متفرقه

میزان تاثیر گیاهان آپارتمانی در «تصفیه هوا» چقدر است؟

گیاهان، گیاهان آپارتمانی ، گل‌ها، درختان و درکل هر چیز سبزرنگی که روح طبیعت به درون آن نفوذ کرده باشد و بتواند نمایانگر زیبایی منبع اصلی خود بوده و به سبب همین زیبایی نیز مورداستفاده قرار بگیرد، در طول تاریخ، به‌عنوان دوستان ساکت و البته جذاب انسان‌ها شناخته‌شده‌اند.

اما در مورد همین دوستانی که می‌توانند تا این حد خوب بوده و نظر ما را به خود جلب کنند، در همین دهه‌های گذشته، شایعاتی نیز منتشرشده است. درواقع ازآنجایی‌که در شهرهای بزرگ‌تر و کلان‌شهرها، رشد آپارتمان‌نشینی، از درصد بالایی برخوردار بوده است پس در خیلی از مقالات، وب‌سایت‌ها یا همین حرف‌های خودمانی، شاید شما هم تاکنون شنیده باشید که گیاهان کوچک آپارتمانی، چه نقشی می‌توانند در تصفیه هوای درون خانه داشته باشند. اینکه آیا واقعاً این گیاهان سبزرنگ کوچک، این قابلیت رادارند تا همچون درختان بزرگ و جنگل‌ها برای زمین، اما در مقیاس خود، هوای خانه را تصفیه کنند؟

نظریات علمی

جالب است بدانیدکه یک پژوهش جدید، باور عام در مورد نقش گیاهان آپارتمانی در تصفیه هوا را رد می‌کند. درواقع بر اساس تحقیقات دانشگاهی که صورت گرفته است، محققان دریافته‌اند که تأثیر این گیاهان برای تصفیه هوا، تقریباً صفر بوده و به چیزی بین ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ گیاه آپارتمانی نیاز است تا بتوان بسته به ابعاد و گونه موردنظر، نقش باز کردن چند پنجره و تصفیه هوا را از این طریق، معادل‌سازی کنند.

گیاهان آپارتمانی

این باور نادرست در مورد تصفیه هوای حتی حداقلی تعداد محدودی گیاه آپارتمانی، برای اولین بار در سال ۱۹۸۹ میلادی شکل گرفت؛ یعنی زمانی که ناسا آمریکا، می‌خواست تا تحقیقاتی را درزمینهٔ پالایش مواد سرطان‌زا در محفظه‌های ایستگاه فضایی خود، انجام داده و میزان اثرگذاری‌شان را تشخیص دهد.

پژوهشگران ناسا برای اینکه بتوانند این آزمایش را به مرحله اجرایی دربیاورند، یک گیاه به‌خصوص را در یک جعبه کوچک بدون هیچ منفذی قراردادند. نتیجه هم این بود که در مدت‌زمان تنها یک روز تا ۷۰ درصد از آلاینده‌های سمی در هوای جعبه، توسط گیاه، از بین رفتند؛ اما بدون شک، یک محفظه کوچک بسته‌شده از هر طرف، با فضای آپارتمان تفاوت‌های بسیاری دارد.

گیاهان آپارتمانی

به گفته محققان، در فضای یک آپارتمان، هوای راکد داخل خانه به‌طور مداوم با هوای تازه خارج از آن، تعویض می‌شود. درواقع سرعت این فرایند جایگزینی هوا نسبت به آزمایش ناسا ، بسیار بیشتر است.

البته این مطالب به معنای بی‌خاصیت بودن کلی این گیاهان زیبا و کوچک نیست. اگرچه این گیاهان، آن‌طور که شاید تصور شود، تصفیه‌کننده‌های هوایی قدرتمندی نیستند اما به گفته پزشکان، تنها نگاه کردن به آن‌ها نیز می‌تواند در بهبود وضعیت روحی و جسمی انسان، نقش بسزایی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *