نت و رایحه

آشنایی با انواع اسانس ها

علاقه‌مندان دوآتشه عطر و ادکلن به خوبی می‌دانند که عطرها و ادکلن‌ها با ترکیبی از روغن‌های معطر، انواع اسانس ‌ها، روغن‌های حامل و آب یا الکل درست می‌شوند. به این ترتیب می‌توان گفت راز خرید عطر یا ادکلنی خوشبو در آشنایی کامل با روغن‌های معطر، اسانس‌ها و روغن‌های حاملی است که در عطرها کاربرد دارند. در این بین در مجامع عطر و ادکلن به اهمیت روغن‌های معطر بیشتر پرداخته شده و اسانس‌ها در سایه قرار گرفته‌اند. این وضعیت به گونه‌ای است که حتی طرفداران پروپاقرص عطر نیز تفاوت میان اسانس و روغن‌های معطر را نمی‌دانند. در نتیجه در ادامه قصد داریم شما را با انواع اسانس‌ ها آشنا کنیم.

اسانس چیست

چیزی که ما با نام «اسانس» (Essence) می‌شناسیم از واژه‌ای فرانسوی گرفته شده و معنای جوهره و ماهیت می‌دهد. این واژه در حوزه‌های مختلفی کاربرد دارد و حتی در فلسلفه نیز مردم یونان باستان بر این باور بودند که دنیا بر پایه چهار اسانس آتش، خاک، آب و باد بوجود آمده است. اما واژه اسانس این روزها بیشتر در دنیای رایحه‌ها کاربرد دارد و چیزی که طعم و بویی خوشی را به غذا، عطر، لوازم آرایش و هر محصول دیگری اضافه کند را اسانس می‌گوییم.

به این ترتیب می‌توان گفت اسانس درواقع، عصاره‌ای خوشبو یا خوش‌طعم است که از مواد دیگر استخراج می‌شود. فرایند استخراج اسانس اهمیت زیادی در کیفیت آن دارد و فرق اسانس را با روغن‌های معطر مشخص می‌کند. بنابراین اسانس‌ها با روش‌هایی تقطیر و فشردن بدست می‌آیند. اسانسی که از این روش‌ها بدست آمده، خاصیت‌های ماده‌ای که از آن استخراج شده را دارا است و همان‌گونه که انتظار می‌رود به لحاظ رایحه و طعم، چندین برابر تراکم بیشتری نسبت به ماده‌ای دارد که از آن استخراج شده است.

وجود خاصیت مواد اصلی در اسانس‌ها باعث می‌شود تا یک رایحه در کنار خوشبو بودن، ویژگی‌های ماده‌ای که از آن گرفته شده را داشته باشد. برای نمونه همان‌گونه که حتماً در جریان هستید، نعنا در کنار بوی خوش، در رایحه‌درمانی نیز کاربرد دارد و انرژی‌زا است. در نتیجه عطری که در آن اسانس طبیعی نعنا استفاده شده باشد، در کنار رایحه دل‌انگیز، احساس نشاط و شادابی را نیز به فرد منتقل می‌کند. ناگفته نماند این وضعیت در خصوص اسانس‌های طبیعی صحت دارد و اسانس‌های مصنوعی به دلیل داشتن ترکیبات غیرطبیعی، خاصیت‌های اسانس اصلی را ندارند.

انواع اسانس

اسانس‌های طبیعی و مصنوعی

برای شما از نحوه ایجاد اسانس‌های طبیعی گفتیم، در نتیجه حتماً متوجه شده‌اید که ساخت اسانس طبیعی کار سخت و پرهزینه‌ای است. از طرف دیگر سلاطین عطرسازی به دلیل حجم زیاد عطرهایی که سالانه تولید می‌کنند به اسانس‌های بیشتری نیاز دارند. در نتیجه در کنار اسانس‌های طبیعی، شاهد تولید طیف وسیعی از اسانس‌های مصنوعی هستیم. این اسانس‌ها با ترکیبات شیمیایی ساخته می‌شوند و اسانس‌های باکیفیت، به لحاظ رایحه و بو فرق چندانی با اسانس‌های مصنوعی ندارند. اما خبری از خاصیت اسانس‌های طبیعی در اسانس‌های مصنوعی نیست.

در نتیجه اگر قصد استفاده از انواع اسانس ‌های خوشبو برای رایحه‌درمانی را دارید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً از اسانس‌های طبیعی کمک بگیرید. از طرف دیگر از آنجایی که اسانس‌های طبیعی چیزی حدود ۴ برابر تراکم رایحه بیشتری نسبت به ماده‌ای دارند که از آن استخراج شده‌اند، عطری که در آن اسانس‌های طبیعی استفاده شده باشد، رایحه‌ای ماندگارتر دارد و بوی این عطر نسبت به عطرهایی با اسانس‌های مصنوعی، نافذتر است.

امیدواریم با اطلاعاتی که از اسانس‌ها با شما درمیان گذاشتیم، عطر و ادکلنی جذاب و خوش‌ رایحه‌تر از همیشه خریداری نمایید. در پایان پیشنهاد می‌کنیم اگر شما هم تجربه سودمندی در استفاده از اسانس‌های معطر و خرید عطر دارید، این تجربه‌های مفید را در قسمت نظرات با ما و دیگر خواننده به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *