و می‌توانید بسته به سلیقه خودتان، الکل موردنظر را استفاده نمایید.

آموزش ساخت عطر-رایحه خودتان را انتخاب کنید

۴-رایحه خودتان را انتخاب کنید

عطر موردنظر شما می‌تواند از مواد اولیه با دامنه متعدد و وسیعی، تشکیل شود. متداول‌ترین مواد خوش‌طعم و بو برای این کار شمال، روغن‌های ضروری، گلبرگ‌های گل، برگ‌ها و ریشه‌های خوش‌بوی گیاهان هستند.

آموزش ساخت عطر-تصمیم خودتان را برای روش ساخت رایحه، بگیرید

۵-تصمیم خودتان را برای روش ساخت رایحه، بگیرید

درواقع روشی که شما باید در آموزش ساخت عطر موردنظرتان در نظر بگیرید، به‌صورت کلی بسته به مواد اولیه‌ای هستند که قصد دارید در این رایحه، از آن‌ها استفاده کنید. دو مورد متداول استفاده‌شده برای عطرها یکی مواد مربوط به گیاهان (گل‌ها، برگ‌ها و ریشه) بوده و دیگری نیز روغن‌های ضروری برای ساخت هستند. درواقع روش شما برای این کار، بسته به این مواد، تغییر می‌کنند.

قسمت سوم:ازگل‌ها، برگ‌ها و ریشه‌های تازه استفاده کنید

آموزش ساخت عطر-یک بطری نگه‌دارنده شیشه‌ای تمیز، تهیه کنید

۱-یک بطری نگه‌دارنده شیشه‌ای تمیز، تهیه کنید

البته اندازه این بطری چندان اهمیت نداشته و تنها باید مطمئن شد که این بطری، تمیز و البته شیشه‌ای است. همچنین باید این بطری، یک درب سفت و محکم نیز برای محکم بسته شدن، نیاز دارد.

معمولاً طراحان عطر، بطری‌های شیشه‌ای تیره را برای این کار پیشنهاد می‌کنند که می‌توانند طول عمر رایحه را با دورنگه داشتن آن از نور، بالاتر ببرند.

از بطری‌های مربا یا بطری‌های غذایی که قبلاً مورداستفاده قرارگرفته‌اند، استفاده نکنید. حتی اگر به‌صورت کامل این ظرف شسته شود بازهم می‌تواند رایحه خود را به عطر موردنظر، منتقل کند.

آموزش ساخت عطر-گل‌ها، برگ‌ها یا ریشه‌های معطری را تهیه کنید که بوی آن‌ها برای شما جذاب هستند

۲-گل‌ها، برگ‌ها یا ریشه‌های معطری را تهیه کنید که بوی آن‌ها برای شما جذاب هستند

درواقع پس‌ازاین که این مواد اولیه خوش‌بو را تهیه کردید باید به فکر جایی، برای قرار دادن آن‌ها نیز باشید. چون در معرض هوا قرار دادنشان، می‌تواند اثرگذاری آن‌ها برای روح بخشیدن به رایحه موردنظرتان را کاهش دهد.

۳-این مواد اولیه را به‌آرامی و ملایمت، با یکدیگر ترکیب کنید: این مرحله درواقع یک مرحله انتخابی بوده که بستگی به خودتان دارد؛ اما می‌تواند اثرگذاری نهایی را بیشتر کند. باید با یک قاشق ترجیحاً چوبی، این کار را که همان فشردن مواد اولیه‌تان است، انجام دهید.

آموزش ساخت عطر-مقداری روغن در داخل بطری مخصوص روغن بریزید

۴-مقداری روغن در داخل بطری مخصوص روغن بریزید

باید مقدار کمی از آن را بریزید. درواقع این مقدار کم باید به‌اندازه‌ای باشد که بتواند گل‌ها، برگ‌ها و ریشه‌هایی را که در مرحله قبل، با یکدیگر ترکیب کردید، پوشش دهد.

آموزش ساخت عطر-مواد اولیه را با روغن ترکیب کرده و درب بطری را ببندید

۵-مواد اولیه را با روغن ترکیب کرده و درب بطری را ببندید

فقط در این مرحله باید مطمئن شوید که درب بطری را به‌صورت کامل بسته‌اید.

آموزش ساخت عطر-بگذارید تا این بطری، به مدت یک تا دو هفته در یک مکان خنک و تاریک، باقی بماند

۶-بگذارید تا این بطری، به مدت یک تا دو هفته در یک مکان خنک و تاریک، باقی بماند

آموزش ساخت عطر-در بطری را بازکرده و مراحل قبلی را تکرار کنید

۷-در بطری را بازکرده و مراحل قبلی را تکرار کنید

اگر پس از دو هفته که این بطری را درون یک مکان تاریک و خنک نگه‌داشته بودید را بازکرده و بوی موردنظر را به قدرتمندی آن چیزی که می‌خواستید، حس نکردید می‌توانید مواد اولیه تازه‌ای را به آن اضافه کرده و دوباره مراحل قبلی را تکرار نمایید.

 • شما می‌توانید درواقع این پروسه را برای چندین هفته یا حتی چند ماه تکرار کرده تا اطمینان حاصل کنید که روغن موردنظر، به ایده آل شما نزدیک شده است.
آموزش ساخت عطر-روغن معطر خود را نگه‌داری کنید

۸-روغن معطر خود را نگه‌داری کنید

زمانی که شما از روغن موردنظر، اطمینان حاصل کردید، می‌توانید ۱ یا ۲ قطره از نگه‌دارنده‌های طبیعی مانند ویتامین E یا دانه‌های گریپ‌فروت را به روغن موردنظر اضافه کرده تا طول عمر آن را افزایش دهید.

قسمت چهارم:روغن‌ها مواد اولیه موردنیاز

آموزش ساخت عطر-شما برای این کار، در کل به این موارد نیاز خواهید داشت

۱-شما برای این کار، در کل به این موارد نیاز خواهید داشت

 • ۲ قاشق چای‌خوری روغن (بادام، دانه‌های انگور یا روغن جوجوبا)
 • ۶ قاشق چای‌خوری الکل
 • ۲.۵ قاشق چای‌خوری آب تصفیه‌شده
 • ۳۰ قطره از روغن‌های ضروری (حداقل یکی برای هر نت پایه، میانی و بالایی)
 • قیف
 • ۲ بطری شیشه‌ای تمیز
آموزش ساخت عطر-دو قاشق از روغن حامل را درون بطری شیشه‌ای بریزید

۲-دو قاشق از روغن حامل را درون بطری شیشه‌ای بریزید

آموزش ساخت عطر-روغن‌های ضروری را اضافه کنید

۳-روغن‌های ضروری را اضافه کنید

شما باید ۳۰ قطره از این روغن‌ها را درمجموع اضافه کنید. درست مانند مراحل اولیه، ابتدا نت‌های پایه سپس نت‌های میانی و درنهایت نیز نت‌های بالایی را اضافه کنید. نسبت‌های ایده آل،۲۰ درصد نت پایه،۵۰ درصد نت میانی و ۳۰ درصد نت بالایی است.

باید به رایحه‌هایی که به آن اضافه می‌کنید، دقت کنید. اگر یکی از آن‌ها قوی‌تر و بیشتر از بقیه باشد، می‌تواند ترکیب نهایی را باکمی مشکل ازنظر رایحه‌ها، مواجه کند.

آموزش ساخت عطر-الکل را اضافه کنید: سپس باید الکل موردنظر را اضافه کنید

۴-الکل را اضافه کنید: سپس باید الکل موردنظر را اضافه کنید

آموزش ساخت عطر-باید به مدت 48 ساعت، روغن موردنظر را نگه‌داری کنید

۵-باید به مدت ۴۸ ساعت، روغن موردنظر را نگه‌داری کنید

درب بطری را ببندید و اجازه دهید تا به مدت ۴۸ ساعت درجایی نگه‌داری شود. حتی می‌توانید به مدت ۶ هفته نیز آن را رها کنید تا اجازه دهید رایحه موردنظر به قوی‌ترین حالت خود برسد.

آموزش ساخت عطر-دو قاشق چای‌خوری آب تصفیه اضافه کنید

۶-دو قاشق چای‌خوری آب تصفیه اضافه کنید

زمانی که از رایحه موردنظر رضایت حاصل کردید، باید دو قاشق آب تصفیه تمیز به آن اضافه کنید.

آموزش ساخت عطر-بطری موردنظر را به‌خوبی تکان دهید

۷-بطری موردنظر را به‌خوبی تکان دهید

برای یک دقیقه این کار را انجام دهید تا مطمئن شوید که رایحه موردنظر، به‌خوبی ترکیب‌شده است.

آموزش ساخت عطر-عطر موردنظر را به یک بطری دیگر منتقل کنید

۸-عطر موردنظر را به یک بطری دیگر منتقل کنید

از یک قیف و یک فیلتر قهوه برای این کار استفاده کنید تا بتوانید عطر موردنظرتان را به یک بطری تمیز، تاریک و شیشه‌ای، منتقل کنید. حتی اگر می‌خواهید به‌عنوان هدیه این عطر را در نظر بگیرید، می‌توانید به‌جای این بطری، آن را به یک بطری جذاب و زیبا منتقل کنید.

حال، عطر خانگی و دست‌ساز خودتان، آماده استفاده و بهره‌برداری شده و می‌توانید با لذت فراوان از آن استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *