نت و رایحه

نگاهی به خاصیت های بی شمار رایحه درمانی

تصور کنید روزکاری خسته‌کننده‌ای را پشت‌ سر گذاشته‌اید و پس از رسیدن به منزل، با رایحه دلنشین شمعدانی روبرو شوید.این احساس خوب و دلنشین ارمغان رایحه‌درمانی است و در کنار آرامش، رایحه‌درمانی فایده‌های زیادی برای جسم و روح دارد. رایحه‌درمانی جایگزینی کاملاً طبیعی برای کاهش آلام و دردهای بدن به حساب می‌آید و در این روش با کمک بوی خوش روغن‌های گیاهی که از گل‌ها، پوست، بذر، ریشه، ساقه و برگ میوه‌ها و گیاهان گرفته شده برای درمان عارضه‌های مختلف کمک می‌گیریم. تجربه ثابت کرده استشمام رایحه‌های معطری که در رایحه‌درمانی استفاده می‌شود، فایده‌های مختلفی برای سلامت بدن دارد. خاصیت های رایحه درمانی به اندازه‌ای است که به راحتی نمی‌توان از کنار آنها گذشت، به همین دلیل در ادامه برای شما از فایده‌های بی‌شمار رایحه‌درمانی می‌گوییم و خاصیت‌های مفید رایحه‌های خوشبو را با هم مرور می‌کنیم.

کاهش استرس

استرس قسمتی از زندگی است و کسی را سراغ نداریم که در مراحل مختلف عمر خود گرفتار استرس نشده باشد. جلوی استرس را نمی‌توان گرفت، اما خوشبختانه روش‌هایی برای کنار آمدن با استرس وجود دارد که یکی از اثربخش‌ترین این روش‌ها، رایحه‌درمانی است.تحقیقات آزمایشگاهی ثابت کرده رایحه دل‌انگیز اسطوخوددوس تأثیر چشمگیری در کاهش استرس دارد. اسطوخوددوس نه تنها دستگاه عصبی بدن را التیام می‌بخشد، بلکه فشار خون و ضربان قلب را کاهش می‌دهد و امواج مغز را به گونه‌ای تنظیم می‌کند تا احساس آرامش و نشاط در فرد تداعی شود.

در کنار روغن معطر اسطوخوددوس، رایحه برگ لیمو، شمعدانی، یاسمن و بابونه نیز برای کاهش استرس در رایحه‌درمانی استفاده می‌شود.

خاصیت های رایحه درمانی

التیام‌ بخشیدن به نگرانی‌ها

آمار از افزایش نگرانی در میان مردم دنیا حکایت دارد، در نتیجه انسان‌های زیادی برای التیام‌بخشیدن به نگرانی‌های خود دنبال راه‌های طبیعی می‌گردند و یکی از بهترین روش‌ها، رایحه‌درمانی است. به همین دلیل در سال‌های اخیر رایحه‌درمانی محبوبیت بیشتری برای التیام‌بخشیدن به نگرانی‌ها پیدا کرده و آمار و ارقام نیز اثربخشی رایحه‌درمانی را در کاهش نگرانی و اضطراب تأیید می‌کنند. جالب است بدانید در یکی از همین آمار مشخص شد، مالیدن روزانه روغن اسطوخوددوس، ترنج و کندر روی دست‌ها اضطراب و نگرانی را التیام می‌بخشد.

رایحه‌درمان‌های مختصص برای التیام بخشیدن به نگرانی‌ها پیشنهاد می‌کنند از روغن‌های معطر رز، ترنج، بابونه و اسطوخوددوس کمک بگیرید.

افزایش انرژی

حتماً برای شما هم پیش‌آمده که در اواسط یک روز شلوغ کاری، احساس خستگی کنید و انرژی سرشاری که داشته‌اید را از دست بدهید. در چنین شرایطی برای غلبه بر خستگی و خواب‌آلودگی از قهوه کمک می‌گیریم، اما جایگزین‌های طبیعی دیگری نیز برای قهوه وجود دارد که یکی از این جایگزین‌ها، رایحه‌درمانی است.جالب است بدانید روغن‌های معطر گیاهی خاصیت انرژی بخش دارند، در این زمینه روی انرژی‌بخشی تمام رایحه‌های انواع مرکبات و به‌خصوص لیمو می‌توانید حساب باز کنید. لیمو سرشار از آنتی‌اکسیدان لیمونین (Limonene) است و روی خاصیت انرژی‌زایی طبیعی این آنتی‌اکسیدان می‌توانید حساب باز کنید.

بر اساس نتایج تحقیقی که در مجله بین‌المللی تغذیه ورزشی (ournal of the International Society of Sports Nutrition)، صورت گرفت، مشخص گردید که نعنا فلفلی عملکرد ورزشکاران در حین تمرین‌های ورزشی را بهبود می‌بخشد. روغن معطر نعنا فلفلی تراکم اکسیژن‌ در مغز را افزایش می‌دهد و جلوی خستگی را می‌گیرد.به این ترتیب پیشنهاد می‌کنیم این بار که احساس خستگی کردید، به جای نوشیدن قهوه، بوی خوش نعنا فلفلی یا لیمو را استشمام کنید و انرژی‌ بگیرید.

خاصیت های رایحه درمانی

افزایش تمرکز

در روزگاران قدیم قدرت به زور و بازو بود، اما این روزها قدرت در هوش و ذکاوت است و همان‌گونه که حتماً شما هم شنیده‌‌اید، می‌گویند که دانش، همان قدرت است. به همین دلیل افراد زیادی را سراغ داریم که به دنبال روش‌های مختلفی برای افزایش تمرکز و هوش و حواس خود می‌گردند. در این زمینه نیز روی کمک رایحه‌درمانی می‌توانید حساب باز کنید و جالب است بدانید رایحه‌های معطر در افزایش حافظه و خودآگاهی تأثیر چشمگیری دارند.

اثربخشی رایحه‌درمانی در افزایش هوش و ذهن به اندازه‌ای است که روغن‌های معطر برای التیام آلزایمر، جنون و دیگر بیماری‌های ذهنی پیشنهاد می‌شود. به این ترتیب اگر به فکر افزایش تمرکز و هوش و حواس خود می‌گردید، بهتر است از روغن‌های معطر رزماری، ریحان و مریم‌گلی کمک بگیرید.

کاهش دردهای فیزیکی

تحقیقات ثابت کرده که یکی از خاصیت های رایحه درمانی ، تأثیر چشمگیر در کاهش دردهای فیزیکی است و این روش در التیام‌ دردهای ناشی از بیماری‌های زنانه، دردهای بعد از جراحی و زایمان استفاده می‌شود.

روغن‌های معطر اوکالیپتوس، زردچوبه، بابونه، آویشن و زنجبیل را می‌‌توان از روغن‌های محبوبی دانست که در رایحه‌درمانی برای کاهش دردهای فیزیکی کاربرد دارد.

خاصیت های رایحه درمانی

بهبود خواب

برای شما گفتیم که روغن‌های معطر گیاهی زیادی را سراغ داریم که خاصیت آرامش‌بخش دارند، در نتیجه از این روغن‌ها برای خوابی شیرین و عمیق می‌توانید کمک بگیرید. آزمایش‌های کلینیکی نیز اثربخشی روغن معطر اسطوخوددوس را در بهبود کیفیت خواب به اثبات رسانده است.

روغن‌های خوش عطر و بوی بابونه، یلانگ‌یلانگ و ترنج از دسته روغن‌های پرطرفدار در رایحه‌درمانی شناخته می‌شوند که خاصیت خواب‌آور دارند.

کمک به هضم غذا

جالب است بدانید با استفاده از خاصیت های رایحه درمانی برای بهبود هضم غذا و درمان اسهال، سوءهاضمه می‌توانید کمک بگیرید. روغن‌های معطر زنجبیل، نعنا فلفلی و رازیانه از روغن‌های پرطرفدار در رایحه‌درمانی برای کمک به هضم غذا و رفع مشکلات گوارشی شناخته می شوند.

تقویت دستگاه ایمنی بدن

پزشکی مدرن درهای تازه‌ای پیش‌روی بشر گذاشته و عارضه‌های زیادی را درمان کرده است. اما با حضور پزشکی مدرن، شاهد ورود آنتی‌بیوتیک‌ها به چرخه دارو و درمان بودیم و همان‌گونه که حتماً می‌دانید، استفاده بیش‌ازحد از آنتی‌بیوتیک‌ها، دستگاه ایمنی بدن را ضعیف می‌کند. در این زمینه نیز برای تقویت دستگاه ایمنی روی رایحه‌درمانی می‌توانید حساب باز کنید.

روغن‌های معطر خاصیت ضدالتهابی دارند و بدن را برای مبارزه با عفونت‌ها تقویت می‌کنند. برای نمونه روغن معطر آویشن، داروی ضدویروس و باکتری مناسبی محافظت بدن شناخته می‌شود.

در کنار آویشن، برای تقویت دستگاه ایمنی بدن از روغن‌های معطر زنجبیل، اوکالیپتوس و کندر نیز می‌توانید کمک بگیرید.

تعادل سطح هورمون‌های بدن

«سندرم تخمدان پلی کیستیک» (PCOS)، یکی از بیماری‌های رایج بانوان است که به دنبال نبود تعادل سطح هورمون‌‌های بدن بانوان ایجاد می‌شود. این بیماری و نازایی به دلیل نبود تعادل در هورمون‌های بدن بانوان را با رایحه‌درمانی می‌توان التیام بخشید. تجربه ثابت کرده است روغن‌های معطر گیاهی مانند شمعدانی و رز تأثیر چشمگیری در حل مشکلات ناشی از متعادل نبودن میزان هورمون استروژن در بانوان دارد. از طرف دیگر نقش رایحه‌درمانی در تأثیر بر هورمون استروژن در بدن بانوان برای کاهش مشکلات یائسگی نیز به اثبات رسیده است.

روغن‌های گیاهی معطر مریم‌گلی، شمعدانی و آویشن بهترین روغن‌های گیاهی در رایحه‌درمانی برای متعادل کردن سطح هورمون‌های بدن شناخته می‌شوند.

افزایش رشد مو

به افرادی که موهای کم‌پشتی دارند یا آنها که شوره‌ از سر آنها دست بر نمی‌دارد پیشنهاد می‌کنیم به جای استفاده از شامپوها و داروهای شیمیایی، رایحه‌درمانی را برای افزایش رشد و تقویت مو امتحان کنید.

نتایج تحقیقاتی ثابت کرده استفاده از روغن رزماری به مدت ۶ ماه به میزان چشمگیری در افزایش رشد و پرپشت‌شدن مو تأثیر دارد. در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم برای داشتن زلفی کمند و پرپشت از روغن‌های معطر درخت چای، رزماری، درخت مر و گل سرده (helichrysum)، کمک بگیرید.

همان‌گونه که وعده داده بودیم، برای شما از خاصیت های رایحه درمانی برای التیام عارضه‌های مختلف گفتیم و مطمئن هستیم با مطالعه این فایده‌ها، به فکر رایحه‌درمانی افتاده‌اید. در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم اگر شما هم تجربه سومندی از رایحه‌درمانی دارید یا اطلاعات جالبی از خواص روغن‌های معطر گیاهی می‌دانید، این تجربه‌های مفید را در قسمت نظرات با ما و دیگر خواننده‌ها به اشتراک بگذارید. در پایان به این نکته نیز اشاره کنیم که استفاده از روغن‌های معطر گیاهی در رایحه‌درمانی، به معنای بی‌ضرر بودن این روغن‌ها نیست و امکان زیادی وجود دارد که بدن شما نسبت به روغن‌ گیاهی خاصی، حساسیت داشته باشد. در نتیجه قبل از هرگونه رایحه‌درمانی، حتماً نظر پزشک متخصص را جویا شوید و از درمان‌های خودسرانه برحذر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *