راهنمای خرید عطر

فرایند ساخته شدن عطرها چگونه است؟

درک این موضوع که فرایند ساخته شدن عطرها چگونه است و چگونه به دست ما می‌رسد، می‌تواند حتی حس استفاده از عطر را برایمان چندین برابر بهتر کند.اما ، چرا از عطر استفاده می کنیم ؟ چرا دانستن فرایند ساخته شدن عطرها برای ما مزیت دارد ؟

 یک عطر خوب می‌تواند حس نهایی از بهترین رویدادهای روزانه یک شخص را تشکیل دهد. درواقع کسی که از عطر به‌صورت روزانه استفاده کند، دیگر این کار تبدیل به یک عادت شده و نمی‌تواند این عادت خوب را کنار بگذارد. بااین‌حال، دلایل متفاوت و متنوعی وجود دارند که چرا مردم از عطر استفاده می‌کنند.

بعضی‌ها عطر می‌زنند تا بتوانند وجهه بهتری به شخصیت خود بخشیده و در جذب یک عشق احتمالی یا فرد موردعلاقه‌شان، موفق‌تر عمل کرده و حس بهتری داشته باشند. بعضی دیگر نیز از عطر استفاده می‌کنند تا بتوانند شخصیت فردی خود را در غالب یک عادت خوب، ارتقا دهند. کاری که در هر دو حالت، می‌تواند آن‌ها را از دیگر افراد، متمایز کند.

فرایند ساخته شدن عطرها

افراد کمی هم وجود دارند که از عطر استفاده می‌کنند تا بویی ناخوشایند را خنثی کرده و از بین ببرند. همچنین بوی یک عطر خاص می‌تواند یاد و خاطره‌ای را برای یک شخص زنده کرده و او را به خاطرات گذشته‌اش، ببرد.

عناصر سازنده

قبل از اینکه فرایند ساخته شدن عطرها شروع شود، مواد خام اولیه‌ی بسیار زیادی هستند که باید جمع‌آوری شوند. به‌علاوه، میوه‌ها، رزین یا صمغ گیاهی، برگ‌ها، صمغ مخصوص، انواع رزین‌های معطر و گل‌ها نیز از چیزهایی هستند که بدون آن‌ها نمی‌توان وجود یک عطر را متصور شد. برندهای بسیار لوکس و مدرن امروزی فعال در این صنعت، برای مثال برند چانل (Chanel)، زمین‌های گل و گیاه مخصوص خود و مختص به خود رادارند تا مطمئن شوند که هیچ کاه با کمبود مواد اولیه روبرو نشده و همیشه به مقدار کافی گل‌های متنوع را در اختیاردارند.

فرایند ساخته شدن عطرها

گاهی اوقات، محصولات حیوانی نیز ممکن است در عطرهای متفاوت به چشم بخورند. برای مثال ماده موسوم به عنبر سائل حاصل از اسپرم نهنگ و یا مُشک حاصل از یک آهوی نر، می‌توانند از مشتقات همین مواد جانوری باشند. ازآنجایی‌که ممکن است همیشه این عناصر به‌صورت طبیعی در طبیعت یافت نشده و مقدار کافی از آن‌ها وجود نداشته باشد، برندهای عطرسازی، از روش‌های سنتز شیمیایی برای ساختن یک ماده مشابه همان ماده طبیعی استفاده می‌کنند. این کار می‌تواند جان حیوانات را نجات داده و آن‌ها را از خطر انقراض نجات دهد.

روش‌های استخراج سازی

این روغن موجود در گل‌ها و گیاهان بوده که ماده اولیه و اصلی تشکیل‌دهنده یک عطر را تشکیل می‌دهد. برای جداسازی روغن از قسمت‌های مختلف یک گیاه، به عمل استخراج نیاز است. روش‌های متفاوتی برای انجام این کار وجود دارند. راحت‌ترین راه، روش فشرده‌سازی است و به این روش عمل می‌کنند که گیاه را تا حد امکان فشار داده تا روغن طبیعی آن، خارج شود. روش‌های موسوم به انفلورج (عطر گیری از گل) و میسریشن (خیساندن و نرم کردن گیاه) نیز از دیگر روش‌هایی بوده که برای خارج کردن روغن گل و گیاه به کار می‌روند. در این روش‌ها از گریس یا روغن چربی‌های داغ برای خارج کردن روغن استفاده می‌شود.

فرایند ساخته شدن عطرها

همچنین می‌توان قسمت موردنظر یک گیاه را جوشاند و یا آن‌ها را در معرض بخار قرارداد تا بتوان روغن آن‌ها را جداسازی کرد. این فرایند بانام تقطیر بخار نیز شناخته می‌شود. برخی از تولیدکنندگان عطر، از جداسازی حل‌کننده نیز استفاده می‌کنند. در طول این فرایند، قسمت‌های یک گیاه در ماده بنزن (Benzene)، حل‌شده و در معرض اتیل الکل قرار می‌گیرند. سپس جوشانده شده تا روغن موردنظر به دست آید. پس اگر تابه‌حال از خودتان پرسیده‌اید که چرا عطرها تا این حد گران‌قیمت هستند، یادتان باشد که ۱۵ میلی‌لیتر از یک بطری عطر فرانسوی، نیاز به روغن استخراج‌شده از ۶۶۰ عدد گل رز دارد!

ترکیب روغن‌های استخراج‌شده

برای ساختن یک رایحه خاص و منحصربه‌فرد، متخصصان این حوزه باید آزمایش‌های زیاد و ترکیبات متنوعی را انجام دهند. این فرایند ممکن است چندین سال به طول انجامیده تا متخصصان بتوانند به رایحه موردنظرشان و فرمول خاصی که دنبالش بوده‌اند برسند. این فرمول، همان ترکیب کردن خاص با مقادیر مشخصی از همین روغن‌های گیاهی است. پس از ترکیب روغن‌ها برای به دست آوردن رایحه موردنظر، الکل به این ترکیب اضافه‌شده تا بتواند ماده نهایی را رقیق‌تر کند.

مقدار الکل اضافه‌شده همان مقداری است که مشخص می‌کند ماده موردنظر یک عطر باشد، یک ادکلن باشد و یا یک ادوتویلت.اگر تفاوت این سه با هم را نمی دانید ، مقاله ی (تفاوت بین انواع مختلف عطرها؛ پرفیوم، ادکلن و ادوتویلت) را مطالعه کنید. کلن (ادکلن) رقیق‌ترین نتیجه نهایی بوده که تنها تا حداکثر ۱۰ درصد روغن اصلی گیاهان و بقیه از الکل تشکیل می‌شود. ادوتویلت نیز از ۱۵ درصد روغن‌های ضروری و خوشبو تشکیل‌شده و میزان الکل کمتری نسبت به ادکلن دارد. عطر یا پرفیوم نیز که کمترین میزان الکل را دارد، قوی‌ترین رایحه را داشته که تا حداکثر ۴۰ درصد از روغن‌های معطر، در آن استفاده می‌شود.

فرایند ساخته شدن عطرها

پس‌ازاینکه روغن‌ها استخراج، ترکیب و با الکل، مخلوط می‌شوند، ماده نهایی اکنون آماده فرایند موسوم به پروسه زمان می‌شود. در طول این فرایند، عطر موردنظر در یک محیط تاریک و خنک نگهداری می‌شود. این ماده باید به مدت چندین ماه تا یک سال، در آنجا بدون اینکه دست‌کاری شود، بماند. درواقع این فرایند نهایی کمک می‌کند تا الکل و روغن‌های گیاهی، به‌صورت کامل با یکدیگر هماهنگ و ترکیب شوند.

پس از اتمام این فرایند، یک متخصص، نتیجه نهایی و رایحه موردنظر را آزمایش کرده تا مطمئن شود که نتیجه همان چیزی است که دنبالش بوده‌اند. معمولاً، رایحه پس از اتمام این فرایند، قوی‌تر از قبل از آن می‌شود. حال، هر ترکیب دلخواه و تنظیمات اضافه‌ای که بخواهند روی آن انجام دهند می‌تواند در این مرحله نهایی صورت بگیرد؛ اما عطرها تنها زمانی به‌صورت کاملاً نهایی به بازار فرستاده می‌شوند که متخصصان پس از آزمایش‌های متعدد از نتیجه کار رضایت کافی را داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *